Odkryj Polskę: zakładanie firmy

cover

Nasza seria lekcji „Odkryj Polskę” zabierze Was w podróż przez różnorodność i bogactwo tego wspaniałego kraju. Bez względu na to, czy jesteście Polakami mieszkającymi za granicą i chcecie poznać swoje korzenie, czy po prostu jesteście zainteresowani Polską i chcielibyście dowiedzieć się więcej, to jesteście we właściwym miejscu.

Nasza seria będzie skupiona na różnych aspektach życia w Polsce. Będziemy prezentować tematy, które pomogą Wam lepiej zrozumieć kulturę, historię i tradycje Polski.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych rozwiązań językowych? Wypełnij formularz lub napisz do nas na szkola@skrivanek.pl. Jeśli szukasz kursu indywidualnego dla siebie, sprawdź nasz e-sklep.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Klikając „Prześlij” akceptujesz zasady ochrony prywatności Skrivanek sp. z o.o.

Cześć, tu Inga ze Skrivanka, witam cię bardzo serdecznie na naszym kanale i w kolejnym odcinku. Dzisiaj opowiem ci o podstawowych informacjach o firmach i o ich założeniu w Polsce.

Polska gospodarka opiera się na kilku sektorach, takich jak handel hurtowy i detaliczny, przemysł spożywczy, zakwaterowanie oraz transport. Polska jest to ósma co do wielkości gospodarka w Unii Europejskiej, kraj, który jest położony w samym sercu Europy, dlatego też przyciąga wielu międzynarodowych inwestorów i uznawana jest za raj dla inwestycji. Jeśli zamierzasz otworzyć w Polsce biznes, to na pewno będziesz cieszył się przyjaznym, rozległym i międzynarodowym środowiskiem biznesowym.

Na początek zapoznam cię z kilkoma bardzo ważnymi pojęciami. Wszystkie firmy w Polscem muszą być wpisane do odpowiedniego rejestru (na przykład CEIDG lub KRS), a także posiadać numery NIP oraz REGON. Numery te służą właśnie do identyfikacji firmy.

CEIDG to Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. To elektroniczny rejestr przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub spółki cywilne w polsce.

KRS to Krajowy Rejestr Sądowy. To rejestr publiczny prowadzony przez sądy rejonowe oraz przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Składa się on głównie z rejestru przedsiębiorców, stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych oraz fundacji.

REGON to jeden z najważniejszych numerów identyfikacyjnych firmy, składa się on z dziewięciu lub czternastu cyfr. Rejestr jest prowadzony przez Urząd Statystyczny i służy przede wszystkim celom statystycznym. Do rejestru wpisywane są wszystkie przedsiębiorstwa.

Numer NIP to numer identyfikacji podatkowej. Składa się on z dziesięciu cyfr i jest nadawany przez Urząd Skarbowy dla każdego podatnika w Polsce. Należy go wpisać na przykład na fakturach.

Kody PKD, czyli Polska Klasyfikacja Działalności. Przed założeniem firmy musisz wiedzieć, jaką działalność chcesz wykonywać. PKD jest wykazem kodów określających rodzaje działalności gospodarczych wykonywanych w Polsce. Każdy przedsiębiorca, który chce otworzyć firmę w Polsce, musi wskazać kody, które będą odpowiadały rodzajowi wykonywanych czynności.

Podatek VAT to podatek od towarów i usług pobierany na każdym etapie obrotu towarami lub usługami. Jego wartość jest doliczana do każdej transakcji. VAT jest taką polską odmianą podatku od wartości dodanej, czyli tak zwanego TAX-u, który należy do podatków zharmonizowanych w Unii Europejskiej.

Jako przedsiębiorca masz obowiązek zarejestrować się do VAT. Nie musisz tego robić tylko, jeśli twoja sprzedaż nie przekracza limitu 200 tys. złotych rocznie lub sprzedajesz wyłącznie towary i usługi zwolnione z VAT-u

Pewnie zastanawiasz się, jakie mamy rodzaje i typy firm w Polsce. Do najpopularniejszych należą samozatrudnienie, czyli jednoosobowa firma, oraz spółki. Samozatrudnienie, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza to bardzo wygodna forma, która niesie ze sobą jedną bardzo ważną zaletę: robisz to, co chcesz i kiedy chcesz, a przy tym zyskujesz naprawdę wiele. To firma, której właścicielem jest jedna osoba, a zarobkowa działalność wykonywana jest w sposób ciągły i zorganizowany. To działalność, która ma najprostszą, najszybszą i bezpłatną formę rejestracji, której możesz dokonać w ciągu jednego dnia bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że wypełnisz wniosek w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Nazwa twojej firmy musi zawierać imię i nazwisko właściciela firmy, może się znaleźć też informacja o profilu działalności. Nie potrzebujesz kapitału zakładowego, nie musisz prowadzić też pełnej księgowości, możesz prowadzić księgowość uproszczoną, o ile obroty nie przekraczają pewnej kwoty.

Spółki w Polsce dzielimy generalnie na dwa typy, czyli kapitałowe i cywilne tudzież osobowe i najważniejsza różnica między nimi jest taka, że spółki kapitałowe muszą mieć jakiś wkład finansowy, czyli muszą mieć kapitał – czy to gotówkę, nieruchomość tudzież licencję i mają one osobowość prawną, natomiast spółki osobowe, czyli cywilny nie mają osobowości prawnej i nie muszę mieć wkładu finansowego

To jak wyglądają procedury zakładania firmy w Polsce? W związku z informatyzacją usług obecnie w Polsce zakładanie firmy jest bardzo uproszczone i szybkie i możesz to załatwić tak naprawdę bez wychodzenia z domu, jedyne, co musisz zrobić, to wejść na stronę internetową biznes.gov.pl i tam możesz założyć firmę online. Znajdziesz tam również wszystkie niezbędne informacje, które będą ci potrzebne na temat na przykład ZUS-u czy Urzędu Skarbowego, oraz dopniesz wszystkie formalności

Jeśli należysz do kraju przynależącego do Unii Europejskiej wtedy firmę w Polsce założysz w ten sam sposób co obywatel Polski, czyli w łatwy sposób, natomiast jeżeli pochodzisz z kraju spoza Unii Europejskiej, wtedy mogą zostać nałożone na ciebie inne ograniczenia prawne.

I to w sumie wszystkie podstawowe informacje na temat założenia firmy w Polsce, które musisz znać. Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłam ci tę niezwykle skomplikowaną procedurę i tematykę. Jeżeli podobał ci się ten filmik, koniecznie zostaw łapkę w górę i zasubskrybuj nasz kanał, tak abyś nie ominął żadnego kolejnego odcinka. Ja się na dziś z wami żegnam, mam nadzieję, że wam się podobało. Do zobaczenia, cześć!

Chcesz podszlifować swoje umiejętności posługiwania się niemieckim? Zapisz się na zajęcia w naszej szkole! Kurs niemieckiego z pewnością pomoże Ci uzyskać oczekiwane efekty.

chatsimple