Future in the Past – angielski od podstaw

cover

Czas Future in the Past to czas gramatyczny przede wszystkim wyrażający sytuacje, w których dana czynność była w przeszłości traktowana jako przyszła, stąd też would jako podstawa konstrukcji zdań oraz czasownik właściwy w bezokoliczniku.

Czas Future in the Past – tworzenie zdań twierdzących

Aby stworzyć zdanie twierdzące w czasie Future in the Past, należy rozpocząć od podmiotu (czyli osoby), następnie umieścić operator would (jednakowy dla wszystkich osób w liczbie pojedynczej oraz mnogiej), następnie wstawić orzeczenie, czyli właściwy czasownik w formie podstawowej, a zakończyć dopełnieniem (czyli resztą zdania), jak poniżej:

Jeśli jesteś zainteresowany współpracą, chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych rozwiązań językowych lub sprawdzić, czy są one odpowiednie dla Ciebie lub Twojej firmy? Wypełnij formularz lub napisz do nas na szkola@skrivanek.pl. Jeśli szukasz kursu indywidualnego dla siebie, sprawdź nasz e-sklep.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Klikając „Prześlij” akceptujesz zasady ochrony prywatności Skrivanek sp. z o.o.

PODMIOT (osoba) + WOULD + ORZECZENIE (czasownik właściwy w formie podstawowej) + DOPEŁNIENIE (reszta zdania).

I + would + be late.

You + would + be late.

He + would + be late.

She + would + be late.

It + would + be late.

We + would + be late.

You + would + be late.

They + would + be late.

Forma skrócona

Słowo pomocnicze would można skracać do formy ‘d w każdej osobie liczby pojedynczej i mnogiej, np.:

I’d win the race.

He’d ring you again.

They’d call me later.

Future in the Past
Future in the Past
Future in the Past

Czas Future in the Past – tworzenie zdań przeczących

Aby stworzyć zdanie przeczące w czasie Future in the Past, należy rozpocząć od podmiotu, następnie użyć operatora will, następnie zastosować słowo przeczące not, a potem umieścić czasownik w formie podstawowej i dodać resztę zdania. Schemat zdania przeczącego wygląda następująco:

PODMIOT (osoba) + WOULD + NOT + ORZECZENIE (czasownik właściwy w formie podstawowej) + DOPEŁNIENIE (reszta zdania).

I + would + not + be late.

You + would + not + be late.

He + would + not + be late.

She + would + not + be late.

It + would + not + be late.

We + would + not + be late.

You + would + not + be late.

They + would + not + be late.

Wariant skrócony

Forma przecząca would not może być we wszystkich osobach skrócona do wouldn’t np.:

I wouldn’t win the race.

He wouldn’t ring you again.

They wouldn’t call me later.

Czas Future in the Past – tworzenie zdań pytających

Aby utworzyć zdanie pytające w czasie Future in the Past, wystarczy kierować się następującą zasadą, która sprowadza się do prostego wzoru: zaczynamy od operatora would, potem stawiamy podmiot, następnie czasownik w formie podstawowej, i dodajemy resztę zdania:

WOULD + PODMIOT (osoba) + ORZECZENIE (czasownik właściwy w formie podstawowej) + DOPEŁNIENIE (reszta zdania)?

Would + I + be late?

Would + you + be late?

Would + he + be late?

Would + she + be late?

Would + it + be late?

Would + we + be late?

Would + you + be late?

Would + they + be late?

Krótkie odpowiedzi

Na pytania rozpoczynające się od operatora would zazwyczaj udzielamy krótkich odpowiedzi twierdzących (Yes) lub przeczących (No) zgodnie z regułą, która mówi, że stosujemy w nich tylko słowo pomocnicze would zamiast czasownika głównego, czyli:

Would I win the race?Yes, I would. / No, I wouldn’t.

Would he ring you again?Yes, he would. / No, he wouldn’t.

Would they call me later?Yes, they would. / No, they wouldn’t.

