Odkryj Polskę: dojazd

cover

Nasza seria lekcji „Odkryj Polskę” zabierze Was w podróż przez różnorodność i bogactwo tego wspaniałego kraju. Bez względu na to, czy jesteście Polakami mieszkającymi za granicą i chcecie poznać swoje korzenie, czy po prostu jesteście zainteresowani Polską i chcielibyście dowiedzieć się więcej, to jesteście we właściwym miejscu.

Nasza seria będzie skupiona na różnych aspektach życia w Polsce. Będziemy prezentować tematy, które pomogą Wam lepiej zrozumieć kulturę, historię i tradycje Polski.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych rozwiązań językowych? Wypełnij formularz lub napisz do nas na szkola@skrivanek.pl. Jeśli szukasz kursu indywidualnego dla siebie, sprawdź nasz e-sklep.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Klikając „Prześlij” akceptujesz zasady ochrony prywatności Skrivanek sp. z o.o.

Cześć, Inga ze Skrivanka! Witam cię tutaj bardzo serdecznie. Dzisiaj rozpoczynamy nową serię związaną z Polską. Dowiesz się tutaj wszystkiego o Polsce, bo przepłyniemy przez wszystkie możliwe tematy, tak abyś wiedział, co i jak. Dzisiaj rozpoczynamy od dojazdów, od transportu i od podróży do pracy.

Pobudka o świcie, wyjście z domu, korki, praca, wyjście z pracy, korki ponownie i zajazd do domu – czy ta rutyna jest ci znana? Czy też wstajesz o świecie, stoisz w korkach w oczekiwaniu na dojazd do pracy? Jeśli tak albo jeśli po prostu chciałbyś dowiedzieć się, jak wygląda to w Polsce, zostań ze mną, zaraz wszystko ci wyjaśnię.

Rozpoczniemy sobie od dwóch fun factów. Otóż przeciętny Polak spędza około pięciu godzin tygodniowo na dojazd do pracy, z czego średnia dzienna to czterdzieści dwie minuty, podczas których właśnie czyta lub słucha muzyki, tak aby po prostu sobie umilić czas.

Pandemia covid spowodowała, że wielu pracowników przeszło na tryb pracy zdalnej, co bardzo im się spodobało ze względu na to, że to jest wygoda, która pozwala im zaoszczędzić pieniądze, ale również czas. Wiele firm również teraz wprowadziło hybrydowy model pracy, co oznacza, że częściowo pracownicy mogą pracować z domu, a częściowo muszą dojeżdżać do biura.

Pracownicy, którzy mieszkają daleko lub poza swoją strefą zamieszkania, często obierają samochód jako swój główny środek transportu, bo w ten sposób właśnie mogą zaoszczędzić trochę czasu, dlatego że komunikacja miejska w godzinach szczytu, czyli 7-10 rano i 15-17 po południu, często jest oblegana i pojawia się znacznie rzadziej.

Natomiast jeśli chodzi o najpopularniejsze środki transportu komunikacji miejskiej w Polsce, są to z pewnością autobusy, tramwaje, nyski, rowery miejskie, metro, które ma aż dwie linie w Warszawie, oraz trolejbusy.

Już wiesz, że Polacy najczęściej wybierają samochód jako główny środek transportu pomimo tego, że narzekają na korki i wysokie koszty utrzymania oraz dojazdów. Jest jednak jedno utrudnienie, które sprawia, że dojazd samochodem do pracy może stać się koszmarem, czyli znalezienie miejsca parkingowego. W większości polskich miast obowiązuje strefa płatnego parkowania, czyli musimy opłacić postój po to, aby nie dostać kary za nieopłacony parking. Jeżeli chodzi o godziny i dni, w których obowiązuje opłata, jest to zależne wyłącznie od danego miasta.

Na drugim miejscu znajduje się komunikacja miejska, co związane jest z niższymi kosztami oraz brakiem potrzeby znalezienia miejsca parkingowego. Aby skorzystać z komunikacji miejskiej, potrzebujesz biletu. Bilet możesz nabyć albo bezpośrednio w środkach komunikacji, tam otrzymasz bilet elektroniczny i możesz zapłacić kartą, oraz możesz nabyć takowy bilet w punktach sprzedaży, w automatach na przystankach oraz w tak zwanych kioskach, czyli małych budkach, w których sprzedają gazety, słodycze, papierosy czy właśnie bilety na komunikację.

Dostępne są różne bilety jednorazowe i czasowe, na przykład godzinny, dobowy, trzydniowy, tygodniowy czy miesięczny, i taki bilet musisz skasować w czytniku po wejściu do komunikacji. Zawsze kasuj swój bilet, bo kontrole są niezapowiedziane i dokonywane przez uprawnionego kontrolera, który niekoniecznie musi być w stroju służbowym, może również pojawić się w stroju cywilnym. Tak że mniej się na baczności, uważaj.

I na zakończenie mam dla ciebie słownictwo, które z pewnością się przyda i będzie pomocne, tak że za dokładnie pięć sekund zapauzuj sobie wideo i przeczytaj.

Mam nadzieję, że już teraz wiesz, jak Polacy dojeżdżają do pracy. Jak się podobał ci się ten filmik, daj łapkę w górę i zasubskrybuj nasz kanał, bo gwarantuję, że nie będziesz tego żałował. Koniecznie również odwiedź naszą stronę internetową, do której link masz opisie, bo to tam znajdziesz mega ciekawe oferty, które już na ciebie czekają.
Do zobaczenia, cześć!

Nie znasz niemieckiego? To idealny moment, żeby się go nauczyć! Pomoże Ci w tym nasz kurs niemieckiego.

chatsimple