Odkryj Polskę: święta

cover

Nasza seria lekcji „Odkryj Polskę” zabierze Was w podróż przez różnorodność i bogactwo tego wspaniałego kraju. Bez względu na to, czy jesteście Polakami mieszkającymi za granicą i chcecie poznać swoje korzenie, czy po prostu jesteście zainteresowani Polską i chcielibyście dowiedzieć się więcej, to jesteście we właściwym miejscu.

Nasza seria będzie skupiona na różnych aspektach życia w Polsce. Będziemy prezentować tematy, które pomogą Wam lepiej zrozumieć kulturę, historię i tradycje Polski.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych rozwiązań językowych? Wypełnij formularz lub napisz do nas na szkola@skrivanek.pl. Jeśli szukasz kursu indywidualnego dla siebie, sprawdź nasz e-sklep.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Klikając „Prześlij” akceptujesz zasady ochrony prywatności Skrivanek sp. z o.o.

Cześć, witam cię bardzo serdecznie na naszym kanale i w kolejnym odcinku. Dzisiaj sobie porozmawiamy o świętach i zwyczajach w Polsce, bo Polacy uwielbiają świętować, szczególnie w gronie rodziny i przyjaciół. Na wstępie powiem, że w czasie świąt narodowych wszystkie sklepy, szkoły, banki czy też inne instytucje są najczęściej zamknięte.

Święta narodowe i zarazem dni wolne od pracy w Polsce to: 1 stycznia, czyli Nowy Rok, Wielkanoc, czyli pierwszy i drugi dzień świąt – niedziela i poniedziałek, 1 maja, czyli Święto Pracy, 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja, Boże Ciało, czyli czwartek w dziewiątym tygodniu po Wielkanocy, 15 sierpnia – czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i święto Wojska Polskiego, 1 listopada, czyli dzień Wszystkich Świętych, 11 listopada, czyli Dzień Niepodległości oraz 25 i 26 grudnia, czyli Boże Narodzenie.

Święto Pracy, czyli 1 maja, to święto obchodzone na całym świecie od 1890 roku, natomiast w Polsce zostało ono wprowadzone dopiero w 1950 roku. Kiedyś towarzyszyły mu obowiązkowe pochody, teraz raczej kojarzone jest z dniem wolnym, z wypoczynkiem i z wyczekiwaną majówką, czyli długim weekendem majowym.

Dzień Flagi, czyli 2 maja, nie jest świętem narodowym i polega na tym, że Polacy wywieszają polską flagę i ją celebrują, natomiast ze względu na to, że pojawia się on pomiędzy 1 a 3 maja, często Polacy również tego 2 maja biorą dzień wolny od pracy, dzieci mają wolne w szkołach, a niektóre sklepy również są zamykane tego dnia po to, żeby ludzie mogli wypocząć i rzeczywiście świętować.

Jeśli chodzi o Konstytucję 3 Maja, która właśnie ma swoje święto 3 maja, musisz wiedzieć, że polska Konstytucja 3 maja 1791 r. jest pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucją. Tego dnia mają miejsce przeróżne wydarzenia – pikniki, msze kościelne, parady, marsze – do wyboru, do koloru.

Następnie mamy Boże Ciało. Jest to święto, które ma miejsce w czwartek w dziewiątym tygodniu po Wielkanocy. Tego dnia najczęściej odprawiane są msze z procesjami, które rozpoczynają się w kościele, a później następuje pochód na ulicach.

15 sierpnia to Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz święto Wojska Polskiego. To dzień, który upamiętnia zwycięską bitwę warszawską 1920 r., która została stoczona podczas wojny polsko-bolszewickiej i nazywana jest Cudem nad Wisłą. Dodatkowo tego dnia katolicy świętują wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia Maryja, matka Jezusa, po zakończeniu swojego życia została zabrana do nieba razem z duszą i ciałem i właśnie ten dzień katolicy mocno i hucznie celebrują w Polsce.

