Odkryj Polskę: zawody regulowane

cover

Nasza seria lekcji „Odkryj Polskę” zabierze Was w podróż przez różnorodność i bogactwo tego wspaniałego kraju. Bez względu na to, czy jesteście Polakami mieszkającymi za granicą i chcecie poznać swoje korzenie, czy po prostu jesteście zainteresowani Polską i chcielibyście dowiedzieć się więcej, to jesteście we właściwym miejscu.

Nasza seria będzie skupiona na różnych aspektach życia w Polsce. Będziemy prezentować tematy, które pomogą Wam lepiej zrozumieć kulturę, historię i tradycje Polski.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych rozwiązań językowych? Wypełnij formularz lub napisz do nas na szkola@skrivanek.pl. Jeśli szukasz kursu indywidualnego dla siebie, sprawdź nasz e-sklep.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Klikając „Prześlij” akceptujesz zasady ochrony prywatności Skrivanek sp. z o.o.

Cześć, tu Inga ze Skrivanka! Witam cię bardzo serdecznie na naszym kanale w kolejnym odcinku. Dzisiaj mam dla ciebie pewne pytanie: czy planujesz wykonywać w Polsce zawód regulowany? Czy w ogóle wiesz, co to jest zawód regulowany i jak to w Polsce wygląda? Jeśli odpowiedziałeś chociaż na jedno pytanie „tak”, to pozostań ze mną, bo dzisiaj właśnie wszystko ci wytłumaczę na temat zawodów regulowanych.

Tak że lecimy z tematem.

Pojęcie zawodu regulowanego pojawia się w polskim prawie, ale nie tylko, bo również w prawie Unii Europejskiej, a także w prawie wielu innych krajów. Chodzi tutaj o takie zawody, których nie można wykonywać legalnie bez posiadania konkretnych kwalifikacji albo spełnienia konkretnych warunków

Lista takich zawodów regulowanych różni się od państwa do państwa, w Polsce w całej Unii Europejskiej mamy najwięcej takich zawodów regulowanych, bo aż ok. 380. W Niemczech dla przykładu jest ok. 140, a we Francji 150.

Wykonywanie zawodu regulowanego jest możliwe po spełnieniu takich kwalifikacji jak wykształcenie, czyli ukończenie odpowiednich w tym kierunku studiów lub studiów podyplomowych, zdanie specjalnych egzaminów, na przykład państwowych, lub zarejestrowanie się w organizacji zawodowej. Każde z tych wymagań może być spełnione osobno lub mogą być zastosowane dwa z nich lub wszystkie w zależności od zawodu.

Zdobycie kwalifikacji w tych zawodach wymaga dużego nakładu pracy oraz sporej wiedzy, dlatego takie zawody uważane są za nieco bardziej prestiżowe i cieszą się z większym poważaniem.

Lista zawodów regulowanych jest dosyć obszerna, ale związana głównie z kierunkami lekarskimi, medycznymi, z budownictwem oraz inżynierią. Do tych zawodów przynależą strażak, pilot samolotowy, detektyw, adwokat, tłumacz przysięgły, górnik, a także kierownik budowy.

Wykonywanie zawodu regulowanego w Polsce niekoniecznie od razu automatycznie uprawnia do wykonywania tego samego zawodu na terenie całej Unii Europejskiej. Jest to zależne od prawa, które obowiązuje w danym kraju. Można go wykonywać w innym kraju wyłącznie wtedy, kiedy jest on zawodem regulowanym w Polsce, natomiast w innym kraju jest zawodem bez żadnych regulacji i to wtedy zależy od pracodawcy i twoich kwalifikacji, czy będziesz mógł wykonywać ten sam zawód w innym kraju czy też nie.

A teraz skup się, bo to ultraważne: w bazie zawodów regulowanych możesz sprawdzić, czy zawód jest regulowany w danym kraju Unii Europejskiej. Jeśli go nie znajdziesz, może to oznaczać, że nie jest on regulowany w danym kraju, wtedy trzeba wystąpić o oficjalne uznanie kwalifikacji zawodowych za granicą, by móc tam pracować. Przepisy umożliwiające uznawanie kwalifikacji awodowych są stosowane przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej, ale także Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli Islandii, Norwegii i Szwajcarii.

