Dlaczego warto uczyć się języka norweskiego?
Norweski należy do grupy skandynawskiej języków germańskich, który posiada dwa współistniejące oficjalne warianty (bokmål i nynorsk). Obecnie zarówno znaczki pocztowe, jak i pisma (dokumenty) urzędowe nadal muszą funkcjonować w tych dwóch wersjach językowych. Współczesny norweski nie posiada standardu wymowy, więc żeby się go dobrze nauczyć, warto zapisać się na profesjonalny kurs konwersacyjny (ogólny lub specjalistyczny).
Nauka norweskiego niesie za sobą wiele korzyści. Język ten może przydać się w kontaktach służbowych, nawiązywaniu znajomości z Norwegami, a także podczas podróży. Dzięki nauce języka norweskiego ze szkołą językową Skrivanek można stać się pasjonatem lub pasjonatką języka norweskiego.
Szukasz konkretnego kursu językowego? Sprawdź sklep szkoły językowej.
NAUKA NORWESKIEGO DLA CIEBIE I TWOJEJ FIRMY
Witaj w Skrivanku, gdzie każdy – czy to działając indywidualnie, czy w grupie – znajdzie drogę do realizacji swoich celów. Jesteśmy tutaj, aby wspierać Cię w drodze do osobistego i zawodowego sukcesu, oferując elastyczne kursy online dostosowane do Twoich potrzeb. Nasza oferta skierowana jest do osób na różnych poziomach zaawansowania i dostosowana jest do konkretnych branży, co umożliwia naukę w komfortowych warunkach, bez wychodzenia z domu.
Korzystając z naszych kursów, zyskujesz dostęp do najwyższej jakości materiałów edukacyjnych i możliwość pracy z doświadczonymi lektorami. W Skrivanku wierzymy, że nauka języków – w tym nauka języka norweskiego – otwiera przed Tobą świat nowych możliwości. Dołącz do nas i odkryj, jak możemy pomóc Ci osiągnąć Twoje cele. Twoja przyszłość rozpoczyna się tutaj, w miejscu, gdzie pasja do nauki norweskiego i profesjonalizm łączą się, tworząc idealne warunki dla Twojego rozwoju i osiągania sukcesów.
Nasz cel to zapewnienie bogatej wiedzy i umiejętności komunikacji w języku obcym.
Miałem korepetycje z angielskiego dla programistów i jestem bardzo zadowolony. Na zajęcia uczęszczałem przez kilka miesięcy z olbrzymim entuzjazmem. Pan Karol (Korepetytor) przygotowywał świetne materiały oraz prowadził zajęcia w bardzo ciekawy sposób. Oprócz angielskiego posiada wiedzę z najnowszych technologii, także było co przerabiać posługując się angielskim
Bardzo jestem zadowolona z lekcji, lektor z którym mamy zajęcia jest bardzo zaangażowany i prowadzi zajęcia w ciekawy sposób. Na zajeciach robimy różnorodne formaty które nie pozwalają na nudę. Wyjątkowo udało mi się więc podtrzymać moją wewnętrzną motywację i z tego się najbardziej cieszę, bo jest to niezmiernie trudne Zajęcia mam już prawie rok, dwa razy w tygodniu po jednej godzinie zegarowej. Zajęcia są w biurze zaraz po pracy więc jest to duże ułatwienie.
Z usług Szkoły Językowej Skrivanek korzystałam w ramach zajęć grupowych, organizowanych przez firmę, w której pracowałam. Gdy poszukiwałam platformy e-learningowej do nauki języka, a następnie lektora do zajęć indywidualnych wybrałam również Skrivanka. Doceniam bardzo dobry kontakt z firmą i otwartość na klienta.
Cenimy sposób monitorowania przebiegu procesu szkoleń i sprawną komunikację z zespołem szkoły. Pracownicy biura za każdym razem wspierają Dział HR w ustaleniu harmonogramu zajęć , dostosowując się do naszych wytycznych i potrzeb. Pozostają też w stałym kontakcie z uczestnikami zajęć i są otwarci na informacje zwrotne z ich strony.
Kursy norweskiego cieszą się dużą popularnością w naszej szkole. Każdemu zainteresowanemu dajemy możliwość nauki norweskiego. Wśród naszych kursantów są osoby, które:
- zostały skierowane na szkolenie przez pracodawcę (kursy firmowe norweskiego, indywidualne lub grupowe, w miejscu pracy, w naszej siedzibie w Warszawie lub online);
- same podjęły decyzję o tym, że nauka języka obcego, jakim jest norweski, to coś, w co warto zainwestować (dostępne są dla nich kursy indywidualne lub grupowe języka norweskiego, z dojazdem do ucznia, w naszych salach w Warszawie lub Lublinie, online).
