Odkryj Polskę: wesela

cover

Nasza seria lekcji „Odkryj Polskę” zabierze Was w podróż przez różnorodność i bogactwo tego wspaniałego kraju. Bez względu na to, czy jesteście Polakami mieszkającymi za granicą i chcecie poznać swoje korzenie, czy po prostu jesteście zainteresowani Polską i chcielibyście dowiedzieć się więcej, to jesteście we właściwym miejscu.

Nasza seria będzie skupiona na różnych aspektach życia w Polsce. Będziemy prezentować tematy, które pomogą Wam lepiej zrozumieć kulturę, historię i tradycje Polski.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych rozwiązań językowych? Wypełnij formularz lub napisz do nas na szkola@skrivanek.pl. Jeśli szukasz kursu indywidualnego dla siebie, sprawdź nasz e-sklep.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Klikając „Prześlij” akceptujesz zasady ochrony prywatności Skrivanek sp. z o.o.

Cześć, tu Inga ze Skrivanka! Witam cię bardzo serdecznie na naszym kanale i w kolejnym odcinku z serii o Polsce. Może dostałeś zaproszenie na polskie wesele, a może jesteś zainteresowany, jak wyglądają te uroczystości w moim ojczystym kraju – jeśli tak, to pozostań ze mną, zaraz ci wszystko opowiem, żebyś wiedział wszyściutko o weselach w Polsce

Polacy bardzo lubią świętować, a zawarcie małżeństwa to jeden z przełomowych momentów w życiu. Dużo jedzenia, dużo alkoholu, mnóstwo zabawy i tańca – tak w skrócie wyglądają właśnie wesela w Polsce.

Ale na początek kilka podstawowych informacji i słownictwo. Musisz wiedzieć, że ślub i wesele w Polsce to dwie różne rzeczy. W skrócie ślub to uroczystość formalna – prawne zawarcie małżeństwa. W Polsce ślub może być kościelny, który odbywa się przed duchownym, lub cywilny, który odbywa się przed urzędnikiem stanu cywilnego. Wesele natomiast to impreza o swobodnym charakterze organizowana zaraz po ślubie.

Para młoda, państwo młodzi, nowożeńcy, pan młody, pani młoda – tak właśnie określa się osoby, które biorą ślub. Świadek i świadkowa to osoby bliskie dla nowożeńców, na przykład przyjaciele, pomagają oni w przygotowaniach do ślubu, podpisują też dokumenty przysięgi małżeńskiej. Często sprawiają, że ten niezwykle stresujący dzień ślubu upływa parze młodej znacznie łatwiej i przyjemniej. Można się też spotkać z określeniami druhna lub drużba, chociaż korzysta się z nich nieco rzadziej. Narzeczeni natomiast to dwie osoby, które się zaręczyły i są przed ślubem.

Zdarza się tak, że para młoda zaprasza niektórych gości tylko na ceremonię ślubu, a nie na wesele, dlatego warto czytać bardzo dokładnie zaproszenie, żeby mieć pewność, na którą część jesteśmy zaproszeni. Dodatkowo coraz częściej para młoda zgadza się na to lub decyduje się na to, aby nie obchodzić hucznie wesela, tylko spędzić ten czas po ślubie, po zawarciu związku małżeńskiego właśnie w gronie najbliższych osób.

Tradycyjnie para młoda nie powinna wysyłać zaproszeń drogą pocztową, tylko wręczyć je osobiście tak na trzy do pięciu miesięcy przed uroczystością, tak aby goście właśnie mogli się na tę uroczystość przygotować. Natomiast czasy się zmieniają i nie zawsze jest to możliwe, dlatego spore grono osób decyduje się właśnie na wysłanie zaproszenie drogą listowną.

Jeśli się zastanawiasz, jakie wesela mają miejsce w Polsce, nie ma tutaj reguły. Tradycje się zmieniają, nowe nawyki powstają, ale ten fundament również pozostaje.

Polska mimo wszystko jest krajem katolickim, a najpopularniejszą formą ślubu jest ślub kościelny i właśnie taki kościelny, tradycyjny ślub z weselem wam opiszę. Tradycyjnie uważa się, że najlepszym dniem na zawarcie związku małżeńskiego jest sobota. Ceremonia – msza w kościele rozpoczyna się pomiędzy 13 a 15 godziną najczęściej i trwa około półtorej godziny. Po mszy wszyscy goście opuszczają świątynie jako pierwsi, ustawiają się na zewnątrz i dopiero po nich wychodzi para młoda. Wtedy to goście obsypują parę młodą płatkami kwiatów, ryżem lub monetami, tak jak właśnie tradycja głosi i tak jak jest to praktykowane od wieków.