Procedura wygląda następująco: odpowiednie dokumenty należy złożyć w kraju, który cię interesuje, oraz w języku, w którym zawód będzie wykonywany. Te dokumenty później są przetransportowane do konkretnego organu, który ma miesiąc na to, aby poinformować cię, że te dokumenty przyjął. Jeśli będą jakieś braki w dokumentach, na pewno skontaktują się z tobą i poproszą o więcej informacji. Później ten organ ma czas trzymiesięczny, czyli ma trzy miesiące na to, aby wydać finalną decyzję.

No dobra, co się dzieje w momencie, kiedy masz już kwalifikacje i chciałbyś dany zawód wykonywać w Polsce? Wówczas musisz złożyć wniosek w języku polskim w instytucji, która jest organem zajmującym się właśnie twoim zawodem regulowanym. Wszystkie dane kontaktowe znajdziesz na rządowej internetowej stronie – w bazie zawodów regulowanych. Dokumenty potwierdzające kwalifikacje – świadectwa, dyplomy muszą być w języku polskim albo przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego, natomiast dokumenty dotyczące tożsamości nie muszą być w języku polskim i chodzi tutaj o dokumenty takie jak dowód
osobisty albo paszport, czyli dokument który potwierdzi twoje imię, nazwisko, datę urodzenia, obywatelstwo.

Dodatkowo jeśli w danym zawodzie jest wymagana znajomość języka polskiego, wówczas zostanie z tobą przeprowadzona rozmowa właśnie w języku polskim, czyli tak zwany test językowy, który ma sprawdzić twoje umiejętności posługiwania się językiem polskim w mowie i piśmie.

Musisz również wiedzieć, że na decyzje będziesz czekać maksymalnie trzy miesiące i musisz opłacić całą procedurę, aby dokończyć proces i ta opłata wynosi około 1000 zł. W przypadku niektórych zawodów, tak zwanych zawodów sektorowych, uznanie kwalifikacji jest niemalże automatyczne. Dotyczy to zawodów takich jak lekarz, dentysta, farmaceuta, położna, pielęgniarka czy weterynarz. W przypadku tych zawodów jedyne, co tak naprawdę trzeba przedstawić, to dokument potwierdzający kwalifikacje, a następnie poczekać na zezwolenie do pracy.

Jeśli chcesz wykonywać pracę w innym kraju Unii Europejskiej okazjonalnie i tymczasowo i posiadasz prawo do wykonywania danego zawodu właśnie w tym kraju, który cię interesuje, to możesz świadczyć tak zwaną usługę transgraniczną i jedyne, co w tym wypadku musisz zrobić, to złożyć odpowiednie oświadczenie. Procedura jest prosta i bezpłatna, ale musisz pamiętać, że ta praca może zostać wykonana wyłącznie tymczasowo i okazjonalnie.

Dodatkowo mamy coś takiego jak Europejska Legitymacja Zawodowa, czyli ELZ lub z języka angielskiego European Professional Card, które jest elektronicznym dokumentem potwierdzającym twoje kwalifikacje zawodowe w innym kraju członkowskim w Unii Europejskiej. Uzyskanie Europejskiej Legitymacji Zawodowej jest dosyć proste, bo jedyne, co musisz zrobić, to złożyć wniosek na ogólnoeuropejskiej stronie internetowej twojaeuropa.pl.

Mam nadzieję, że już teraz wszystko wiesz na temat zawodów regulowanych w Polsce, ale również na temat tego, jak to działa w Unii Europejskiej. Jeśli podobał ci się filmik, koniecznie daj łapkę w górę i zasubskrybuj nasz kanał, tak abyś nie ominął żadnego innego filmiku. Na naszym kanale z tej serii już kilka filmików o Polsce się pojawiło i kolejne na pewno niedługo się pojawią, tak że pozostań z nami. My widzimy się już niebawem, do zobaczenia, cześć!

Chcesz się wyróżnić na rynku pracy? Naucz się kolejnego języka obcego! Zapraszamy na kurs francuskiego lub innego języka, który Cię interesuje.

chatsimple