Odkryj Polskę: Boże Narodzenie

cover

Nasza seria lekcji „Odkryj Polskę” zabierze Was w podróż przez różnorodność i bogactwo tego wspaniałego kraju. Bez względu na to, czy jesteście Polakami mieszkającymi za granicą i chcecie poznać swoje korzenie, czy po prostu jesteście zainteresowani Polską i chcielibyście dowiedzieć się więcej, to jesteście we właściwym miejscu.

Nasza seria będzie skupiona na różnych aspektach życia w Polsce. Będziemy prezentować tematy, które pomogą Wam lepiej zrozumieć kulturę, historię i tradycje Polski.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych rozwiązań językowych? Wypełnij formularz lub napisz do nas na szkola@skrivanek.pl. Jeśli szukasz kursu indywidualnego dla siebie, sprawdź nasz e-sklep.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Klikając „Prześlij” akceptujesz zasady ochrony prywatności Skrivanek sp. z o.o.

Cześć, tu Inga ze Skrivanka! Witam cię bardzo serdecznie na naszym kanale. Dzisiaj porozmawiamy sobie o Bożym Narodzeniu. W Polsce panuje magiczna i urocza atmosfera właśnie w okresie zimowym, kiedy to Boże Narodzenie się zbliża, a ludzie są dla siebie wyjątkową mili i uprzejmi i wszyscy życzą sobie tylko jednego: wesołych świąt i szczęśliwego Bożego Narodzenia.

No i teraz bardzo ważna sprawa: w Polsce świętujemy w Wigilię – 24 grudnia, 25 i 26 to dni wolne od pracy i to jest właśnie nasze polskie Boże Narodzenie.

Polska to w dużej mierze kraj katolicki, a Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt w tym kraju.

Jeśli chodzi o ten okres przed bożonarodzeniowy, nazywany jest on w Polsce adwentem, trwa on około miesiąc i trwa w nim post. Również w tym samym czasie odprawiane są szczególne msze w kościele, które nazywają się roraty.

Okres przedświąteczny ściśle związany jest z datą 6 grudnia, który jest dniem św. Mikołaja, w którym dzieci otrzymują prezenty. Wśród dzieci najpopularniejsze są kalendarze adwentowe, to taka tradycja, która została zapoczątkowana w Hamburgu w 1902 r. i jest praktycznie znana na całym świecie.

W przedszkolach i szkołach dzieci przygotowują jasełka. Jasełka to są takie specjalne spektakle organizowane właśnie przez dzieci i ich nauczycieli o tematyce bożonarodzeniowej.

Dodatkowo w okresie przedświątecznym oraz w trakcie świąt ludzie śpiewają kolędy. Kolędy to są właśnie takie piosenki, które są ściśle związane z Bożym Narodzeniem i wśród najpopularniejszych widnieją Wśród nocnej ciszy, Bóg się rodzi oraz Dzisiaj w Betlejem.

Jeśli chodzi o Wigilię, czyli 24 grudnia, ten dzień nie jest wolny od pracy, ale w wielu firmach i instytucjach godziny pracy są skrócone. To dzień ścisłego postu, zatem nie powinno się nic jeść oprócz lekkiego śniadania. W trakcie przygotowań stołu do kolacji pod obrusem kładzie się siano, aby przypomnieć gościom, że Jezus urodził się w stajni, przygotowuje się też dodatkowe miejsce przy stole łącznie z talerzem i sztućcami, które przeznaczone jest dla niezapowiedzianego i nieoczekiwanego gościa, ponieważ w Wigilię nikt nie powinien być sam.

Wigilia rozpoczyna się dopiero po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki, a kolacja zaczyna się od podzielenia się opłatkiem i złożenia wzajemnych życzeń, a w niektórych rodzinach również odczytania fragmentu Ewangelii według św. Łukasza

A tak na marginesie opłatek to taki cienki i prostokątny płatek z mąki i wody.

Dania serwowane w Wigilię muszą być bezmięsne. Ryba – karp – nie jest liczona jako mięso. Na stole powinno pojawić się dwanaście potraw albo więcej, co jest ściśle związane z liczbą apostołów oraz liczbą miesięcy w roku.

Jeśli chodzi o konkretne dania, one mogą się różnić od siebie w zależności od regionu i rodzinnych tradycji. Na stole musi pojawić się zupa – barszcz czerwony z uszkami, grzybowa lub rybna, pierogi ruskie lub z kapustą i pieczarkami, karp podawany na różne sposoby, na przykład w galarecie – smażony karp to tradycyjna ryba świąteczna i bez niej nie można się obejść – gołąbki z kaszą i grzybami, ryba po grecku (jest to ryba przekładana tartymi warzywami takimi jak marchewka i pietruszka), śledź podawany na różne sposoby, na przykład w sosie śmietanowym, sałatka jarzynowa, kapusta z grzybami, kompot z suszonych owoców, sernik, kutia, czyli bardzo słodki deser z maku, orzechów i suszonych owoców, oraz makowiec, czyli drożdżowe ciasto z makiem.

Jeśli chodzi o prezenty – zgodnie z tradycją można je otworzyć dopiero po kolacji, czyli dopiero po tym momencie, w którym skosztujesz wszystkich tych potraw i wtedy możesz się dodatkowo cieszyć upominkami.

Wigilia kończy się dopiero w momencie, kiedy idziesz o północy na mszę – tak zwaną pasterkę, ale nie, nie, to nie jest koniec świąt Bożego Narodzenia w Polsce, bo święta Bożego Narodzenia w Polsce trwają nie jeden dzień, ale aż trzy. 25 i 26 grudnia to są dni wolne od pracy. 25 rozpoczynamy dzień od obfitego śniadania, później spędzamy czas z rodziną i odpoczywamy. 26 wygląda podobnie – dużo dobrego jedzenia, dużo leniuchowania i odpoczynku w gronie najbliższej rodziny.

Tak w dużym skrócie wyglądają święta Bożego Narodzenia w Polsce, ale oczywiście pamiętaj, że one mogą się nieco różnić w zależności od rodziny i regionu.

Mam nadzieję, że podobał ci się ten filmik i że niektóre elementy Bożego Narodzenia w Polsce cię zaskoczyły. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, to pamiętaj, aby zadać je w komentarzu, a my na pewno na nie odpowiemy. I to by było na tyle na dzisiaj. Mamy nadzieję że ci się ten materiał podobał i dasz łapkę w górę, ale również zasubskrybuj nasz kanał, żeby nie ominął cię żaden kolejny filmik na naszym kanale. Już wiele filmików dotyczących Polski pojawiło się na naszym kanale, tak że koniecznie je sprawdź, a my widzimy się już niebawem, do zobaczenia, cześć!

Uczyłeś się kiedyś angielskiego, ale już mało pamiętasz? A może chcesz podnieść swój poziom językowy w zakresie tego języka? Zapraszamy na kurs angielskiego!

chatsimple