Nauka chińskiego

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc osiągnąć Twoje cele zawodowe
i osobiste związane z językiem chińskim.
cover

NAUKA CHIŃSKIEGO –
DLA KOGO I GDZIE?

1

Kursy chińskiego cieszą się dużą popularnością w naszej szkole. Wśród naszych kursantów są osoby, które:

  • zostały skierowane na szkolenie przez pracodawcę (firmowe kursy chińskiego, indywidualne lub grupowe, w miejscu pracy, w naszej siedzibie w Warszawie lub online);
  • same podjęły decyzję o inwestycji w język chiński (kursy indywidualne lub grupowe języka chińskiego, z dojazdem do ucznia, w naszych salach w Warszawie lub Lublinie, online).

KURS CHIŃSKIEGO –
JAK DŁUGO?

1

To zależy od celu, który chcesz osiągnąć.

Przygotowanie do ważnego zadania w języku chińskim (np. prezentacja, przemówienie lub spotkanie z klientem chińskojęzycznym) – kilka spotkań w ciągu miesiąca (2-6) lub 1-dniowe warsztaty.

Realizowanie konkretnych wyzwań osobistych lub zawodowych wymagających posługiwania się językiem chińskim – kilka miesięcy. Pamiętaj, że praca nad konkretnym celem językowym nie może trwać latami.

Ogólne doskonalenie swoich umiejętności w języku chińskim – regularny kurs dwusemestralny.

WYBRAŁEŚ KURS CHIŃSKIEGO
– CO DALEJ?

1

No dobrze. Podjąłeś decyzję. Bierzesz się za naukę chińskiego! Wciąż jeszcze jednak zastanawiasz się, jak powinieneś się uczyć, by osiągnąć jak najlepsze efekty. Którą szkołę językową wybrać? Która metoda i forma nauki chińskiego będzie dla Ciebie odpowiednia? Ile czasu poświęcić na naukę chińskiego?

Mamy nadzieję, że poniższe informacje pomogą odpowiedzieć na te pytania. Możesz też skontaktować się z nami, a my zaproponujemy Ci rozwiązanie dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb i celów.

POMOŻEMY CI ZREALIZOWAĆ TWOJE CELE JĘZYKOWE,
ABYŚ TY MÓGŁ OSIĄGNĄĆ SWOJE CELE ZAWODOWE I OSOBISTE

Każda z osób, które trafiają do naszej szkoły, chce zrealizować swój własny cel zawodowy bądź osobisty:

  • potrzebuje języka chińskiego do pracy (negocjacje, spotkania biznesowe),
  • chce mówić płynniej po chińsku,
  • chce, by kurs chińskiego otworzył im drzwi do nowych obszarów działania,
  • uwielbia podróżować i chce swobodnie kontaktować się z obcokrajowcami w języku chińskim.

To właśnie od sprecyzowania Twojego celu językowego zaczynamy naszą współpracę. Ma to ogromny wpływ na Twoją motywację do nauki i to, że wytrwasz w swoim postanowieniu. Później współtworzymy ten proces. Ty masz swój cel, a my towarzyszymy Ci w jego realizacji. Pomagamy, regularnie informujemy, na jakim etapie jego realizacji jesteś. Jednym słowem, cały czas trzymamy rękę na pulsie.

W zależności od Twoich potrzeb zorganizujemy dla Ciebie ogólny, biznesowy lub branżowy kurs chińskiego.

Zbadamy też Twój obecny poziom znajomości języka chińskiego – podczas rozmowy ustnej, za pomocą testu online lub z wykorzystaniem kompleksowego narzędzia do audytów językowych FOCUS.

Dlaczego warto uczyć się języka chińskiego?

Język chiński to właściwie grupa języków z rodziny sino-tybetańskich, których wyróżnia się kilkanaście, a najbardziej popularny to standardowy mandaryński. Jest on oficjalnym językiem w Chińskiej Republice Ludowej putonghua (mowa powszechna) i urzędowym guoyu (język państwowy) w Tajwanie i Singapurze. Chiński posiada wiele dialektów, które mają różne standardy i są często wzajemnie niezrozumiałe.

Ministatystyki

nauka chińskiegoChiński jest językiem ojczystym dla 1,3 mld użytkowników, z czego mandaryńskim posługuje się 845 milionów osób. Rośnie także liczba uczących się języka chińskiego i obecnie stanowi ona ok. 50 milionów. Język chiński to także jeden z sześciu oficjalnych języków Organizacji Narodów Zjednoczonych, a co piąty człowiek na ziemi mieszka w Chinach. Znaki chińskie zapisuje się od strony lewej do prawej, od góry do dołu, z czego każdy odpowiada jednej sylabie i ma określoną wymowę (plnyln), którą można zanotować przy użyciu alfabetu łacińskiego. Język chiński nie operuje spacjami, a intonacja wpływa na sens poszczególnych słów.