Przed kościołem wszyscy goście składają życzenia parze młodej, wręczają kwiaty oraz ewentualnie koperty z pieniędzmi; większe prezenty są już raczej wręczane na sali weselnej. Po ceremonii kościelnej wszyscy goście wraz z parą młodą w ozdobnym aucie na czele udają się orszakiem weselnym ku miejscu, w którym właśnie wesele ma się odbyć.

W mniejszych miejscowościach zdarza się tak, że tworzą się tak zwane bramki weselne, czyli po prostu mieszkańcy z okolicznych wsi schodzą się, tworzą sznur, trzymając się za ręce i w ten sposób zatrzymują cały ruch. W tym momencie pan młody musi wyjść i dać im jakiegoś fanta, tak aby mógł wykupić pannę młodą i przejechać z nią dalej. Najczęściej tym fantem jest alkohol. W większych miastach ta tradycja już nieco zanika, co nie zmienia faktu, że są wciąż takie osoby, które ją praktykują.

Przed weselną salą młodych witają rodzice z chlebem, solą i wódką. Młodzi wówczas jedzą chleb i wypijają wódkę na raz, rzucając kieliszki za siebie. W tym momencie właśnie impreza weselna może się rozpocząć i trwa dwa dni. Tak – wesela w Polsce trwają dwa dni i drugi dzień nazywany jest poprawinami.

Jeśli chodzi o jedzenie, przygotuj się na to, że nie ma żadnej mowy o diecie. Na polskim tradycyjnym weselnym stole jest mnóstwo jedzenia. Taką kolację rozpoczyna się od dwudaniowego posiłku, który składa się z zupy, najczęściej rosołu, ale oczywiście w zależności od upodobań pary młodej i gości może ta zupa się zmienić na jakąś inną, którą po prostu lubią, a drugie danie to najczęściej są różne rodzaje mięsa, ziemniaki oraz surówki.

Po takiej kolacji na sali weselnej pojawia się tort, który muszą przekroić państwo młodzi jako pierwsi i poczęstować siebie nawzajem kawałkiem tortu, dopiero później mogą dzielić się nim z innymi gośćmi. W trakcie wesela na bieżąco pojawiają się szynki, sery, galaretki mięsne i inne cuda wianki tradycyjnej polskiej kuchni.

Wódka jest tym alkoholem i tym napojem, który musi pojawić się tam obowiązkowo. Dodatkowo co jakiś czas goście śpiewają „gorzko, gorzko”, żeby skłonić pana młodego i pannę młodą do pocałunku.

Kolejnym ważnym elementem, którego nie może zabraknąć na polskim weselu, jest taniec. Polacy dużo tańczą i uwielbiają tańczyć, dlatego przygotuj się i uzbrój się w wygodne buty, bo na parkiecie spędzisz na pewno parę dobrych godzin.

Pierwszy taniec natomiast musi odbyć się pomiędzy panem młodym i panną młodą. Ich pierwszy taniec to jest moment, do którego oni przygotowują się nawet kilka miesięcy i jest to szczególny, bardzo magiczny dla nich moment.

Wesele najczęściej kończy się nad ranem, ale nie myśl sobie, że to jest koniec końców, bo w niedziele około godziny 13 czas na rundę numer dwa, czyli poprawiny. Jest ona bardzo zbliżona do poprzedniego dnia, natomiast mniej formalna. Jest to moment, w którym możemy dojeść tort, dopić wódkę, która została, i najczęściej ludzie się bawią do około godziny 19, 20 tego drugiego dnia.

Na zakończenie chciałam tylko powiedzieć, że wesela mogą się od siebie różnić, również jest to zależne od tego, w którym regionie Polski wesele się odbywa. Różne nowe tradycje mogą się pojawiać, a starsze niektóre mogą pójść w zapomnienie. Natomiast to, co ci przedstawiłam, to jest takie typowe katolickie, kościelne wesele, które właśnie odbywa się w Polsce.

Mam nadzieję, że już wszystko wiesz, a przynajmniej że udało mi się przedstawić ci, jak wyglądają śluby i wesela w Polsce i jeżeli będziesz miał możliwość na takie pójść, to będziesz czuł się już swobodnie i swojsko.

Daj nam łapkę w górę, jeżeli podobał ci się filmik i koniecznie zasubskrybuj nasz kanał, żeby nie ominąć żadnego kolejnego odcinka, bo więcej odcinków o Polsce już niebawem. Tak że my się widzimy niedługo. Do zobaczenia, cześć!

Chcesz się dowiedzieć, jak wyglądają wesela w Niemczech? Zapisz się na jeden z naszych kursów. Kurs niemieckiego w szkole językowej Skrivanek to okazja do poznania zarówno języka, jak i kultury tego kraju.

chatsimple