Dlaczego warto uczyć się języka duńskiego?
Język duński należy, tak jak język angielski, do języków germańskich, jednak do grupy skandynawskiej. Jest to język urzędowy nie tylko w Danii, ale również na Wyspach Owczych i Grenlandii – duńskich terytoriach autonomicznych. Ponadto to jeden z bardziej popularnych języków obcych w Islandii, która przez długie lata należała do Danii. Wyróżniamy 3 główne dialekty języka duńskiego: jutlandzki, zelandzki i fioński. Sam język łatwo rozpoznać po charakterystycznych znakach: æ (tak zwanych „motylkach”), ø oraz å, przez co niekiedy łatwo pomylić go z norweskim. Języki te są sobie niezwykle bliskie. Za to odrobinę dalej jest duńskiemu do szwedzkiego.
Języka duńskiego można się nauczyć podczas kursu duńskiego organizowanego przez szkołę językową Skrivanek. Warto móc się pochwalić znajomością duńskiego w swoim CV.
Szukasz konkretnego kursu językowego? Sprawdź sklep szkoły językowej.
NAUKA DUŃSKIEGO DLA CIEBIE I TWOJEJ FIRMY
Witaj w Skrivanku, gdzie każdy – czy to działając indywidualnie, czy w grupie – znajdzie drogę do realizacji swoich celów. Jesteśmy tutaj, aby wspierać Cię w drodze do osobistego i zawodowego sukcesu, oferując elastyczne kursy online dostosowane do Twoich potrzeb. Nasza oferta skierowana jest do osób na różnych poziomach zaawansowania i dostosowana jest do konkretnych branży, co umożliwia naukę duńskiego w komfortowych warunkach, bez wychodzenia z domu.
Korzystając z naszych kursów, zyskujesz dostęp do najwyższej jakości materiałów edukacyjnych i możliwość pracy z doświadczonymi lektorami. W Skrivanku wierzymy, że nauka języków – w tym nauka języka duńskiego – otwiera przed Tobą świat nowych możliwości. Dołącz do nas i odkryj, jak możemy pomóc Ci osiągnąć Twoje cele. Twoja przyszłość rozpoczyna się tutaj, w miejscu, gdzie pasja do nauki języka i profesjonalizm łączą się, tworząc idealne warunki dla Twojego rozwoju i osiągania sukcesów.
Nasz cel to zapewnienie bogatej wiedzy i umiejętności komunikacji w języku obcym.
Miałem korepetycje z angielskiego dla programistów i jestem bardzo zadowolony. Na zajęcia uczęszczałem przez kilka miesięcy z olbrzymim entuzjazmem. Pan Karol (Korepetytor) przygotowywał świetne materiały oraz prowadził zajęcia w bardzo ciekawy sposób. Oprócz angielskiego posiada wiedzę z najnowszych technologii, także było co przerabiać posługując się angielskim
Bardzo jestem zadowolona z lekcji, lektor z którym mamy zajęcia jest bardzo zaangażowany i prowadzi zajęcia w ciekawy sposób. Na zajeciach robimy różnorodne formaty które nie pozwalają na nudę. Wyjątkowo udało mi się więc podtrzymać moją wewnętrzną motywację i z tego się najbardziej cieszę, bo jest to niezmiernie trudne Zajęcia mam już prawie rok, dwa razy w tygodniu po jednej godzinie zegarowej. Zajęcia są w biurze zaraz po pracy więc jest to duże ułatwienie.
Z usług Szkoły Językowej Skrivanek korzystałam w ramach zajęć grupowych, organizowanych przez firmę, w której pracowałam. Gdy poszukiwałam platformy e-learningowej do nauki języka, a następnie lektora do zajęć indywidualnych wybrałam również Skrivanka. Doceniam bardzo dobry kontakt z firmą i otwartość na klienta.
Cenimy sposób monitorowania przebiegu procesu szkoleń i sprawną komunikację z zespołem szkoły. Pracownicy biura za każdym razem wspierają Dział HR w ustaleniu harmonogramu zajęć , dostosowując się do naszych wytycznych i potrzeb. Pozostają też w stałym kontakcie z uczestnikami zajęć i są otwarci na informacje zwrotne z ich strony.
Kursy duńskiego cieszą się dużą popularnością w naszej szkole. Wśród naszych kursantów są osoby, które:
- zostały skierowane na szkolenie przez pracodawcę (firmowe kursy duńskiego, indywidualne lub grupowe, w miejscu pracy, w naszej siedzibie w Warszawie lub online);
- same podjęły decyzję o inwestycji w język duński (kursy indywidualne lub grupowe języka duńskiego, z dojazdem do ucznia, w naszych salach w Warszawie lub Lublinie, online).
No dobrze. Podjąłeś decyzję. Bierzesz się za naukę duńskiego! Wciąż jeszcze jednak zastanawiasz się, jak powinieneś się uczyć, by osiągnąć jak najlepsze efekty? Którą szkołę językową wybrać? Która metoda i forma nauki duńskiego będzie dla Ciebie odpowiednia? Ile czasu poświęcić na wyzwanie, jakim jest nauka języka duńskiego?
Mamy nadzieję, że poniższe informacje pomogą odpowiedzieć na te pytania. Możesz też skontaktować się z nami, a my zaproponujemy Ci rozwiązanie dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb i celów.
To zależy od celu, który chcesz osiągnąć.
Przygotowanie do ważnego zadania w języku duńskim (np. prezentacja, przemówienie lub spotkanie z klientem duńskojęzycznym) – kilka spotkań w ciągu miesiąca (2-6) lub 1-dniowe warsztaty.
