Odkryj Polskę: Wielkanoc

cover

Nasza seria lekcji „Odkryj Polskę” zabierze Was w podróż przez różnorodność i bogactwo tego wspaniałego kraju. Bez względu na to, czy jesteście Polakami mieszkającymi za granicą i chcecie poznać swoje korzenie, czy po prostu jesteście zainteresowani Polską i chcielibyście dowiedzieć się więcej, to jesteście we właściwym miejscu.

Nasza seria będzie skupiona na różnych aspektach życia w Polsce. Będziemy prezentować tematy, które pomogą Wam lepiej zrozumieć kulturę, historię i tradycje Polski.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych rozwiązań językowych? Wypełnij formularz lub napisz do nas na szkola@skrivanek.pl. Jeśli szukasz kursu indywidualnego dla siebie, sprawdź nasz e-sklep.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Klikając „Prześlij” akceptujesz zasady ochrony prywatności Skrivanek sp. z o.o.

Cześć, tu Inga, witam cię bardzo serdecznie na naszym kanale w kolejnym odcinku. Dziś porozmawiamy sobie o Wielkanocy. Oczywiście jest to czas, który w różnych krajach jest spędzany w różny sposób – ile krajów, tyle tradycji, tyle obyczajów, ale dzisiaj przedstawię ci, jak to wygląda w moim ojczystym kraju, czyli w Polsce.

W Polsce rzymskokatolickie praktyki są wszechobecne, a Wielkanoc uznawana jest za jeden z najpiękniejszych momentów w kalendarzu. Tradycje kształtowały się przez wieki, teraz traktowane są mocno obyczajowo, natomiast kiedyś w kultywowane były z pasją i z namiętnością i były uznawane za moment, który przyniesie ludziom szczęście i dostatek.

A z takich ciekawostek: Wielkanoc jest to ruchome święto, czyli nie ma stałej daty, może ono być obchodzone pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.

Święta Wielkanocne poprzedzone są wielkim postem, a wcześniej karnawałem, czyli huczną zabawą, w Polsce natomiast jest ona dosyć skromna i nie jest aż tak często obchodzona, natomiast coraz częściej, z roku na rok coraz więcej imprez, takich organizowanych balów się pojawia i one trwają od 6 stycznia, czyli od święta Trzech Króli aż po Środę Popielcową, która później rozpoczyna czterdziestodniowy wielki post.

W czasie karnawału w Polsce występuje tak zwany tłusty czwartek i śledzik. Tłusty czwartek to dzień, w którym możemy bezkarnie najeść się różnych słodkości i przeróżnych słodkich wypieków. Tłusty czwartek najczęściej pojawia się pomiędzy 29 stycznia a 4 marca. Jest to okres, w którym właśnie możesz najeść się bezkarnie, bez limitu przeróżnych słodkości. Oczywiście jest to zależne od regionu, czym w danym dniu będziemy się zajadać, mogą być to racuchy, mogą być to faworki, a może być to tradycyjny polski pączek, który jest właśnie najpopularniejszą opcją. Taki pączek często nadziewany jest różą, dżemem albo budyniem i polewamy lukrem.

Po tłustym czwartku czas na ostatki, czyli śledzik. Śledzik to potoczna nazwa na ostatni dzień karnawału i on zawsze występuje we wtorek, dzień przed wielkim postem i tak jak właśnie wspomniałam, jest to oficjalne zakończenie karnawału. To bardzo stara tradycja, która jest już mniej praktykowana przez młodsze pokolenia, a nazwa najprawdopodobniej pochodzi z Kaszub, gdzie to właśnie śledź był postrzegany jako posiłek, który jest najprostszy i również najtańszy.

Święta Wielkanocne to nie tylko uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, ale szereg wielu innych tradycji. Tuż przed świętami przychodzi czas na jeden z najprzyjemniejszych polskich wielkanocnych zwyczajów, czyli malowanie pisanek. Jajka od dawien dawna symbolizują odrodzenie, rodzenie się i odnoszą się bezpośrednio do zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Dodatkowo wierzono kiedyś, że jajka naturalnie barwione na przykład skórką cebuli mają magiczną moc.

Wielki Tydzień trwa siedem dni i upamiętnia ukrzyżowanie, śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa. Wielki Tydzień rozpoczyna się w Niedzielę Palmową, która symbolizuje wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Polacy zanoszą wtedy do kościoła kolorowe palmy wielkanocne, które następnie są święcone. Poświęcona palma jest uważana za symbol szczęścia, dlatego niektórzy biorą ją do domu i wieszają w widocznym miejscu.

Wieczorem w Wielki Czwartek rozpoczyna się tak zwane Triduum Paschalne. Trwa ono trzy dni – przez Wielki Piątek oraz Wielką Sobotę, żeby zakończyć się pod koniec dnia Wielkiej Nocy w niedzielę.

Wielka Sobota to bardzo ważny dzień, choć nie jest on wolny od pracy. Wielka Sobota to dzień żałoby i postu. W Kościele katolickim przez cały dzień trwa święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Przy symbolicznym grobie czuwa warta – ministranci, harcerze, czasami strażacy w galowych mundurach. Rano, do południa idzie się do kościoła, żeby poświęcić pokarmy w koszyczkach. Produkty, które się tam znajdują, będą potem spożywane w niedzielę na uroczystym śniadaniu. Koszyczki, tak zwane święconki, są najczęściej wiklinowe, bardzo ładnie dekorowane. Obowiązkowo muszą się w nich znaleźć chleb, jajka, sól, wędlina, chrzan, babka wielkanocna i baranek, najczęściej z masła. Liczba produktów w koszyczku może być większa lub mniejsza, jednak wymienionych rzeczy nie powinno zabraknąć, każdy z tych produktów ma swoje symboliczne znaczenie.

Niedziela Wielkanocna, nazywana też Wielką Niedzielą, to pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych i dzień wolny od pracy. W gronie rodzinnym, z najbliższymi spożywa się uroczyste śniadanie, rozpoczynając od złożenia życzeń i podzielenia się jajkiem ze święconki.

Lany poniedziałek to drugi i również wolny dzień świąt, inaczej zwany śmigusem-dyngusem. Kiedyś chłopcy oblewali obficie wodą dziewczęta lub wrzucali je do rzek, teraz, współcześnie ludzie traktują to bardziej jako taką dobrą zabawę, niemniej jednak woda tutaj ma symbolizować oczyszczenie

Jeśli materiał ci się podobał, to zostaw łapkę w górę oraz zasubskrybuj nasz kanał, bo już niebawem pojawi się więcej filmików o Polsce na naszym kanale, ale już też wiele filmików o Polsce znalazło się na naszym kanale, tak że koniecznie sprawdź, a my widzimy się już niebawem. Do zobaczenia, cześć!

Zastanawiasz się, jak Wielkanoc jest świętowana we Francji? Zapisz się na kurs francuskiego w naszej szkole, a na pewno zyskasz odpowiedź na to pytanie. Zapraszamy!

chatsimple