Minirozmówki w podróży

Z pewnością przyda się znajomość kilku użytecznych zwrotów, takich jak np.:

Pomocy. – 帮助 / bang zhu/

Nie rozumiem. – 我不懂 /wo bu dong/

Zgubiłem się. – 我迷路了 /wo mi lu le /

Gdzie jest szpital / bankomat / dworzec kolejowy? – 请问医院/提款机/火车站在哪里?/qing wen yi yuan / ti kuan ji / huo che zhan zai na li/

Dziękuję. – 谢谢 /xie xie/

Wypróbuj nasze rozmówki z języka chińskiego.

Kultura w pigułce

W Chinach bardzo ważna jest etykieta oraz zwyczaje, a Chińczycy są bardzo wrażliwi na „utratę twarzy” zarówno w sytuacjach nieformalnych, takich jak spotkanie rodzinne, jak i formalnych, np. spotkanie biznesowe. Dlatego też należy pamiętać, że znajomość zasad savoir-vivre jest bardzo istotna w relacjach towarzyskich oraz służbowych. Dzień zakochanych w Chinach obchodzi się na przełomie września i października w trakcie Święta Księżycowych Ciasteczek, podczas którego spożywa się ciasteczka księżycowe. Najważniejszym chińskim ruchomym świętem jest Chiński Nowy Rok, hucznie celebrowany na przełomie stycznia i lutego. Bardzo malownicze jest Święto Lampionów zrobionych z kolorowego papieru. Chińczycy mają także dzień (Święto Wody), w którym opryskują się wodą, co ma odstraszyć demony. Za magiczne stworzenia uznaje się w Chinach smoki, które pojawiają się w różnych formach na wielu wydarzeniach.

Miniprzewodnik

Chiny to nie tylko słynny Wielki Mur, ale również mierzący 71 metrów posąg Buddy z Leshan oraz najwyżej (5072 m n.p.m.) położona na świecie linia kolejowa pomiędzy miastem Xining i Lhasa oraz wiszący nad przepaścią (ok. 1400 m) szklany chodnik w górach Tianmen. W Junnanu znajduje się „wioska karłów”, w której mieszkańcy mierzą mniej niż 130 cm, a w Chengdu warto zobaczyć najwyższy budynek świata, czyli New Century Global Center. Po terytorium Chin można przejechać się z prędkością prawie 300 km/h najszybszym pociągiem Siemens Velaro. Turyści chętnie odwiedzą także Azjatyckiego Tygrysa, czyli Singapur, który jest także nazywany Azją w miniaturze, a w nim dzielnicę czerwonych latarni, czyli Geilang, oraz słynną Marina Bay z trzema wieżowcami połączonymi ze sobą dachem. Z kolei zwiedzanie Tajwanu to nie tylko pobyt w stolicy Tajpej, zwaną „maskową stolicą Azji” (dzięki noszonym przez mieszkańców maseczkom chirurgicznym), ale również wizyta w „Wężowej Alei”, czyli na najbardziej egzotycznym rynku.

Warto wiedzieć!

W Chinach kaligrafię uznaje się za najwyższą formę sztuki, a klasycznym sposobem łowienia ryb jest wykorzystywanie do połowu wytresowanego kormorana.

Pamiątki najlepiej kupować na specjalnych targach dla obcokrajowców, na których należy się zawsze bardzo targować.

Chiny to mekka dla smakoszy, bo tutaj skosztujemy wykwintnej kaczki po pekińsku, czy wyśmienitych pierożków z nadzieniem mięsnym lub warzywnym.

Chińczycy wynaleźli papier, ruchomą czcionkę i druk oraz proch strzelniczy, kompas i sejsmograf.

W Chinach ważny jest kult przodków i dlatego też w każdym domu znajduje się ołtarzyk ku czci przodków.

Kultura chińska jest ściśle związana ze światem przyrody, stąd też wywodząca się medycyna ludowa, czyli akupunktura, aromaterapia czy ćwiczenia oddechowe.

Chiny to również kolebka sztuk walki, np. kung-fu, a także rzemiosła artystycznego, do którego należą miniaturowe rzeźby oraz wyroby ceramiczne.