Kurs języka szwedzkiego

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc osiągnąć Twoje cele zawodowe

i osobiste związane z językiem szwedzkim.

DLA KOGO I GDZIE?

 

Kursy szwedzkiego cieszą się dużą popularnością w naszej szkole. Wśród naszych kursantów są osoby, które:

zostały skierowane na szkolenie przez pracodawcę (kursy firmowe szwedzkiego, indywidualne lub grupowe, w miejscu pracy, w naszej siedzibie w Warszawie lub online);

same podjęły decyzję o inwestycji w język szwedzki (kursy indywidualne lub grupowe języka szwedzkiego, z dojazdem do ucznia, w naszych salach w Warszawie lub Lublinie, online).

JAK DŁUGO?

 

To zależy od celu, który chcesz osiągnąć.

Przygotowanie do ważnego zadania w języku szwedzkim (np. prezentacja, przemówienie lub spotkanie z klientem szwedzkojęzycznym) – kilka spotkań w ciągu miesiąca (2-6) lub 1-dniowe warsztaty.

Realizowanie konkretnych wyzwań osobistych lub zawodowych wymagających posługiwania się językiem szwedzkim – kilka miesięcy. Pamiętaj, że praca nad konkretnym celem językowym nie może trwać latami.

Ogólne doskonalenie swoich umiejętności w języku szwedzkim – regularny kurs dwu semestralny.

CO DALEJ?

 

No dobrze. Podjąłeś decyzję. Bierzesz się za naukę języka szwedzkiego! Wciąż jeszcze jednak zastanawiasz się, jak powinieneś się uczyć, by osiągnąć jak najlepsze efekty. Którą szkołę językową wybrać? Która metoda i forma nauki języka szwedzkiego będzie dla Ciebie odpowiednia? Ile czasu poświęcić na naukę szwedzkiego?

Mamy nadzieję, że poniższe informacje pomogą odpowiedzieć na te pytania. Możesz też skontaktować się z nami, a my zaproponujemy Ci rozwiązanie dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb i celów.

POMOŻEMY CI ZREALIZOWAĆ TWOJE CELE JĘZYKOWE,
ABYŚ TY MÓGŁ OSIĄGNĄĆ SWOJE CELE ZAWODOWE I OSOBISTE
 

Każda z osób, która trafia do naszej szkoły chce zrealizować swój własny cel zawodowy bądź osobisty:
 
 potrzebują języka szwedzkiego do pracy (negocjacje, spotkania biznesowe),
chcą mówić płynniej po szwedzku
chcą, by kurs języka szwedzkiego otworzył im drzwi do nowych obszarów,
uwielbiają podróżować i chcą swobodnie kontaktować się z obcokrajowcami w języku szwedzkim.
To właśnie od sprecyzowania Twojego celu językowego zaczynamy naszą współpracę. Ma to ogromny wpływ na Twoją motywację do nauki i to, że wytrwasz w swoim postanowieniu. Później współtworzymy ten proces. Ty masz swój cel, a my towarzyszymy Ci w jego realizacji. Pomagamy, regularnie informujemy, na jakim etapie jego realizacji jesteś. Jednym słowem, cały czas trzymamy rękę na pulsie.
 

W zależności od Twoich potrzeb zorganizujemy dla Ciebie kurs ogólny języka szwedzkiego, biznesowy lub branżowy.

Zbadamy też Twój obecny poziom znajomości języka szwedzkiego – podczas rozmowy ustnej, za pomocą testu online lub z wykorzystaniem kompleksowego narzędzia do audytów językowych FOCUS.

JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ TWÓJ KURS JĘZYKA SZWEDZKIEGO?

Kolej na określenie formy szkolenia. Jak myślisz, która opcja będzie dla Ciebie najwygodniejsza?

SPOTKANIA Z LEKTOREM

Jeśli cenisz sobie kontakt z lektorem, zazwyczaj proponujemy Ci zajęcia stacjonarne lub naukę szwedzkiego online – indywidualnie lub w grupie.

Lektor języka szwedzkiego lub native speaker – na bieżąco pracuje z Tobą nad konkretnym celem językowym, wykorzystuje materiały, które Ciebie dotyczą, na bieżąco przekazuje Ci feedback.

Terminy i miejsce spotkań dostosowujemy do Twoich potrzeb.

PLATFORMA E-LEARNINGOWA

Jeśli z góry wiesz, że nie będziesz miał czasu na regularne spotkania z lektorem rozważ naukę języka szwedzkiego na platformie e-learningowej.

Wówczas uczysz się, kiedy masz na to czas i ochotę. Platforma jest dostępna 24h na dobę z dowolnego miejsca z dostępem do internetu.

Nasz tutor online, pomoże Ci ustalić plan nauki, będzie wyjaśniał trudne dla Ciebie zagadnienia językowe, a także motywował Cię do nauki języka szwedzkiego.