Dzień Wszystkich Świętych, czyli 1 listopada, to dzień, w którym Polacy wspominają wszystkich zmarłych. Udają się wtedy na cmentarze po to, aby zapalić znicz i pomodlić się za wszystkich tych, którzy odeszli.

Dzień Niepodległości ma miejsce 11 listopada i tak jak nazwa wskazuje, jest to dzień, w którym Polacy celebrują odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r. po 123 latach. Tego dnia Polacy wywieszają swoją piękną polską flagę, urządzają parady, biegi niepodległości i różne inne wydarzenia i w ten sposób celebrują właśnie to, że odzyskaliśmy niepodległość.

Oprócz świąt narodowych jest wiele innych okazji do świętowania i pomimo że te dni nie są wolne od pracy, Polacy często biorą w nich aktywny udział; na przykład Dzień Babci i Dzień Dziadka, czyli 21 i 22 atycznia. Jest to dzień, w którym wnuki często odwiedzają swoich dziadkó lub dzwonią do nich tak, aby ich uczcić. Czasem nawet przyniosą im laurkę albo jakiś drobny prezent.

Kolejno mamy tłusty czwartek, który ma miejsce w ostatni czwartek karnawału. Jest to dzień dla wielbicieli pączków i słodkości, bo właśnie tego dnia zajadamy się pączkami bez żadnych wyrzutów sumienia do woli, bez ograniczeń – jesz tyle, ile chcesz.

Topienie marzanny ma miejsce w pierwszy dzień wiosny, czyli 21 marca. Polacy tego dnia świętują odejście zimy właśnie poprzez spalenie marzanny lub utopienie w wodzie. Marzanna była boginią, która uosabiała zimę, więc tego dnia musimy pozwolić jej odejść po to, żeby wiosna mogła przyjść.

Kolejny mamy Dzień Kobiet. W Polsce obchodzony jest 8 marca. Jest to święto, w którym zarówno kobiety, jak i mężczyźni celebrują kobiety. Często kobiety tego dnia otrzymują kwiaty, na przykład goździki, tulipany albo różne inne.

Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Ojca to są dni, które również są dosyć mocno i hucznie obchodzone w Polsce. Wtedy rodzice celebrują swoje dzieci, a dzieci celebrują swoich rodziców. Rodzice najczęściej otrzymują jakiś drobny upominek albo laurkę, a dzieci zabierane są na przykład do zoo.

W Polsce celebrujemy także Dzień Chłopaka, który ma miejsce 30 września i to taki odpowiednik Dnia Kobiet. Jest to dzień, w którym właśnie panie wyręczają jakieś upominki swoim mężczyznom, swoim chłopakom.

Noc świętojańska, która ma miejsce 23 czerwca, jest to święto o podłożu pogańskim i ono jest ściśle związane z przesileniem letnim. To dzień, w którym odbywają się różne uroczystości, śpiewanie, skakanie przy ognisku i przeróżne wróżby, które najczęściej są związane z miłością. Jest to dzień, w którym kobiety zakładają wianki z dzikich kwiatów, a później wrzucają je do rzeki.

Dożynki to ostatnie święto na naszej liście. To święto plonów, tradycyjnie obchodzone pod koniec lata. To jest wydarzenie, które wieńczy trud pracy rolników podczas ostatnich żniw. Jest to święto, które najczęściej celebrowane jest na wsiach.

To w sumie najważniejsze i jedne z większych świąt w Polsce, o których musisz wiedzieć. Mam nadzieję, że ten materiał ci się podobał, jeśli tak, to zostaw łapkę w górę i koniecznie zasubskrybuj nasz kanał tak, abyś nie pominął już żadnego kolejnego odcinka.

Wiele odcinków związanych z Polską i nie tylko pojawiło się już na naszym kanale, tak że koniecznie je sprawdź, a my widzimy się już niebawem. Do zobaczenia, cześć!

Chcesz się dowiedzieć, jakie święta są celebrowane we Włoszech i jaki jest ich przebieg? Zapisz się na kurs włoskiego do naszej szkoły językowej. Zapraszamy!

chatsimple