Przyszłość – jak to zobrazować?

Co to jest przyszłość?

Według definicji, przyszłość to wszelkie zdarzenia oraz czynności, które jeszcze nie wystąpiły lub nie zostały wykonane, ale się wydarzą lub dopiero będą miały miejsce. Przyszłość jest na osi czasu wszystkim tym, co nieuchronnie nastąpi po teraźniejszości, ale co jeszcze faktycznie nie nastąpiło, czyli to co ma dopiero nadejść.

W języku angielskim przyszłość można wyrazić co najmniej na kilka sposobów, stosując albo konkretne czasy gramatyczne, zarówno teraźniejsze, ale w nowym kontekście (np. Present Continuous), jak również przyszłe (np. Future Simple, Future Continuous), w wielu różnych znaczeniach, lub też wykorzystując prostą i bardzo uniwersalną strukturę (to) be going to, oznaczającą ‘’mieć zamiar coś zrobić’’.

Jak to powiedzieć?

Podobnie jak w przypadku czasów teraźniejszych i przeszłych, przyszłość jest również określana przez pewne charakterystyczne zwroty i wyrażenia, które umożliwiają nam oraz naszym rozmówcom skuteczne umieszczenie wydarzeń na osi czasu. Do najczęściej stosowanych określeń zaliczamy z pewnością wyrażenie ‘’w (najbliższej) przyszłości’’ czyli in the (nearest) future, czy ‘’jutro’’ (tomorrow), oraz ‘’w przyszłym ..” (next week, next month, next year, itd.). Oczywiście, zawsze też można użyć konkretnej daty, terminu czy słowa, które jednoznacznie odnosi się do przyszłości, np. ‘’w roku 2035’’ (in 2035), ‘’za 5 lat’’ (in 5 years (time)), ‘’w’’ (in July 2051), ‘’o tej porze w przyszłym tygodniu’’ (this time next week) czy ‘’dzisiaj wieczorem’’ (today in the evening).

Jeśli natomiast myślimy o najbardziej typowych czasach gramatycznych wyrażających przyszłość, to zazwyczaj jako pierwszy przychodzi nasuwa się Future Simple (przyszły prosty). Kolejną opcję stanowi Future Continuous (przyszły ciągły) oraz Future Perfect (prosty lub ciągły).

Jednakże często zapominamy, że przyszłość możemy także wyrazić za pomocą czasu teraźniejszego Present Continuous, czy zwrotu ‘’mieć zamiar coś zrobić’’, czyli (to) be going to do sth.

Zacznijmy zatem od tego, co już wiemy, a co zastosujemy do wyrażenia przyszłości, a raczej jednego z aspektów, czyli czynności zaplanowanych. Do tego celu skorzystamy ze znanego nam już czasu Present Continuous. Najpierw jednak wyjaśnijmy, co kryje się pod pojęciem ‘’czynności zaplanowane’’. Mianowicie, są to takie czynności czy działania, które zostały uwzględnione w naszych planach na przyszłość i aby się wydarzyły, to podjęliśmy już pewne przygotowania czy określone kroki. Najłatwiej zrozumieć to na konkretnym przykładzie: wyobraźmy sobie, że rozmawiamy o przyszłorocznym urlopie i informujemy naszego rozmówcę, że w przyszłym roku lecimy na wakacje do Hiszpanii (We are flying to Spain next summer.). Zwróćmy uwagę na formę czasownika ‘’lecimy’’, która wyraża czynność teraźniejszą, a co za tym idzie odnosi się właśnie do czynności zaplanowanej, czyli:

-mamy konkretny plan, który realizujemy, czy też wcielamy w życie,

-najprawdopodobniej dokonaliśmy w tym kierunku konkretnych przygotowań, tzn. podjęliśmy decyzję, że wybieramy Hiszpanię na urlop w przyszłym roku, że mamy na myśli konkretne miejsce w Hiszpanii, że zrobiliśmy rozeznanie w kwestii zakwaterowania, cen biletów lotniczych, i że zaplanowaliśmy urlop (a może nawet już uzyskaliśmy akceptację terminów urlopu z pracodawcą) w uzgodnionym terminie.

Inny przykład stanowi często zadawane pytanie: Co robicie w ten weekend? (What are you doing this weekend?), czyli tak naprawdę pytamy o konkretne plany na najbliższy weekend. W odpowiedzi możemy usłyszeć np. This weekend we are visiting our parents-in-law in Warsaw. (W ten weekend odwiedzamy teściów w Warszawie.). Z rozmowy dowiadujemy się, że jest to wizyta zaplanowana na najbliższy weekend i w pełni uzgodniona między stronami.

Na koniec, jeszcze jedno zdanie ilustrujące użycie czasu Present Continuous do wyrażania czynności zaplanowanych, a mianowicie: Are we going out on Friday evening? (Czy wychodzimy gdzieś w piątek wieczorem?) i krótka odpowiedź: Yes, we are. (Tak, wychodzimy.)

Jeśli chcesz sobie przypomnieć budowę zdania twierdzącego, przeczącego i pytającego w czasie teraźniejszym ciągłym Present Continuous, to obejrzyj nasz filmik oraz uzupełnij wzory konstrukcji oraz przykłady zdań:

Budowa zdania twierdzącego

podmiot + czasownik ‘’to be’’ odmieniony przez osoby + czasownik z ‘’ing’’ + reszta zdania

Przykład

I am sure you are taking notes now . [Jestem pewna, że robisz teraz notatki.]

Budowa zdania pytającego

czasownik ‘’to be’’ + podmiot + czasownik z ‘ing’’ + reszta zdania

Przykłady

Are you taking notes now? [Czy robisz teraz notatki?]

Are you still watching my video? [Czy wciąż oglądasz mój filmik?]

Budowa zdania przeczącego

podmiot + czasownik ‘’to be’’ odmieniony przez osoby + NOT + czasownik z ‘’ing’’ + reszta zdania

Przykład

I’m not talking on the phone now. [Nie rozmawiam teraz przez telefon.]

Zwróć też szczególną uwagę na zastosowanie czasu Present Continuous właśnie do opisywania planów w niedalekiej przyszłości, czyli na jego 4 zastosowanie.

Present Continuous stosujemy w następujących sytuacjach:

  1. do opisywania czynności, które dzieją się teraz, czyli ‘’now’’:
    • I am listening to Inga now. [Słucham teraz Ingi.]
  1. do wyrażania czynności o charakterze tymczasowym czy procesów:
    • I’m reading an interesting book about Poland now. [Czytam interesującą książkę o Polsce.]
    • I’m building a house at the moment .[Buduję dom.]
    • Anna is learning a new language. [Ania uczy się nowego języka.]
  1. do wyrażania czynności, które nas irytują lub takich, które są odstępstwem od reguły:
    • Are you eating the last piece of my favourite chocolate? [Czy ty jesz ostatni kawałek mojej ulubionej czekolady]
  1. do opisywania planów w niedalekiej przyszłości:
    • I’m going to Greece next week.[Jadę do Grecji w przyszłym tygodniu.]
    • Tom is meeting his girlfriend on Saturday. [Tomek spotyka się ze swoją dziewczyną w sobotę.]
chatsimple