Odkryj Polskę: urodziny i imieniny

cover

Nasza seria lekcji „Odkryj Polskę” zabierze Was w podróż przez różnorodność i bogactwo tego wspaniałego kraju. Bez względu na to, czy jesteście Polakami mieszkającymi za granicą i chcecie poznać swoje korzenie, czy po prostu jesteście zainteresowani Polską i chcielibyście dowiedzieć się więcej, to jesteście we właściwym miejscu.

Nasza seria będzie skupiona na różnych aspektach życia w Polsce. Będziemy prezentować tematy, które pomogą Wam lepiej zrozumieć kulturę, historię i tradycje Polski.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych rozwiązań językowych? Wypełnij formularz lub napisz do nas na szkola@skrivanek.pl. Jeśli szukasz kursu indywidualnego dla siebie, sprawdź nasz e-sklep.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Klikając „Prześlij” akceptujesz zasady ochrony prywatności Skrivanek sp. z o.o.

Cześć! Witam cię bardzo serdecznie w kolejnym odcinku. Dzisiaj porozmawiamy sobie o urodzinach i imieninach. Każdy obchodzi co roku urodziny. Może ty w tym roku będziesz planował lub już planujesz obchodzić swoje urodziny w Polsce? A może dostałeś zaproszenie od polskiego znajomego, aby je właśnie tutaj świętować? A może po prostu jesteś ciekawy, jak wyglądają urodziny w Polsce i jak się je obchodzi? Jeśli odpowiedziałeś „tak” chociaż na jedno pytanie, to pozostań – wszystko ci zaraz wyjaśnię, tak abyś znał każdy obyczaj w Polsce.

W Polsce duże grono osób obchodzi zarówno urodziny, jak i imieniny. Imieniny to święto związane z naszym imieniem, ich data jest ściśle powiązana ze świętymi patronami konkretnego dnia miesiąca. O ile imieniny obchodzone są częściej wyłącznie przez starsze pokolenie, tak młodsze pokolenie odchodzi już od tej tradycji świętowania imienin, natomiast nie jest to regułą.

Zarówno imieniny, jak i urodziny są bardzo zbliżone do siebie, bardzo podobne, jeśli chodzi o organizację i prezenty.

Zaczniemy sobie od imienin, tak że najpierw przedstawię ci, jak obchodzimy imieniny w Polsce. W dniu imienin składa się życzenia solenizantowi. W pracy raczej imieniny nie są hucznie obchodzone, natomiast współpracownicy często składają się na jakiś symboliczny prezent, składają życzenia solenizantowi, a później właśnie ten prezent wręczają. Jeśli solenizant zdecyduje się wyprawić swoje imieniny i urządzić jakąś imprezę, czy to w domu, czy w lokalu, często wtedy goście przebywają w strojach wieczorowych – eleganckich, galowych. Składają życzenia solenizantowi, przynoszą również prezent. Wówczas, po życzeniach i po całym prezentowaniu gospodarz wznosi pierwszy toast, a później może rozpocząć się impreza.

Jeśli chodzi o urodziny, w dniu urodzin również składamy życzenia solenizantowi, jak i dajemy mu prezent. Zwyczaje obchodzenia urodzin zmieniały się na przestrzeni lat i również pojawiały się nowe nawyki. Jeśli chodzi o prezent, nie ma tutaj żadnej reguły – jeśli preferujesz obdarować kogoś skromnym upominkiem, tak też możesz zrobić; jeśli masz ochotę sprezentować coś z rozmachem, nic nie stoi na przeszkodzie.

W pracy współpracownicy oprócz składania życzeń składają się również na tort urodzinowy i świeczki i śpiewają Sto lat. Jeśli solenizant zażyczy sobie wyprawić urodziny, taka impreza przebiega bardzo podobnie do imprezy imieninowej. Goście się zbierają najczęściej w strojach eleganckich, składają życzenia, dają prezenty, a następnie przy toaście i torcie ze świeczkami solenizant musi pomyśleć życzenie i zdmuchnąć świeczki i to życzenie nota bene musi się spełnić.

Natomiast najważniejsze urodziny w Polsce obchodzone są w wieku osiemnastu lat, gdyż jest to początek dorosłości, dlatego takie urodziny obchodzone są bardzo szczególnie i bardzo hucznie. Młodzi ludzie najczęściej decydują się na dwie imprezy urodzinowe: jedna dla rodziny, druga dla rówieśników i znajomych

Teraz już wszystko wiesz o tym, jak świętuje się w Polsce imieniny oraz urodziny. Na koniec przygotowałam dla ciebie kilka życzeń, które możesz złożyć solenizantowi w dniu jego święta. Zaraz na ekranie pojawią się wszystkie życzenia, tak że zapauzuj i zanotuj je sobie.

Mam nadzieję, że teraz, jak dostaniesz zaproszenie na imieniny lub urodziny w Polsce, nic cię już nie zaskoczy, bo już wszystko wiesz.

A jeśli podobał ci się ten filmik, daj łapkę w górę i zasubskrybuj nasz kanał, tak abyś nie przegapił żadnego kolejnego odcinka. A jeśli coś cię zaskoczyło, daj znać w komentarzu. A my widzimy się już niebawem. Do zobaczenia, cześć!

Zawsze jest dobry czas na naukę języka. Zapraszamy Cię na nasze kursy językowe. To, co mamy w ofercie, to m.in. kurs angielskiego, kurs chińskiego czy kurs japońskiego.

chatsimple