Odkryj Polskę: mieszkanie

cover

Nasza seria lekcji „Odkryj Polskę” zabierze Was w podróż przez różnorodność i bogactwo tego wspaniałego kraju. Bez względu na to, czy jesteście Polakami mieszkającymi za granicą i chcecie poznać swoje korzenie, czy po prostu jesteście zainteresowani Polską i chcielibyście dowiedzieć się więcej, to jesteście we właściwym miejscu.

Nasza seria będzie skupiona na różnych aspektach życia w Polsce. Będziemy prezentować tematy, które pomogą Wam lepiej zrozumieć kulturę, historię i tradycje Polski.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych rozwiązań językowych? Wypełnij formularz lub napisz do nas na szkola@skrivanek.pl. Jeśli szukasz kursu indywidualnego dla siebie, sprawdź nasz e-sklep.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Klikając „Prześlij” akceptujesz zasady ochrony prywatności Skrivanek sp. z o.o.

Cześć, tu Inga ze Skrivanka! Witam cię bardzo serdecznie w kolejnym odcinku. Dzisiaj zabiorę cię do krainy mieszkań. Porozmawiamy sobie o tym, jak wynająć mieszkanie w Polsce.

Szukanie mieszkania to ekscytująca, ale również czasowo bardzo poważna sprawa, a znalezienie odpowiedniego lokum to nie lada wyzwanie. Ale nie bój się, wszystko dzisiaj wyjaśnię. Opowiem ci jak, to wygląda w Polsce i udzielę ci kilku porad, które możesz wziąć sobie do serca i które pomogą ci znaleźć mieszkanie w Polsce.

Na wstępie: jeśli chodzi o koszty, Warszawa jest najdroższym z polskich miast, tuż po niej mamy Wrocław, Kraków, Poznań i Gdańsk. Zanim rozpoczniesz polowanie na nieruchomość do wynajęcia, musisz zadać sobie kilka podstawowych pytań: jaki masz budżet? W jakiej dzielnicy chcesz mieszkać? Czy chcesz mieć własne lokum czy współdzielić je z innymi lokatorami? Ile pokoi chcesz mieć? Wolisz mieszkać w kamienicy czy w wieżowcu? Czy potrzebujesz miejsca parkingowego? Odpowiedzi na te pytania pomogą ci rozpocząć poszukiwania.

Najprościej i chyba najszybciej jest poszukać w Internecie. Jest wiele stron, które ułatwią ci poszukiwania, tak jak na przykład olx, gratka czy otodom. Ale nie spiesz się z wyborem, jest tam masa ofert, przejrzyj je wszystkie dokładnie i wybierz tę, która najbardziej cię zainteresuje. A jeśli nie masz czasu na poszukiwanie albo po prostu wolisz, żeby zrobił to ktoś za ciebie, możesz skorzystać z profesjonalnych i rzetelnych usług agencji nieruchomości. Korzystanie z takich usług będzie dla ciebie również bezpieczniejsze pod względem prawnym, bo to oni wszystkiego za ciebie dopilnują.

Jeśli znajdziesz już pasującą ofertę, to kolejnym krokiem jest umówienie się na obejrzenie potencjalnego mieszkania. Nigdy nie decyduj się na wynajęcie mieszkania w ciemno, bo możesz tego żałować, a jeśli ktoś nie chce ci pokazać mieszkania przed wynajęciem, po prostu uznaj, że to jest podejrzane i szukaj innego.

Jeśli po obejrzeniu mieszkań znajdziesz już odpowiednią dla siebie ofertę, to przyjdzie czas na dopełnienie formalności i podpisanie umowy. Zawsze pamiętaj, aby taką umowę podpisać, żebyś później nie został oszukany. Zatem co powinna taka umowa zawierać? Powinieneś zwrócić uwagę na kilka punktów:
1) dane wynajmującego i najemcy, czyli: imiona i nazwiska, data urodzenia, adres zamieszkania, PESEL, numer paszportu lub dowodu osobistego najemcy;

2) wysokość kaucji oraz termin i warunki zwrotu;

3) informacja, do którego dnia oraz w jaki sposób musisz opłacić miesięczny czynsz. Najczęściej płatność dokonywana jest miesięcznie, do dziesiątego dnia każdego miesiąca.

4) opis, co obejmuje koszt wynajmu; czasami gaz, woda i prąd nie są wliczone w koszt wynajmu i trzeba to zapłacić osobno.

I ostatnie (5) to określony czas wynajmu – informacja, z jakim wyprzedzeniem należy zgłosić chęć rozwiązania umowy w przypadku zmiany planów.

O czym jeszcze warto pamiętać? Przed podpisaniem umowy upewnij się, że wszystkie koszty za prąd, wodę, gaz zostały prawidłowo potwierdzone poprzez sprawdzenie liczników, obejrzenie faktur i spisanie stanów liczników. Dobrze jest wykonać dokumentację fotograficzną stanu mieszkania oraz wszystkich liczników i dołączyć ją do umowy. Uważaj: branie przez wynajmującego jakichkolwiek dodatkowych pieniędzy za umożliwienie zarejestrowania pobytu przez najemcę jest nielegalne.

Tak jak za każdym razem, za chwilkę na ekranie pojawi się lista przydatnych słówek, które pomogą ci wynająć mieszkanie w Polsce, tak że zapauzuj, przeczytaj i zanotuj. Mam nadzieję, że już teraz wszystko wiesz o wynajmowaniu mieszkania w Polsce.

Po więcej poradników na temat życia w Polsce zaglądaj na nasz kanał. Już pojawiły się dwa filmiki dotyczące transportu i robienia zakupów, więcej już niebawem. Tak że daj łapkę w górę i zasubskrybuj nasz kanał. Dodatkowo w opisie znajdziesz link do naszej strony internetowej, na której znajdziesz inne rzeczy, które oferujemy – tak że koniecznie zajrzyj i ją sprawdź.

Na zakończenie chciałam jedynie powiedzieć, że jeżeli nie czujesz się pewnie, korzystając z prawniczego języka polskiego, to koniecznie zgłoś się do naszych tłumaczy przysięgłych i oni ci we wszystkim pomogą

A my widzimy się już niebawem, do zobaczenia, cześć!

Szukasz nowych wyzwań? Zapisz się na kurs norweskiego! Z pewnością przyniesie to wiele korzyści.

chatsimple