Czas Future in the Past – zastosowanie

Czas Future in the Past stosuje się w języku angielskim przede wszystkim w następujących sytuacjach:

1. do wyrażania czynności, które były w przeszłości traktowane jako przyszłe:

 • I was afraid I would miss my flight. – Obawiałem się, że nie zdążę na samolot.
 • He thought he would get a promotion. – On sądził, że dostanie awans.
 • They hoped that the meeting would be postponed. – Oni mieli nadzieję, że spotkanie zostanie opóźnione.

2. do wyrażania trybu przypuszczającego:

 • I would buy a new laptop but I am short of money. – Kupiłbym nowy laptop, ale mam mało pieniędzy.
 • She would probably do that the day after tomorrow. – Ona zrobi to prawdopodobnie pojutrze.

Transkrypcja filmu na temat Czas Future in the Past

Cześć, tu Inga ze Skrivanek! Witam Cie ponownie na naszym kanale. Jeśli jesteś z nami od początku, to już dobrze wiesz, ze na naszym kanale pojawiła się masa edukacyjnych filmików związanych z czasami języka angielskiego. Także jeśli przez nie przebrnąłeś, to Ci bardzo serdecznie gratuluje, jeśli nie, to masz co nadrabiać, bo jest ich naprawdę sporo. I w sumie to omówiliśmy już wszystkie czasy języka angielskiego, także jeśli przebrnąłeś przez cały materiał to Ci mega gratuluje, a jeśli nie to masz co nadrabiać, bo trochę tego jest.

Ale dobra, skoro omówiliśmy już wszystkie czasy, to o czym dzisiaj porozmawiamy? A pogadamy sobie dzisiaj o Future in the Past, czyli o Przyszłości w przeszłości.

Wiem, to brzmi trochę, jak czarna magia, ale już wyjaśniam o co chodzi. To nic innego, jak odnoszenie się do sytuacji z przeszłości, w której mówiliśmy o przyszłości. Spójrzmy na ten przykład.

Wyobraź sobie, ze jest piękna pogoda w ten jesienny dzień, a ty uświadamiasz sobie, ze to jest idealny moment na to, by pójść na spacer do lasu.

I think I will go for a walk to the forest. – tak tak, to jest czas Future Simple, ale patrz co się dzieje dalej.

A teraz wyobraź sobie teraz, ze jest wieczór tego samego dnia, a ty wspominasz to co zrobiłeś lub czego nie zrobiłeś tego dnia. I chcesz powiedzieć, ze myślałeś, ze pójdziesz na spacer do lasu.

I thought I would go for a walk to the forest.

I jedyne co zmieniło się w tym zdaniu to tak naprawdę dwie rzeczy. Pierwsze to czasownik think, myślę, z czasu teraźniejszego na czas przeszły, czyli thought, druga forma od czasownika think, czyli myślałem oraz Will na Would ze względu na to, ze odnosimy się do przeszłości.

Zatem jeszcze raz, jeśli w przeszłości myślałeś o przyszłości, wtedy skorzystasz z konstrukcji Future in the Past i wtedy czasowniki zamienisz na czas przeszły z czasu teraźniejszego, czyli wykorzystasz formę drugą i trzecią, a will na would, bo odnosimy się do przeszłości, więc will nie może pozostać w swojej pierwotnej formie.

No dobra, mamy to, a przynajmniej ogarniamy już idee tej przyszłości w przeszłości. Natomiast, żeby nie było to nie wszystko, także lecimy dalej.

Jeśli jesteś już z nami jakiś czas to dobrze wiesz, ze w języku angielskim mamy kilka czasów przyszłych, które mogą odnieść się do przeszłości.

Future Simple in the Past

Future Continuous in the Past

Future Perfect in the Past

Future Perfect Continuous in the Past

Ale, żeby nie komplikować sprawy, pamiętaj, że konstrukcyjnie te czasy się tak naprawdę nie zmieniają, a jedyne o czym musisz pamiętać to to, że WILL zamieniamy na WOULD. Powtórzę jeszcze raz, WILL zamieniamy na WOULD.

Zatem czas Future Simple to podmiot + would + czasownik w pierwszej formie + reszta zdania

Czas Future Continuous to podmiot + would + be + czasownik z ing + reszta zdania

Czas Future Perfect to podmiot + would + have + czasownik w trzeciej formie + reszta zdania

I ostatni czas, czyli czas Future Perfect Cont to podmiot + would + have + been + czasownik z ing + reszta zdania

Przyklad do Future Simple już sobie omówiliśmy wcześniej, to lecimy dalej.

