Odkryj Polskę: relacje

cover

Nasza seria lekcji „Odkryj Polskę” zabierze Was w podróż przez różnorodność i bogactwo tego wspaniałego kraju. Bez względu na to, czy jesteście Polakami mieszkającymi za granicą i chcecie poznać swoje korzenie, czy po prostu jesteście zainteresowani Polską i chcielibyście dowiedzieć się więcej, to jesteście we właściwym miejscu.

Nasza seria będzie skupiona na różnych aspektach życia w Polsce. Będziemy prezentować tematy, które pomogą Wam lepiej zrozumieć kulturę, historię i tradycje Polski.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych rozwiązań językowych? Wypełnij formularz lub napisz do nas na szkola@skrivanek.pl. Jeśli szukasz kursu indywidualnego dla siebie, sprawdź nasz e-sklep.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Klikając „Prześlij” akceptujesz zasady ochrony prywatności Skrivanek sp. z o.o.

Cześć, tu Inga ze Skrivanka. Witam cię bardzo serdecznie na naszym kanale i w kolejnym odcinku. Dzisiaj porozmawiamy sobie o relacjach biznesowych w Polsce. Każdy kraj ma swoje standardy, upodobania czy zasady i w Polsce nie jest inaczej – Polska ma swoje zasady, ale ma też wiele zasad, które dzieli z innymi krajami europejskimi, i dzisiaj właśnie porozmawiamy o tym, jak się zachowywać w sytuacjach biznesowych tudzież formalnych, więc jeśli chciałbyś otworzyć biznes w Polsce albo już ten biznes masz i chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to pozostań, już wszystko wyjaśniam.

Na wstępie musisz wiedzieć, że Polacy prywatnie są bardzo otwarci i przyjaźni, natomiast jeżeli chodzi o relacje biznesowe, są zdecydowanie bardziej bezpośredni i stawiają na profesjonalizm, punktualność – jest to na pewno coś, co wyróżnia nas na tle innych ludzi na świecie. Bardzo cenimy sobie czas i właśnie punktualność i nie lubimy, kiedy ktoś spóźnia się na nasze spotkanie, ale my również sami nie lubimy być spóźnieni. Na pewno nie jesteśmy aż tak sztywni jak Niemcy, ale zdecydowanie szanujemy ten czas i oczekujemy tego samego szacunku od innych ludzi.

Jeśli chodzi o relacje, dla Polaków bardzo ważne są znajomości i kontakty, dlatego jeżeli masz biznes w Polsce, to pamiętaj, abyś te relacje pielęgnował, wtedy dopiero twój biznes będzie utrzymywany na wysokim poziomie.

Polacy polegają na zwyczajach osobistych, więc bardzo możliwe, że spotkasz się ze zwyczajem polecania. Często w ten sposób można uzyskać nową pracę albo nawiązać nowy kontakt biznesowy, a to wszystko opiera się na dobrej opinii innej osoby.

Jeśli chodzi o hierarchię biznesową, ona wciąż jest dosyć widoczna w Polsce i pomimo tego, że biznesy stają się coraz częściej międzynarodowe, wciąż widać te różnice pomiędzy szefem a pracownikiem. Kontaktując się lub zwracając się do swojego partnera biznesowego, czy to drogą pisemną, czy ustną, pamiętaj, aby skorzystać z pełnej nazwy, czyli z tytułu i nazwiska, w ten sposób oddasz szacunek drugiej osobie i będziesz postrzegany jako właśnie ta osoba, która wie, co robi, jest bardziej profesjonalna. No chyba że zostałeś poinstruowany inaczej, wtedy oczywiście możesz zwrócić się wyłącznie po imieniu.

Jeśli chodzi o przywitania, to najczęściej w przywitaniach po prostu stosuje się uścisk dłoni, który jest wyrazem szacunku dla drugiej osoby oraz znakiem dobrych intencji i często mówi się, że spotkanie, które rozpoczyna się właśnie od uścisku dłoni, będzie miało dobry przebieg. Kontakt wzrokowy jest bardzo istotny. Jeżeli chcesz wzbudzić zaufanie polskiego partnera biznesowego, to koniecznie utrzymuj kontakt wzrokowy oraz słuchaj go uważnie. W ten sposób na pewno będziesz bardziej wiarygodny. Osoby, które nie słuchają i nie utrzymują kontaktu wzrokowego, często uważane są za osoby lekceważące i dosyć podejrzane.

Przepuszczanie kogoś w drzwiach jest podstawą polskiej kultury od wielu lat i pomimo tego, że ta tradycja zanika w wielu krajach na świecie, w Polsce ona wciąż jest żywa i kultywowana w codziennych sytuacjach. Mimo tego że w sytuacjach biznesowych mówi się o tym, że to osoba podwładna powinna przepuścić przełożonego w drzwiach jako pierwszego, to często mężczyźni po prostu przepuszczają kobiety w drzwiach, niezależnie od tego, kto jest na jakim szczeblu biznesowym.

Podczas gdy w niektórych krajach załatwianie biznesów podczas posiłków jest normą, w Polsce wciąż jest rzadkością, natomiast jeśli zdarzy ci się takie spotkanie biznesowe z Polakami przy posiłku, musisz pamiętać o kilku ważnych aspektach. Najprawdopodobniej będzie to pora obiadu lunchu, czyli między 12 a 15 godziną. W wielu krajach najlepiej jest rozpocząć rozmowę już na początku spotkania, jednak Polacy, polscy biznesmeni wolą najpierw zjeść posiłek i dopiero potem porozmawiać przy kawie i ewentualnie deserze. Zazwyczaj to osoba zapraszająca zapłaci rachunek, ale w kontaktach biznesowych najczęściej każdy płaci za siebie. Polski lunch biznesowy nie zawsze kończy się podpisaniem umowy.

Mam nadzieję, że już teraz znasz podstawy etyki biznesowej w Polsce i mam nadzieję, że ten materiał był dla ciebie przydatny. Jeśli tak i jeśli ci się podobał, to daj łapkę w górę i zasubskrybuj koniecznie nasz kanał, żebyś nie ominął żadnego kolejnego odcinka. Ja ci na dzisiaj dziękuję bardzo serdecznie i do zobaczenia niebawem. Cześć!

Szukasz nowych wyzwań? Zapisz się na kurs ukraińskiego w naszej szkole językowej. Zapraszamy!

chatsimple