Odkryj Polskę: prawo jazdy

cover

Nasza seria lekcji „Odkryj Polskę”” zabierze Was w podróż przez różnorodność i bogactwo tego wspaniałego kraju. Bez względu na to, czy jesteście Polakami mieszkającymi za granicą i chcecie poznać swoje korzenie, czy po prostu jesteście zainteresowani Polską i chcielibyście dowiedzieć się więcej, to jesteście we właściwym miejscu.

Nasza seria będzie skupiona na różnych aspektach życia w Polsce. Będziemy prezentować tematy, które pomogą Wam lepiej zrozumieć kulturę, historię i tradycje Polski.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych rozwiązań językowych? Wypełnij formularz lub napisz do nas na szkola@skrivanek.pl. Jeśli szukasz kursu indywidualnego dla siebie, sprawdź nasz e-sklep.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Klikając „Prześlij” akceptujesz zasady ochrony prywatności Skrivanek sp. z o.o.

Cześć, tu Inga ze Skrivanka, witam cię bardzo serdecznie na naszym kanale i w kolejnym odcinku! Dzisiaj porozmawiamy sobie o prawie jazdy w Polsce. Jeśli się zastanawiasz, jak wygląda droga do upragnionych uprawnień w Polsce, to pozostań ze mną. Zaraz sobie wyjaśnimy i objaśnimy całą specyfikę, jeśli chodzi o zdobycie prawa jazdy w Polsce.

Jednak zanim wyruszysz w drogę, podam ci kilka podstawowych informacji. Prawo jazdy na samochody osobowe klasyfikowane jest w Polsce jako kategoria B. Prawo jazdy można otrzymać po skończeniu osiemnastego roku życia. Polska korzysta z ruchu prawostronnego, podobnie jak większość krajów europejskich. Zapinanie pasów bezpieczeństwa jest zawsze obowiązkowe. Jazda po wpływem alkoholu jest surowo zabroniona i karana. Dopuszczalny limit zawartości alkoholu we krwi to 0,2 promila. W innych krajach, na przykład w Belgii, Holandii czy w Niemczech, wynosi on 0,5 promila, a w Czechach i Bułgarii obowiązuje bezwzględny zakaz. Uważaj na ograniczenia prędkości na drogach, bo jest dużo radarów i policjantów chowających się za rogiem. Mandaty w Polsce są bardzo wysokie. W Polsce mamy system punktów karnych – za każde wykroczenie kierowca otrzymuje punkty karne, jak uzbierasz za dużo, to tracisz prawo jazdy. Limit wynosi 24 punkty. Co ciekawe, w Niemczech wynosi on 8 punktów, a na przykład we Włoszech ten system działa zupełnie odwrotnie – kierowca na początku dostaje 20 punktów i za każde wykroczenie odlicza mu się odpowiednią liczbę; jak będzie miał 0, to wtedy właśnie może stracić prawo jazdy.

No to kiedy będzie ci potrzebne polskie prawo jazdy? Jeśli jesteś z Unii Europejskiej, to masz szczęście, bo to oznacza, że możesz bez problemu poruszać się na polskich drogach, o ile twój pobyt w Polsce jest krótkoterminowy – nie przekracza 180 dni, bo to właśnie wtedy musiałbyś udać się do urzędu i wnioskować o polskie prawo jazdy.

Osoby spoza Unii Europejskiej również mogą korzystać ze swojego prawa jazdy na polskich drogach, natomiast jest jeden warunek – warunek jest taki, że musi mu towarzyszyć międzynarodowe prawo jazdy. Jest to dokument, który jest zbliżony do paszportu i trzeba go dołączyć do właściwego prawa jazdy.

A może zastanawiasz się, jak może zdobyć prawo jazdy obywatel Polski? W tym celu trzeba odhaczyć następujące punkty: należy spełnić wymagania wiekowe, zdać testy medyczne, odbyć kurs, zdać egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy oraz zapłacić za dokument.

W Polsce do kursu na prawo jazdy kategorii B przystąpisz trzy miesiące przed osiemnastymi urodzinami, natomiast przed rozpoczęciem kursu musisz udać się do urzędu i uzyskać numer profilu kandydata na kierowcę, czyli tak zwane PKK – to jest właśnie taki dokument, który umożliwi ci rozpoczęcie swojej przygody z prawem jazdy: zapisaniem się na kurs, przystąpieniem do egzaminów, ale również odebraniem swojego prawka.

Koszt kursu jest zależny od szkoły nauki jazdy, ale wynosi on gdzieś w granicach 2 tys. zł, do tego natomiast trzeba doliczyć kolejne 200 zł, czyli kwotę, którą trzeba będzie zapłacić za badania. Bez badań stety albo niestety nie będzie można przystąpić do kursu prawa jazdy. Są to standardowe badania słuchu, wzroku i równowagi.

Sam kurs na prawo jazdy trwa 30 godzin lekcyjnych teorii + 30 godzin zajęć praktycznych, czyli jazdy samochodem. Nie ma tak jak w Niemczech na przykład, że oprócz kursu teorii i kursu praktyki mamy jeszcze kurs pierwszej pomocy. W Polsce tuż po skończeniu teorii mamy praktykę, a potem od razu zapisujemy się na egzamin.

A oto najważniejsze informacje dotyczące egzaminu, które musisz wiedzieć. Egzaminy prowadzone są przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego, czyli tak zwane WORD-y. Możesz przystąpić do obu egzaminów tego samego dnia lub osobno. Koszt egzaminu teoretycznego wynosi 30 złotych, egzaminu praktycznego – 140 zł.

Egzamin teoretyczny przeprowadzany jest na komputerze, trwa 25 minut i zawiera 32 pytania dotyczące typowych sytuacji drogowych i wiedzy praktycznej. Po jego zdaniu możesz przystąpić do egzaminu praktycznego. Zaczyna się on na zamkniętym terenie, tak zwanym placyku w WORD-zie, a dopiero w ostatnim etapie wyjeżdża się na miasto. Egzamin obejmuje wskazanie właściwej części obszaru silnika pod maską samochodu i jazdę po zakrzywionych liniach, aby ich nie przekroczyć, a ostatni etap przed wyjazdem do miasta to udany start pod górkę przy użyciu hamulca ręcznego, następnie wyjeżdżasz na ulicę i jeśli nie popełnisz żadnych poważnych błędów – gratulacje, egzamin zdany! Następnie WORD wyśle twoje informacje do urzędu, abyś mógł odebrać prawo jazdy i to prawo jazdy będziesz mógł odebrać w przeciągu dwóch do czterech tygodni po egzaminie

I co, chyba nie aż tak straszne, jak to malują, prawda? Koniecznie zostaw komentarz i daj nam znać, czy sytuacja z prawem jazdy wygląda podobnie w twoim ojczystym kraju, czy może różni się znacznie od tego, co cię właśnie przedstawiłam. Zostaw również łapkę w górę, jeśli podobał ci się filmik oraz zasubskrybuj nasz kanał, tak abyś nie przegapił już żadnego kolejnego filmiku. A my widzimy się już niebawem. Do zobaczenia, cześć!

Chcesz podjąć się nauki nowego języka? Zapisz się na jeden z naszych kursów! Mamy w ofercie m.in. kursy angielskiego, kursy niemieckiego i kursy duńskiego. Zapraszamy!

chatsimple