Future Cont – I will be watching a movie tomorrow at this time – Będę oglądać film jutro o tej porze, a przynajmniej tak myślałam, ze mój wieczór będzie wyglądać, ale plany się pozmieniały i pojechałam na koncert. Wtedy możesz powiedzieć, że I thought I would be watching a movie o tej porze. I chociaż po polsku  znaczenie słowa WILL oraz WOULD się nie zmienia i w zasadzie będzie brzmiało tak samo, to w języku angielskim robi dużą różnice i would zawsze będzie odnosić się do przeszłości.

Rozumiesz to już trochę bardziej? Mam taką nadzieję, bo lecimy dalej i nie zwalniamy tempa

Okeeej, Future Perf –  i will have completed an ultra marathon by the time I’m 25 – ukończę ultra marathon do momentu jak skończę 25 lat, I powiedzmy, że to był Twój pomysł albo może kogoś innego, ale tak czy siak to się nie wydarzyło, a tym bardziej nie wydarzyło się w przeszłości, dlatego  możemy powiedzieć, że

I hoped I would have completed an ultra marathon by the time I was  25, czyli miałem nadzieję, że ukończę ultramaraton, do momentu, jak skończę 25 lat.

I nasza wisienka na torcie, czyli czas Future Perf Cont – By 6pm, I will have been waiting for you for 2 hours – do godziny szóstej, będę czekać na Ciebie juz 2 godziny.  What are you doing? Co ty robisz?

A przyszłość w przeszłości – By 6pm, I would have been waiting for you for 2 hours.

Bangggg- mamy to!

I pewnie teraz sie zastanawiasz, czy to wszystko Ci się w ogóle przyda. Tak to wszystko Ci się przyda, nie tylko Future in the Past, ale również w trybach warunkowych oraz mowie zależnej, o której sobie porozmawiamy już niebawem.

Ode mnie na dzisiaj to by było na tyle, bardzo Ci dziękuję. Zachęcam Cię do zajrzenia na nasz kanał, bo tam znajdziesz wiele darmowych i ciekawych treści, edukacyjnych filmików, które pomogą Ci rozwiać Twoje wątpliwości dotyczące języka angielskiego, ale zachęcam Cię również do zajrzenia na nasza stronę internetową, bo to tam znajdziesz kursy językowe, które pomogą Ci nauczyć się języka obcego tak na maxa. Także korzystaj póki możesz, link znajdziesz w opisie.

A my widzimy się już niebawem, do zobaczenia cześć!

Ćwiczenia z języka angielskiego: Future in the Past

Future in the Past używane jest do opisania przyszłych wydarzeń z punktu widzenia przeszłości. To przydatne, gdy opowiadamy o planach, intencjach, czy przewidywaniach, które miały miejsce w przeszłości. Poniższe ćwiczenia pomogą ci lepiej zrozumieć i praktycznie stosować te struktury.

Ćwiczenie 1: Tworzenie zdań

Ułóż poprawne zdania używając Future in the Past z podanych słów:

 1. I / think / she / come / to the party
 2. they / not / plan / to move / to New York
 3. he / hope / to finish / the project / by Monday
Ćwiczenie 2: Pytania

Utwórz pytania używając Future in the Past, używając podanych słów:

 1. when / you / expect / to leave
 2. what / she / think / happen / next
 3. how / they / intend / to solve / the problem
Ćwiczenie 3: Przekształcanie zdań

Przekształć zdania z Future Simple na Future in the Past:

 1. She will call us tomorrow.
 2. They will start the project in January.
 3. He will go to the concert next week.
Klucz odpowiedzi
Odpowiedzi do ćwiczenia 1:
 1. I thought she would come to the party.
 2. They did not plan to move to New York.
 3. He hoped to finish the project by Monday.
Odpowiedzi do ćwiczenia 2:
 1. When did you expect to leave?
 2. What did she think would happen next?
 3. How did they intend to solve the problem?
Odpowiedzi do ćwiczenia 3:
 1. She was going to call us tomorrow.
 2. They were going to start the project in January.
 3. He was going to go to the concert next week.
chatsimple