Odkryj Polskę: szkolnictwo

cover

Nasza seria lekcji „Odkryj Polskę” zabierze Was w podróż przez różnorodność i bogactwo tego wspaniałego kraju. Bez względu na to, czy jesteście Polakami mieszkającymi za granicą i chcecie poznać swoje korzenie, czy po prostu jesteście zainteresowani Polską i chcielibyście dowiedzieć się więcej, to jesteście we właściwym miejscu.

Nasza seria będzie skupiona na różnych aspektach życia w Polsce. Będziemy prezentować tematy, które pomogą Wam lepiej zrozumieć kulturę, historię i tradycje Polski.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych rozwiązań językowych? Wypełnij formularz lub napisz do nas na szkola@skrivanek.pl. Jeśli szukasz kursu indywidualnego dla siebie, sprawdź nasz e-sklep.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Klikając „Prześlij” akceptujesz zasady ochrony prywatności Skrivanek sp. z o.o.

Cześć, tu Inga ze Skrivaka! Witam cię bardzo serdecznie na naszym kanale i w kolejnym odcinku. Dzisiaj porozmawiamy sobie o systemie edukacyjnym w Polsce. Jeśli jesteś ciekawy, jak wygląda system edukacyjny w Polsce i jak wygląda tutaj nauka, to pozostań ze mną, bo zaraz wszystko ci opowiem.

Na początku chcę, żebyś wiedział, że polski system edukacyjny bardzo szybko się zmienia i często jest reformowany, dlatego niektóre informacje, które znajdziesz w tym filmiku, mogą być już nieaktualne w zależności od tego, kiedy go oglądasz.

A teraz do sedna. Nauka w Polsce jest darmowa i obowiązkowa od siódmego do osiemnastego roku życia. Obowiązkowa nauka zaczyna się w klasie zero, czyli tak zwanej zerówce, i kończy w szkole średniej.

Szkoły w Polsce dzielą się na publiczne, czyli te, które są prowadzone przez samorządy terytorialne, i to są szkoły bezpłatne, oraz prywatne czyli te, które są prowadzone przez podmioty prywatne lub społeczne, i to są szkoły, które są płatne. Dominują szkoły publiczne, natomiast z roku na rok rośnie zainteresowanie szkołami prywatnymi i wzrasta również ich liczba.

A teraz troszkę o tym, jak dzielimy etapy kształcenia w Polsce. Żłobek jest nieobowiązkowy, do trzeciego roku życia, później mamy przedszkole od trzeciego do szóstego roku życia, również nieobowiązkowe, następnie szkoła podstawowa od szóstego do piętnastego roku życia, szkoła ponadpodstawowa, czyli szkoła średnia od piętnastego do dziewiętnastego roku życia, a następnie szkolnictwo wyższe.

Aby zapisać dziecko do placówki, należy się z nią bezpośrednio skontaktować i zapytać, jak wygląda procedura zapisu.

Żłobek to miejsce dla dzieci do trzeciego roku życia, jest nieobowiązkowy. Żłobki nie są częścią systemu edukacji, lecz podlegają ministerstwu. Istnieją żłobki publiczne i niepubliczne, natomiast liczba miejsc w publicznych żłobkach jest mocno ograniczona

Jeśli chodzi o przedszkole, jest ono również nieobowiązkowe do piątego roku życia. Dziecko sześcioletnie ma obowiązek uczęszczać do klasy zerowej, czyli tak zwanej zerówki, która służy przygotowaniu do podjęcia nauki w szkole podstawowej

W odróżnieniu od żłobka opieka w przedszkolu jest bezpłatna do pięciu godzin dziennie. Rodzice ponoszą koszty wyżywienia dziecka w przedszkolu, materiałów papierniczych oraz koszty nadgodzin opieki. Płacą też dobrowolnie składkę na komitet rodzicielski – jest ona najczęściej w wysokości kilkunastu złotych.

A oto kilka faktów o polskich szkołach, które mogą cię zaskoczyć. Wyżywienie w szkołach nie jest zapewnione, mundurki nie są obowiązkowe. Jeśli chodzi o koszta zakupu książek czy materiałów papierniczych, one spoczywają na uczniu oraz rodzicach, szkoła tego nie zapewnia. Usprawiedliwienia oraz zwolnienia mogą zostać napisane przez rodzica, niekoniecznie muszą zostać wystawione przez lekarza.

Jeśli chodzi o zajęcia pozaszkolne, one nie są tak popularne, natomiast jeśli już są organizowane przez szkoły, bardzo rzadko uczniowie decydują się na udział w tych zajęciach.