Realizowanie konkretnych wyzwań osobistych lub zawodowych wymagających posługiwania się językiem duńskim – kilka miesięcy. Pamiętaj, że praca nad konkretnym celem językowym nie może trwać latami.
Ogólne doskonalenie swoich umiejętności w tym języku obcym – regularny dwusemestralny kurs języka duńskiego.
PLATFORMA E-LEARNINGOWA
Jeśli z góry wiesz, że nie będziesz miał czasu na regularne spotkania z lektorem, rozważ kurs duńskiego na platformie e-learningowej.
Dzięki metodzie inteligentnych powtórek cały proces nauki przebiega sprawniej, a proces skuteczności zapamiętywania spełnia nasze oczekiwania.
Nasz tutor online, pomoże Ci ustalić plan nauki, będzie wyjaśniał trudne dla Ciebie zagadnienia językowe, a także motywował Cię do nauki duńskiego.
SPOTKANIA Z LEKTOREM
Jeśli cenisz sobie kontakt z lektorem, zazwyczaj proponujemy Ci zajęcia stacjonarne lub naukę duńskiego online — indywidualnie lub w grupie.
Lektor języka duńskiego lub native speaker — na bieżąco pracuje z Tobą nad konkretnym celem językowym, wykorzystuje materiały, które Ciebie dotyczą, na bieżąco przekazuje Ci feedback.
Terminy i miejsce spotkań dostosowujemy do Twoich potrzeb.
BLENDED-LEARNING
Co, jeśli powyższe formy nauki nie do końca Cię przekonują? Nie masz czasu na regularne spotkania z lektorem języka duńlskiego, ale obawiasz się, że samodzielna nauka języka duńskiego online nie przyniesie efektów?
Blended-learning może być rozwiązaniem dla Ciebie.
Otrzymasz dostęp do platformy e-learningowej, gdzie samodzielnie będziesz wykonywał ćwiczenia.
Dzięki spotkaniom z lektorem skupisz się na konwersacjach w języku duńskim.
Rodzimych użytkowników języka duńskiego na świecie jest około 5,6 miliona. Języki mniejszości w Danii to turecki oraz niemiecki. Na terytoriach zależnych, Wyspach Owczych oraz Grenlandii, używa się odpowiednio farerskiego i grenlandzkiego. Większa część Danii znajduje się na Półwyspie Jutlandzkim, a pozostałe terytorium kraju stanowią wyspy – ponad 400, z których 78 jest niezamieszkanych. Najbardziej popularnym środkiem transportu w Danii są rowery, których liczba dwukrotnie przewyższa ilość samochodów.
Nauka języka duńskiego wymaga czasu. Przed podróżą po Danii warto jednak przyswoić sobie choć kilka przydatnych zwrotów.
Pomocy. – Hjælp /jelp/
Nie rozumiem. – Jeg forstår ikke. /jaj fesztyr ikke./
Zgubiłem się. – Jeg faret vild. /jaj fart vild/
Gdzie jest szpital / bankomat / dworzec kolejowy? – Hvor er hospitalet / pengeautomat / togstation? /vur e hospitalt/lanjautomat/ torjstsaszjun/
Dziękuję. – Tak. /tak/
Dania (pełna nazwa: Królestwo Danii) jest obecnie najstarszą królewską monarchią konstytucyjną na świecie, liczącą sobie ponad 1000 lat, a głową państwa jest królowa Małgorzata II. Tradycyjnym świętem hucznie obchodzonym przez towarzyskich i rodzinnych Duńczyków jest powitanie lata, czyli Wieczór Świętojański. Ciekawym zwyczajem jest również Fastelavn, czyli tradycja budzenia rodziców przez dzieci „biciem rózgami”, która wypada w poniedziałek przed Środą Popielcową. Na terenie całego kraju można spotkać liczne pamiątki po Wikingach, a najwięcej w zrekonstruowanym miasteczku niedaleko Frederikssund.
Z całą pewnością warto odwiedzić stolicę Danii, czyli Kopenhagę, którą zamieszkiwał jeden z najbardziej znanych Duńczyków, bajkopisarz Hans Christian Andersen, oraz gdzie znajdują się piękne Ogrody Tivoli. Kolejnym znanym i lubianym miejscem jest Legoland, czyli kraina zabawy, mieszcząca się w Billund. LEGO to duńska firma, której nazwa pochodzi od słów leg godt, czyli „baw się dobrze”. Dla fanów muzyki strzałem w dziesiątkę może okazać się wycieczka do Roskilde, dawnej stolicy Danii, gdzie odbywa się coroczny festiwal muzyczny.
Najlepsze wędzone ryby można zjeść na wyspie Bornholm, a słoną lukrecję, uwielbianą przez Duńczyków, można kupić niemalże w każdym sklepie spożywczym.
W Danii deszcze i śniegi padają co drugi dzień, a mimo tego Duńczycy są uważani za najszczęśliwszy naród na świecie.
Żadne miejsce w Danii nie jest oddalone od morza o więcej niż 50 km.
W Danii w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest najwięcej laureatów Nagrody Nobla.
Duńczykiem z pochodzenia jest również założyciel Skype, Janus Friis, który zbudował swoją firmę od zera, a następnie odsprzedał ją Microsoft w 2011 roku.
Duńczycy są wiodącymi producentami wiatraków, którzy czerpią ponad 28% energii z turbin wiatrowych.
W Kopenhadze można przejść się najdłuższą i najstarszą ulicą dla pieszych, Strøget, która ma prawie 3,2 km długości.