BLENDED-LEARNING

Co, jeśli powyższe formy nauki nie do końca Cię przekonują? Nie masz czasu na regularne spotkania z lektorem języka szwedzkiego, ale obawiasz się, że samodzielna nauka języka online nie przyniesie efektów.

Blended-learning może być rozwiązaniem dla Ciebie.

Otrzymasz dostęp do platformy e-learningowej, gdzie samodzielnie będziesz wykonywał ćwiczenia.

Dzięki spotkaniom z lektorem skupisz się na konwersacjach w języku szwedzkim.

Dlaczego warto uczyć się języka szwedzkiego?

Szwedzki należy do języków północnogermańskich i zalicza się do grupy języków wschodnioskandynawskich. Wersja standardowa, tzw. rikssvenska, jest oparty na dialektach regionu sztokholmskiego. Tę wersję oferują właśnie standardowe kursy języka szwedzkiego. Szwedzki jest głównie używany w Szwecji, ale jest również dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i częściowo (bardziej w piśmie niż w mowie) dla Duńczyków. Charakterystyczną cechą języka szwedzkiego jest mnogość dialektów, z których większość jest doskonale zrozumiała dla wszystkich jego użytkowników.

Mini statystyki

Język szwedzki jest językiem urzędowym w Szwecji oraz w Finlandii (obok fińskiego) i obecnie posługuje się nim około 9 milionów ludzi. Finlandssvenska jest to szwedzki, którego, jako języka ojczystego, używa około 5,53% mieszkańców Finlandii zamieszkujących głównie południowo-zachodnie wybrzeże Finlandii. Rosnący wzrost zainteresowania krajami skandynawskimi, oraz pojawiające się na rynku liczne oferty pracy dla osób posługujących się szwedzkim, sprawiły, że stał się on popularny nie tylko wśród uczestników tradycyjnych kursów języka szwedzkiego ale i w ramach szkoleń online.

Mini rozmówki w podróży

Podróżując po Szwecji warto przyswoić sobie kilka przydatnych zwrotów.

Dzień dobry!- God dag! [gudaa]

Dzień dobry! (rano)-  God morgon! [gumorron]

Dobry wieczór!- God kväll!  [gukwel]

Cześć!- Hej! [hej]

Jak się nazywasz?- Vad heter du? [waad hieter duu]

Miło mi poznać.- Trevligt att träffas. [triewlit at treffas]

Nie rozumiem, co to znaczy.-  Jag förstår inte vad det betyder. [ja fesztoor inte waad det betyyder]

Która godzina?- Vad är klockan? [waad eer klokkan]

Ile to kosztuje?- Vad kostar det?  [wa kostar de]

Jak daleko jest stąd do..?-  Hur långt är det till …? [hulońgt eer det til]

Szczęśliwej podróży!- Trevlig resa! [triewlig rjesa]

Kultura w pigułce

Najdziwniejszą tradycją w Szwecji jest święto kiszonego śledzia, które przypada w sierpniu i rozpoczyna sezon serwowania kiszonego śledzia z cienkim chlebem tunnbröd, czerwoną cebulką i małymi ziemniaczkami mandelpotatis.

Mini przewodnik

Fani golfa mogą rozegrać międzynarodową partyjkę na polu golfowym na pograniczu Szwecji i Finlandii, którego dołki są rozmieszczone po obu stronach granicy. Na słynnej Gotlandii warto skosztować trufli, a potem poleniuchować w ramach szwedzkiej sjesty (fika), czyli najczęściej przerwy kawowej. Miłośnicy Astrid Lindgren mogą odwiedzić wioskę Brösarp, a czytelnicy kryminałów mogą podążać śladami Larrsona czy inspektora Wallandera, które przywodzą na myśl nie tylko Malmö czy Kopenhagę, ale również Ystad czy wioskę Fjällbacka. Podróż to przede wszystkim rozmowa w języku docelowym. Umiejętność tę można doskonalić na kursach konwersacyjnych z języka szwedzkiego.

Warto wiedzieć

Język szwedzki preferuje formę zwrotną „ty” zamiast Pan/Pani, co jest przejawem równości społecznej.

Brak tu dosłownego odpowiednika wyrazu „proszę”. Zamiast tego, na końcu zdania, umieszcza się słowo tack lub tackar, oznaczające „dziękuję”. Zatem, jeśli chcemy o coś poprosić, tak naprawdę dziękujemy za to.

Szwedzi odpowiadają nja (coś pomiędzy ja (tak) oraz nej (nie)), kiedy nie są czegoś pewni oraz kiedy nie chcą wprost powiedzieć „nie” z obawy, że zostanie to uznane za niegrzeczne. Niuanse tego rodzaju można sobie przyswoić na zajęciach grupowych lub indywidualnych z języka szwedzkiego prowadzonych przez rodzimych użytkowników lub lektorów polskich.

5788

Justyna Różniecka

Koordynator ds. szkoleń językowych

5790

Aleksandra Śnitko

Key Account Manager