Kurs języka fińskiego

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc osiągnąć Twoje cele zawodowe

i osobiste związane z językiem fińskiego.

DLA KOGO I GDZIE?

 

Kursy fińskiego cieszą się dużą popularnością w naszej szkole. Wśród naszych kursantów są osoby, które:

zostały skierowane na szkolenie przez pracodawcę (kursy firmowe fińskiego, indywidualne lub grupowe, w miejscu pracy, w naszej siedzibie w Warszawie lub online);

same podjęły decyzję o inwestycji w język fiński (kursy indywidualne lub grupowe języka fińskiego, z dojazdem do ucznia, w naszych salach w Warszawie lub Lublinie, online).

JAK DŁUGO?

 

To zależy od celu, który chcesz osiągnąć.

Przygotowanie do ważnego zadania w języku fińskim (np. prezentacja, przemówienie lub spotkanie z klientem fińskojęzycznym) – kilka spotkań w ciągu miesiąca (2-6) lub 1-dniowe warsztaty.

Realizowanie konkretnych wyzwań osobistych lub zawodowych wymagających posługiwania się językiem fińskim – kilka miesięcy. Pamiętaj, że praca nad konkretnym celem językowym nie może trwać latami.

Ogólne doskonalenie swoich umiejętności w języku fińskim – regularny kurs dwu semestralny.

CO DALEJ?

 

No dobrze. Podjąłeś decyzję. Bierzesz się za naukę języka fińskiego! Wciąż jeszcze jednak zastanawiasz się, jak powinieneś się uczyć, by osiągnąć jak najlepsze efekty. Którą szkołę językową wybrać? Która metoda i forma nauki języka fińskiego będzie dla Ciebie odpowiednia? Ile czasu poświęcić na naukę fińskiego?

Mamy nadzieję, że poniższe informacje pomogą odpowiedzieć na te pytania. Możesz też skontaktować się z nami, a my zaproponujemy Ci rozwiązanie dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb i celów.

POMOŻEMY CI ZREALIZOWAĆ TWOJE CELE JĘZYKOWE,
ABYŚ TY MÓGŁ OSIĄGNĄĆ SWOJE CELE ZAWODOWE I OSOBISTE
 

Każda z osób, która trafia do naszej szkoły chce zrealizować swój własny cel zawodowy bądź osobisty:
 
potrzebują języka fińskiego do pracy (negocjacje, spotkania biznesowe),
chcą mówić płynniej po fińsku,
chcą, by kurs języka fińskiego otworzył im drzwi do nowych obszarów,
uwielbiają podróżować i chcą swobodnie kontaktować się z obcokrajowcami w języku fińskim.
To właśnie od sprecyzowania Twojego celu językowego zaczynamy naszą współpracę. Ma to ogromny wpływ na Twoją motywację do nauki i to, że wytrwasz w swoim postanowieniu. Później współtworzymy ten proces. Ty masz swój cel, a my towarzyszymy Ci w jego realizacji. Pomagamy, regularnie informujemy, na jakim etapie jego realizacji jesteś. Jednym słowem, cały czas trzymamy rękę na pulsie.
 

W zależności od Twoich potrzeb zorganizujemy dla Ciebie kurs ogólny języka fińskiego, biznesowy lub branżowy.

Zbadamy też Twój obecny poziom znajomości języka fińskiego – podczas rozmowy ustnej, za pomocą testu online lub z wykorzystaniem kompleksowego narzędzia do audytów językowych FOCUS.

JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ TWÓJ KURS JĘZYKA FIŃSKIEGO?

Kolej na określenie formy szkolenia. Jak myślisz, która opcja będzie dla Ciebie najwygodniejsza?

SPOTKANIA Z LEKTOREM

Jeśli cenisz sobie kontakt z lektorem, zazwyczaj proponujemy Ci zajęcia stacjonarne lub naukę fińskiego online – indywidualnie lub w grupie.

Lektor języka fińskiego lub native speaker – na bieżąco pracuje z Tobą nad konkretnym celem językowym, wykorzystuje materiały, które Ciebie dotyczą, na bieżąco przekazuje Ci feedback.

Terminy i miejsce spotkań dostosowujemy do Twoich potrzeb.

PLATFORMA E-LEARNINGOWA

Jeśli z góry wiesz, że nie będziesz miał czasu na regularne spotkania z lektorem rozważ naukę języka fińskiego na platformie e-learningowej.

Wówczas uczysz się, kiedy masz na to czas i ochotę. Platforma jest dostępna 24h na dobę z dowolnego miejsca z dostępem do internetu.

Nasz tutor online, pomoże Ci ustalić plan nauki, będzie wyjaśniał trudne dla Ciebie zagadnienia językowe, a także motywował Cię do nauki języka fińskiego.

BLENDED-LEARNING

Co, jeśli powyższe formy nauki nie do końca Cię przekonują? Nie masz czasu na regularne spotkania z lektorem języka fińskiego, ale obawiasz się, że samodzielna nauka języka online nie przyniesie efektów.

