Odkryj Polskę: geografia

cover

Nasza seria lekcji „Odkryj Polskę” zabierze Was w podróż przez różnorodność i bogactwo tego wspaniałego kraju. Bez względu na to, czy jesteście Polakami mieszkającymi za granicą i chcecie poznać swoje korzenie, czy po prostu jesteście zainteresowani Polską i chcielibyście dowiedzieć się więcej, to jesteście we właściwym miejscu.

Nasza seria będzie skupiona na różnych aspektach życia w Polsce. Będziemy prezentować tematy, które pomogą Wam lepiej zrozumieć kulturę, historię i tradycje Polski.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych rozwiązań językowych? Wypełnij formularz lub napisz do nas na szkola@skrivanek.pl. Jeśli szukasz kursu indywidualnego dla siebie, sprawdź nasz e-sklep.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Klikając „Prześlij” akceptujesz zasady ochrony prywatności Skrivanek sp. z o.o.

Cześć, tu Inga! Witam Cię bardzo serdecznie na naszym kanale, w kolejnym odcinku o Polsce. Dzisiaj na tapet bierzemy geografię Polski. Jeśli chcesz zdobyć podstawowe informacje geograficzne i administracyjne o Polsce, to pozostań ze mną. Zapraszam cię do tego materiału właśnie teraz.

Polska jest bardzo zróżnicowanym krajem, pełnym atrakcji. Znajdziesz tutaj góry, morze, jeziora, wyżyny, niziny, pojezierza – do wyboru, do koloru.

Polska leży w Europie nad Morzem Bałtyckim, jest członkiem Unii Europejskiej, to dziewiąty co do wielkości kraj w Europie i sześćdziesiąty trzeci na świecie. Panuje tu klimat umiarkowany. Stolicą jest Warszawa, a ludność Polski wynosi 38 milionów. Największe miasta to Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź, Gdańsk i Szczecin. Najdłuższe rzeki w Polsce to Wisła, Odra i Warta.

Polska graniczy z Litwą, Białorusią, Ukrainą, Słowacją, Czechami i Niemcami. Większość północnej granicy wyznacza wybrzeże Morza Bałtyckiego. Ciekawostka: sąsiadem Polski jest również Rosja, a raczej jej obwód kaliningradzki na północnym wschodzie.

Najwyższe góry to Tatry, a najwyższy szczyt to Rysy, które mierzą 2499 metrów nad poziomem morza. Największe jezioro to Śniardwy, a na terenie Polski funkcjonują dwadzieścia trzy parki narodowe.

Jeśli chodzi o klimat, mamy tutaj nieoficjalnie sześć pór roku. Tak, tak, wiem, możecie się dziwić, ale w Polsce poza tradycyjnymi czterema, czyli wiosną, latem, jesienią i zimą, mamy dwie nieoficjalne, czyli tak zwana wczesna wiosna i wczesna zima – kiedy już troszkę zaczyna się robić cieplej, ale to jeszcze nie jest typowa wiosna i kiedy robi się już zimnawo, ale również nie jest to jeszcze typowa zima.

W Polsce w 1977 r. wprowadzono podział na czas letni i zimowy, czyli dwa razy do roku zmieniamy w Polsce czas. Dzieje się tak dlatego, że okres zimowy jest dużo krótszy i bez światła, a okres letni jest wydłużony i dłużej na zewnątrz jest jasno, więc więcej czasu ludzie mogą spędzić chociażby na zewnątrz. Ma to miejsce nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Europy. Obecnie budzi to duże kontrowersje, dlatego jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że ten podział zostanie zlikwidowany. W skrócie wygląda to tak: z czasu zimowego na letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca – wskazówki zegarów
przestawiamy o jedną godzinę do przodu z godziny drugiej na trzecią; godzina mniej równa się temu, że śpimy o godzinę krócej. Z czasu letniego na zimowy przechodzi się natomiast w ostatnią niedzielę października – wskazówki zegarów cofamy z godziny trzeciej na drugą; godzina więcej równa się temu, że śpimy o godzinę dłużej.

Większość krajów europejskich ma swoje podziały administracyjne, na przykład we Francji mamy kantony, w Niemczech landy, a w Polsce funkcjonuje trójstopniowy podział administracyjny na województwa, powiaty i gminy. Taki podział opiera się na idei, że zadania lokalne powinny spoczywać na jak najniższym szczeblu władzy, tak aby np. nie angażować ministra infrastruktury do budowy przystanku autobusowego gdzieś w małym miasteczku.

W Polsce mamy szesnaście województw. Województwo jest najważniejszą jednostką podziału i jednostką administracji rządowej. Największe jest województwo mazowieckie, a najmniejsze to opolskie. Województwo posiada osobowość prawną i swoje organy, jak sejmik i zarząd. Marszałek kieruje bieżącymi sprawami województwa w urzędzie marszałkowskim. Na czele województwa stoi wojewoda. Władze województwa kierują rozwojem regionu, a każde województwo ma swoją stolicę.

Jeśli chodzi o powiaty, mamy ich w Polsce aż trzysta osiem. Powiat jest pośrodku hierarchii między województwem a gminą. Tworzą go mieszkańcy jego terytorium. Posiada on osobowość prawną i swoje organy, jak rada powiatu, zarząd powiatu oraz starosta. Starosta pełni najważniejszą funkcję w samorządzie powiatowym i stoi on na czele zarządu.

Jeśli chodzi o gminy, jest ich 2489. Gmina jest najmniejszą i najniższą jednostką samorządu terytorialnego. To ogół osób zamieszkujących określone terytorium. Posiada osobowość prawną. Organy gminy to (w zależności od typu) rada gminy w gminach wiejskich, rada miejska w gminach miejsko-wiejskich, gdzie są miasta i wsie, oraz rada miasta w gminach miejskich, które obejmują tylko miasta. Burmistrz lub prezydent pełnią funkcję organu wykonawczego w gminie miejskiej, a wójt pełni funkcję organu wykonawczego w gminie wiejskiej.

Dodatkowo wyróżniamy miasta na prawach powiatu i ich liczba wynosi sześćdziesiąt pięć. Niektóre miasta w Polsce mają status powiatu na przykład Wałbrzych, Suwałki czy Koszalin. Prawa powiatu przysługują miastom powyżej 100 tys. mieszkańców. Mają one osobowość prawną; organami są rada miasta i prezydent. Prezydent miasta ma również funkcje wykonawcze i zarządzające i takie miasto jest gminą wykonującą zadania zarówno gminy, jak i powiatu.

Wydaje się to skomplikowane, prawda? Ale nie martw się, z czasem będzie to dla ciebie dużo łatwiejsze.

I to byłoby na tyle na dzisiaj. Mam nadzieję, że ten materiał rozjaśnił ci trochę informacje dotyczące geografii i administracji w Polsce

Jeśli chciałbyś nauczyć się języka polskiego i wdrożyć się bardziej w klimat mojego ojczystego kraju, to koniecznie zgłoś się do nas – my ci w tym pomożemy. Mamy szereg kursów, które ci w tym pomogą. A jeśli spodobał ci się ten filmik, koniecznie daj łapkę w górę i zasubskrybuj nasz kanał tak, abyś nie ominął żadnego kolejnego filmiku i pamiętaj, że wiele filmików z serii o Polsce już pojawiło się na naszym kanale, tak że koniecznie wejdź w nasz profil i tam je wszystkie znajdziesz.

A my widzimy się już niebawem. Do zobaczenia, cześć!

A może chcesz się nauczyć francuskiego? Zapisz się nasz kurs francuskiego – naprawdę warto!

chatsimple