Mamy również coś takiego jak wywiadówki – spotkania pomiędzy nauczycielami oraz rodzicami, podczas których nauczyciel omawia, jak uczeń postępuje podczas zajęć i jak sobie radzi w szkole.

No dobra, to jak wygląda szkoła podstawowa? Szkoła podstawowa to pierwszy etap obowiązkowej edukacji, który rozpoczyna się około siódmego roku życia i trwa do piętnastego roku życia. Obejmuje osiem klas i jest podzielona na dwa etapy. W pierwszym etapie, czyli klasach od pierwszej do trzeciej – to tak zwana edukacja wczesnoszkolna – obowiązuje zintegrowany program nauczania, który jest realizowany przez jednego nauczyciela, a nauka odbywa się w tej samej sali; wyjątkiem są przedmioty takie jak wychowanie fizyczne, czyli WF, język obcy, religia lub etyka, na którą można uczęszczać,
ale nie trzeba. W klasach od pierwszej do trzeciej nie stosuje się oceń cyfrowych, tylko opisowe.

W drugim etapie, czyli klasach od czwartej do ósmej następuje podział na poszczególne przedmioty, a każdy prowadzony jest przez innego nauczyciela. Oceny tutaj już są cyfrowe.

Jeśli chodzi o organizację nauki w szkołach: dzieci uczęszczają do szkoły od poniedziałku do piątku, soboty i niedzielę są wykluczone – są to dni wolne. Rok szkolny rozpoczynamy we wrześniu i kończymy w czerwcu, jest on podzielony na dwa semestry, na semestr letni i semestr zimowy. W ciągu całego roku szkolnego pojawia się kilka przerw dłuższych, jak przerwa bożonarodzeniowa w grudniu, ferie zimowe, które są dwutygodniowe, oraz przerwa wielkanocna.

Zajęcia rozpoczynają się najczęściej około 8 rano, a kończą pomiędzy 14 a 15. Lekcje trwają czterdzieści pięć minut, a przerwa między nimi – około dziesięciu i to właśnie podczas tej przerwy uczniowie mogą odpocząć, skorzystać z toalety, pójść do szkolnego sklepiku lub kawiarenki, jeśli taka jest, albo po prostu przygotować się na kolejne zajęcia

Jeśli chodzi o skalę ocen, od czwartej klasy stosowana jest ocena cyfrowa, od 1 do 6, gdzie 1 jest oceną najniższą, a 6 oceną najwyższą. Ocenę najwyższą, czyli 6, mogą otrzymać uczniowie, którzy są wybitni i robią rzeczy ponadprogramowe.

Po szkole podstawowej, aby mieć ukończone wykształcenie podstawowe, należy przystąpić do egzaminu ósmoklasisty. Jest on w formie pisemnej i składa się z trzech części: z polskiego, z matematyki i języka obcego.

Szkoły ponadpodstawowe aktualnie dzieli się na czteroletnie liceum ogólnokształcące, które jest najpopularniejszą opcją, kończy się maturą i jak sama nazwa wskazuje, kształci ogólnie, pięcioletnie technikum, które kończy się dyplomem zawodowym i maturą, trzyletnią branżową szkołę pierwszego stopnia, która kończy się dyplomem potwierdzającym kwalifikacje w danym zawodzie lub dwuletnią branżową szkołą drugiego stopnia – oprócz dyplomu kwalifikacji zawodowych umożliwia ona przystąpienie do egzaminu maturalnego.

Matura to najważniejszy egzamin w polskiej edukacji, jest również nazywany egzaminem dojrzałości. Nie jest on obowiązkowy, natomiast bez niego będzie ci ciężko podjąć studia wyższe oraz znaleźć pracę.

I to by było na tyle. Dużo informacji, wiem, ale mam nadzieję, że było to dla ciebie interesujące, bo już teraz wiesz, jak działa polski system edukacyjny.

Daj łapkę w górę, jeśli ci się podobało i zasubskrybuj nasz kanał koniecznie, żebyś nie ominął żadnych filmików. Już kilka filmików na temat Polski pojawiło się na naszym kanale, więcej przypłynie w twoją stronę.

Tak że to tyle na dzisiaj, my widzimy się już niebawem. Do zobaczenia, cześć!

Zawsze jest dobry czas, żeby się czegoś nauczyć. Świetną opcją będzie nauka języka obcego na jednym z naszych kursów (może to być kurs francuskiego, kurs hiszpańskiego, kurs czeskiego itp.). Zapraszamy!

chatsimple