Odkryj Polskę: pociągi

cover

Nasza seria lekcji „Odkryj Polskę” zabierze Was w podróż przez różnorodność i bogactwo tego wspaniałego kraju. Bez względu na to, czy jesteście Polakami mieszkającymi za granicą i chcecie poznać swoje korzenie, czy po prostu jesteście zainteresowani Polską i chcielibyście dowiedzieć się więcej, to jesteście we właściwym miejscu.

Nasza seria będzie skupiona na różnych aspektach życia w Polsce. Będziemy prezentować tematy, które pomogą Wam lepiej zrozumieć kulturę, historię i tradycje Polski.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych rozwiązań językowych? Wypełnij formularz lub napisz do nas na szkola@skrivanek.pl. Jeśli szukasz kursu indywidualnego dla siebie, sprawdź nasz e-sklep.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Klikając „Prześlij” akceptujesz zasady ochrony prywatności Skrivanek sp. z o.o.

Cześć, tu Inga, witam cię bardzo serdecznie na naszym kanale i w kolejnym odcinku o Polsce. Dzisiaj porozmawiamy sobie o przyjazdach pociągiem. Oferty rezerwacji i różne procesy z tym związane potrafią być nieco zagmatwane. Tak że żebyś nie musiał spędzić zbyt duże czasu na zastanawianiu się, co zrobić, co i jak, wszystko ci zaraz wyjaśnię, tak żeby ten proces był dla ciebie bardzo prosty i ułatwiony. Tak że pozostań ze mną. Zaczynamy!

Polska ma dobrą sieć drogową i kolejową, tak że jeżeli planujesz wypad do Polski albo planujesz zostać tu na dłużej i będziesz przemieszczał się pomiędzy większymi miastami albo pomiędzy punktami turystycznymi, możesz mieć zapewnione to, że właśnie dotrzesz tam raczej bez problemu.

Polskie dworce z pewnością zachwycą cię swoją różnorodnością oraz cechami architektonicznymi. Większość z nich to zabytkowe perełki same w sobie. Znajdziesz tutaj style od tudorskiego we Wrocławiu po neobarokowy w Przemyślu. Drewniane żyrandole, mozaiki, piękne wnętrza to coś, co na pewno możesz znaleźć na polskich dworcach. Ale nie martw się, mamy też wiele nowszych, bardziej
zmodernizowanych dworców, jak ten na przykład w Poznaniu czy Katowicach.

No dobra, dworce dworcami, ale jakie są pociągi w Polsce? W Polsce funkcjonuje kilka spółek zajmujących się przejazdami pociągów. Tą główną jest PKP Intercity, który przynależy do skarbu państwa. Mamy również przewozy regionalne oraz lokalne spółki kolejowe. W ramach PKP możemy korzystać z czterech kategorii pociągów: InterCity, Express InterCity, Twoje Linie Kolejowe, Pendolino, czyli najszybsza kolej w Polsce, nazywana też Express InterCity Premium, dostępna tylko na wybranych trasach między największymi miastami.

No dobra, ale gdzie sprawdzisz połączenia? Sprawdzić połączenia możesz najszybciej w Internecie albo bezpośrednio na dworcu. Jeśli skorzystasz z internetowej opcji, możesz skorzystać z takich stron internetowych jak: https://rozklad.pkp.pl/, https://www.e-podroznik.pl/. Co dzieje się, jak już wyszukasz swoje połączenie? Gdzie możesz kupić ten bilet? Bilety możesz kupić w kasach biletowych, w automatach biletowych, tylko te pojawiają się na niektórych stacjach, oraz online. Możesz też kupić bilet po wejściu do pociągu, ale musisz natychmiast zgłosić się do kontrolera biletów i uważaj, bo większość przewoźników pobiera za to dodatkową opłatę.

Biletów kupionych online z reguły nie trzeba drukować, wystarczy kod QR, twój dowód tożsamości oraz dokument uprawniający do zniżki, jeśli takową posiadasz. Między różnymi przewoźnikami obowiązują różne zasady i wytyczne, dlatego ważne jest, aby sprawdzić dobrze bilet, który kupiliśmy, i pociąg, do którego wsiadamy, bo może czekać cię kara, jeśli postąpisz odwrotnie ze względu na to, że często przewoźnicy wcale nie akceptują wzajemnie swoich biletów. W Polsce mamy do czynienia z różnymi cenami biletów, w zależności od tego, jaki rodzaj biletu wybierzemy, mamy okresowe, jednorazowe, normalne, ulgowe, w zależności od przewoźnika. Jeśli chodzi o zniżki natomiast, one przysługują głównie studentom, uczniom, osobom starszym i osobom niepełnosprawnym, a dzieci do wieku czterech lat mogą jeździć za darmo.

Podczas podróży zawsze należy mieć przy sobie dokument, który umożliwia nam uzyskanie zniżki, jak na przykład legitymację, bo jeśli tego dokumentu nie będziemy posiadać, to wtedy możemy płacić karę

Przy zakupie biletów warto wiedzieć, że musimy zakupić oddzielny bilet, jeżeli podróżujemy z rowerem albo psem.

Jeśli chodzi o rodzaj biletów, zależy on od przewoźnika. W kolejach regionalnych zazwyczaj bilety nie są numerowane i nie gwarantują miejsca siedzącego. Pojazdy zwykle są bezprzedziałowe i nie znajdziesz w nich restauracji, natomiast w pociągach PKP miejsca są numerowane, w starszych modelach możesz spotkać się z przedziałami, ale te nowsze już tych przedziałów nie mają. Dla niektórych dostępny jest wagon z restauracją o nazwie WARS.

Jeśli chodzi o klasy pociągów, to ta najbardziej komfortowa to klasa pierwsza. Jest ona dostępna tylko w pociągach PKP InterCity, u innych przewoźników jest tylko klasa druga.

A teraz, jak już masz swój bilet i spakowaną walizkę, to czas wyruszyć w podróż. I to już wszystko na dzisiaj, mam nadzieję, że podobał ci się ten filmik. Jeśli tak, to daj łapkę w górę i koniecznie zasubskrybuj nasz kanał, bo w ten sposób nie ominie cię żaden kolejny filmik. I pamiętaj, że już wiele filmików z tej serii i nie tylko pojawiło się na naszym kanale, tak że koniecznie je sprawdź, a my widzimy się już niebawem. Do zobaczenia, cześć!

Chcesz się nauczyć nowego języka? Zapraszamy na zajęcia w naszej szkole. Oferujemy m.in. kurs angielskiego, kurs fińskiego czy kurs francuskiego.

chatsimple