Odkryj Polskę: zakupy

cover

Nasza seria lekcji „Odkryj Polskę” zabierze Was w podróż przez różnorodność i bogactwo tego wspaniałego kraju. Bez względu na to, czy jesteście Polakami mieszkającymi za granicą i chcecie poznać swoje korzenie, czy po prostu jesteście zainteresowani Polską i chcielibyście dowiedzieć się więcej, to jesteście we właściwym miejscu.

Nasza seria będzie skupiona na różnych aspektach życia w Polsce. Będziemy prezentować tematy, które pomogą Wam lepiej zrozumieć kulturę, historię i tradycje Polski.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych rozwiązań językowych? Wypełnij formularz lub napisz do nas na szkola@skrivanek.pl. Jeśli szukasz kursu indywidualnego dla siebie, sprawdź nasz e-sklep.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Klikając „Prześlij” akceptujesz zasady ochrony prywatności Skrivanek sp. z o.o.

Cześć, tu Inga, witam cię bardzo serdecznie w kolejnym odcinku o Polsce. Dzisiaj zabiorę cię na zakupy spożywcze. Niezależnie od tego, czy przyjeżdżasz do Polski na chwilę, czy zostajesz tutaj na trochę dłużej, pójście do sklepu po zakupy spożywcze na pewno cię nie ominie. Tak że zostań ze mną i jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o zakupach w Polsce – zapraszam!

W Polsce występują cztery rodzaje sklepów spożywczych. Są to hipermarkety i supermarkety takie jak Auchan czy Kaufland, mniejsze dyskonty takie jak Biedronka, Lidl lub Netto, sieci sklepów mini jak Żabka czy Carrefour Express oraz lokalne tak zwane warzywniaki, czyli nieduże sklepy, w których znajdziesz produkty od lokalnych dostawców takie jak owoce, warzywa czy jaja.

Duże grono Polaków najczęściej robi zakupy niemalże codziennie w mniejszych dyskontach, ci natomiast, którzy nie mają tyle czasu, robią je raz na tydzień w większych hipermarketach.

Zakupy przez internet, czyli zakupy online nie są jeszcze tak popularne w Polsce, natomiast coraz więcej sklepów oferuje tę opcję.

Sklepy w Polsce otwarte są od poniedziałku do soboty i w niektóre tak zwane niedziele handlowe, które są odgórnie ustalone przez rząd na dany rok kalendarzowy. Wyjątkiem od tej reguły są sklepy obsługiwane przez właścicieli i te o statusie placówek pocztowych, takie jak na przykład Żabka.

W Polsce nie ma przerwy na lunch ani sjesty, jak na przykład we Włoszech.

W sklepach w Polsce często znajdziesz ofertę kart stałego klienta, czyli karty, która umożliwi ci zakupy z dedykowanymi promocjami, zniżkami i ofertami. Warto takową
sobie wyrobić, szczególnie jeżeli chodzisz do jakiegoś sklepu regularnie i odwiedzasz go często.

Większość stoisk w Polsce jest samoobsługowa, natomiast w niektórych z nich znajdziesz stoiska tematyczne z obsługą – stoiska z wędlinami, z mięsem, z rybami, z serem czy z alkoholem.

Jeśli chodzi o kasy, znajdziesz zarówno kasy samoobsługowe, jak i te obsługiwane przez kasjera.

Dodatkowo w Polsce znajdziesz targowiska, czyli tak zwane bazary, z lokalnymi produktami od lokalnych dostawców – owoce, warzywa, jaja, pieczywo.

Płatność możesz dokonać zarówno gotówką, jak i kartą, natomiast warto pamiętać, że w miejscach takich jak targowiska czy mniejsze sklepy płatność gotówkowa jest wciąż normą, natomiast w większych dyskontach czy hipermarketach bez problemu zapłacisz kartą.

Skoro już wiesz, jak i gdzie robić zakupy artykułów spożywczych w Polsce, to teraz przygotowałam dla ciebie parę informacji dotyczących alkoholu, nabiału, mięsa i ryb.

Alkohol w Polsce dostępny jest od osiemnastego roku życia. Do najpopularniejszych alkoholi zalicza się piwo, wódkę, wino i likier. System kaucyjny w Polsce nie jest tak powszechny jak na przykład w Niemczech i dotyczy tylko wybranych butelek, rozpoznać je można po napisie „butelka zwrotna”, który umieszczony jest na etykiecie każdej butelki zwrotnej.

Jeśli chciałbyś natomiast kupić świeże mięso, ryby lub nabiał, które nie są pakowane fabrycznie, to koniecznie wybierz się do lokalnego sklepu mięsnego lub na stoisko w supermarkecie, gdzie jest obsługa. W takich miejscach żywność sprzedawana jest na wagę, a ceny podane dla produktów odnoszą się do 1 kg. W Polsce wszystkie wagi są metryczne, a gramy zastępowane są zwykle dekagramami w skrócie deka lub deko, dla przykładu 10 gramów to 1 deko, 100 gramów to 10 deko.

Na zakończenie przygotowałam dla ciebie listę słów i zwrotów, które z pewnością przydadzą ci się przy robieniu zakupów w Polsce, tak że zapauzuj, przeczytaj i zanotuj. Teraz już wiesz, jak Polacy robią zakupy i mam nadzieję, że robienie zakupów w Polsce będzie dla ciebie już dużo łatwiejsze. Mam nadzieję, że podobał ci się ten filmik i jeśli tak, to daj łapkę w górę i zasubskrybuj nasz kanał. W opisie znajdziesz link do naszej strony. Koniecznie na nią wpadnij, bo mamy tam dla ciebie wiele rzeczy do zaoferowania. A my widzimy się już niebawem. Do zobaczenia, cześć!

Wiesz, jak robić zakupy w Polsce – a może chcesz się dowiedzieć, jak to zrobić w Japonii? Zapraszamy na kurs japońskiego, podczas którego zdobędziesz te i więcej przydatnych informacji.

chatsimple