Blended-learning może być rozwiązaniem dla Ciebie.

Otrzymasz dostęp do platformy e-learningowej, gdzie samodzielnie będziesz wykonywał ćwiczenia.

Dzięki spotkaniom z lektorem skupisz się na konwersacjach w języku fińskim.

Dlaczego warto uczyć się języka fińskiego?

Język fiński (suomi) należy do języków ugrofińskich z rodziny uralskiej. Najbliżej jest spokrewniony z  estońskim oraz językami ludów północno-zachodniej Rosji, dalsze pokrewieństwo łączy go również z węgierskim. Fiński jest jednym z dwóch, obok szwedzkiego, języków urzędowych w Finlandii oraz Unii Europejskiej.

Mini statystyki

Fiński stanowi język ojczysty dla 92% populacji Finlandii , czyli dla ponad 4.7 mln ludzi. W Szwecji posługuje się nim około 300 000 mieszkańców pochodzenia fińskiego, a jako język mniejszości jest również oficjalnie używany w Republice Karelii w Rosji, w prowincji Finnmark na północy Norwegii oraz w Estonii. Język fiński posiada aż 8 samogłosek, 6 typów czasownika i 15 przypadków oraz cechuje się doklejaniem do wyrazu wielu końcówek, a także nie posiada czasu przyszłego.

Mini rozmówki w podróży

Podróżując po Finlandii pewnością przyda się znajomość kilku użytecznych zwrotów, takich jak np.:

Pomocy.                                            Tarvitsen apua! /tarvitsen apua/

Nie rozumiem.                                 En ymmärrä                       /em ymmarra/

Zgubiłem się.                                    Olen eksynyt                      /olen eksynyt/

Gdzie jest szpital/ bankomat/ dworzec kolejowy?- Missä on lähin sairaala/ pankkiautomaatti/ rautatieasema?

/missa on lahin sairaala / pankkiautomaatti / rautatieasema/

Dziękuję.                                            Kiitos                                   /kiitos/

Kultura w pigułce

Republika Finlandii, potocznie zwana Finlandią, to malowniczy kraj tysiąca jezior i wysp, którego 2/3 powierzchni zajmują lasy, dzięki czemu jest uznawany za jeden z najrzadziej zaludnionych krajów świata (ok. 18 osób na km2). Finowie unikają mówienia ‘’ja’’, czy stosowania określeń ‘’ona, on’’, zamiast czego używają form bezosobowych. Podróżując po Finlandii trzeba pamiętać, że 13 października obchodzony jest Dzień Porażki, a nazwy ulic, miejscowości oraz miast zapisywane są zarówno po szwedzku jak i fińsku.

Mini przewodnik

Poza Helsinkami słynącymi z Placu Senackiego (Senaatintori), Uniwersytetu Yliopisto oraz parku Kaivopuisto, warto odwiedzić dawną stolicę, czyli miasto Tuku (które znaczy Targ), gdzie znajduje się najstarszy uniwersytet i katedra. Dzieci z pewnością będą chciały pojechać do Rovaniemi, gdzie w Laponii mieści się siedziba Świętego Mikołaja, a dorośli będą mogli obserwować zorzę polarną (tzw efekt ‘’białych nocy’’). W Lainio trzeba koniecznie zobaczyć ‘’Śnieżną wioskę’’ i spędzić noc w lodowym hotelu lub przejechać się zaprzęgiem prowadzonym przez renifery. W Nantali znajduje się park rozrywki wzorowany na bajkowej krainie Muminków, a pisarka Tove Jansson, i autorka serii książek, jest najbardziej popularną Finką.

Warto wiedzieć!

Najdłuższa rzeka Finlandii, Kemijoki, ma 550 km długości, a najdziwniejsze zawody to Mistrzostwa Świata w Noszeniu Żony.

Zjawisko Zorzy Polarnej, tzw. białe noce, w Laponii można obserwować przez cała zimę.

W czerwcu lub lipcu, na północy kraju, w tzw. Krainie Północnego Słońca, słońce nigdy nie chowa się za horyzontem.

W Finlandii jest więcej saun niż samochodów, a biwakowanie dozwolone jest niemal wszędzie.

Finowie uwielbiają tańczyć tango, pić czarną kawę, oraz jeść lukrecję.

Finlandia to także Kraj Tysiąca Jezior, który również słynie z najlepszej na świecie pizzy z wędzonym reniferem.

Pogoda w Finlandii bywa kapryśna, więc niezależnie od pory roku, warto mieć ze sobą różnorodną garderobę, od grubego swetra, po strój kąpielowy.

W zimie można pojechać na safari na skuterach śnieżnych lub przejechać się psim zaprzęgiem.

5788

Justyna Różniecka

Koordynator ds. szkoleń językowych

5790

Aleksandra Śnitko

Key Account Manager