To zależy od celu, który chcesz osiągnąć.
Przygotowanie do ważnego zadania w języku norweskim (np. prezentacja, przemówienie lub spotkanie z klientem norweskojęzycznym) — kilka spotkań w ciągu miesiąca (2-6) lub 1-dniowe warsztaty.
Realizowanie konkretnych wyzwań osobistych lub zawodowych wymagających posługiwania się językiem norweskim — kilka miesięcy. Pamiętaj, że praca nad konkretnym celem językowym nie może trwać latami.
Ogólne doskonalenie swoich umiejętności w tym języku — regularny kurs dwusemestralny.
No dobrze. Podjąłeś decyzję. Bierzesz się za naukę norweskiego! Wciąż jeszcze jednak zastanawiasz się, jak powinieneś się uczyć, by osiągnąć jak najlepsze efekty? Którą szkołę językową wybrać? Która metoda i forma nauki języka norweskiego będzie dla Ciebie odpowiednia? Ile czasu poświęcić na naukę norweskiego?
Mamy nadzieję, że poniższe informacje pomogą odpowiedzieć na te pytania. Możesz też skontaktować się z nami, a my zaproponujemy Ci rozwiązanie dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb i celów.
PLATFORMA E-LEARNINGOWA
Jeśli z góry wiesz, że nie będziesz miał czasu na regularne spotkania z lektorem, rozważ kurs norweskiego na platformie e-learningowej.
Dzięki metodzie inteligentnych powtórek cały proces nauki przebiega sprawniej, a proces skuteczności zapamiętywania spełnia nasze oczekiwania.
Nasz tutor online, pomoże Ci ustalić plan nauki, będzie wyjaśniał trudne dla Ciebie zagadnienia językowe, a także motywował Cię do nauki norweskiego.
SPOTKANIA Z LEKTOREM
Jeśli cenisz sobie kontakt z lektorem, zazwyczaj proponujemy Ci zajęcia stacjonarne lub naukę norweskiego online — indywidualnie lub w grupie.
Lektor języka norweskiego lub native speaker — na bieżąco pracuje z Tobą nad konkretnym celem językowym, wykorzystuje materiały, które Ciebie dotyczą, na bieżąco przekazuje Ci feedback.
Terminy i miejsce spotkań dostosowujemy do Twoich potrzeb.
BLENDED-LEARNING
Co, jeśli powyższe formy nauki nie do końca Cię przekonują? Nie masz czasu na regularne spotkania z lektorem języka norweskiego, ale obawiasz się, że samodzielna nauka języka online nie przyniesie efektów?
Blended-learning może być rozwiązaniem dla Ciebie.
Otrzymasz dostęp do platformy e-learningowej, gdzie samodzielnie będziesz wykonywał ćwiczenia.
Dzięki spotkaniom z lektorem skupisz się na konwersacjach w języku norweskim.
Norweski należy do grupy skandynawskiej języków germańskich, który posiada dwa współistniejące oficjalne warianty (bokmål i nynorsk). Obecnie zarówno znaczki pocztowe, jak i pisma (dokumenty) urzędowe nadal muszą funkcjonować w tych dwóch wersjach językowych. Współczesny norweski nie posiada standardu wymowy, więc żeby się go dobrze nauczyć, warto zapisać się na profesjonalny kurs konwersacyjny (ogólny lub specjalistyczny).
Nauka norweskiego niesie za sobą wiele korzyści. Język ten może przydać się w kontaktach służbowych, nawiązywaniu znajomości z Norwegami, a także podczas podróży. Dzięki nauce języka norweskiego ze szkołą językową Skrivanek można stać się pasjonatem lub pasjonatką języka norweskiego.
Każda norweska komuna (gmina) wybiera, jakiego języka używa oficjalnie w pismach. I tak 158 z nich wybrało bokmål, a 113 nynorsk. Ponad 150 komun jest neutralnych językowo. Prócz tego język norweski charakteryzuje niezwykle duża liczba dialektów, bo około 400. Często sami Norwegowie nie potrafią ich do końca zrozumieć, ale w większości przypadków są w stanie szybko przestawić się z własnego na jeden z urzędowych, czyli bokmål lub nynorsk.
Nauka języka norweskiego to coś, na co trzeba poświęcić pewną ilość czasu. Przed podróżą po Norwegii warto przyswoić sobie jednak chociaż kilka przydatnych zwrotów, np.:
Pomocy. – Hjelp. /jelp/
Nie rozumiem. – Jeg forstår ikke. /jaj fesztyr ikke./
Zugbiłem się. – Jeg gikk meg vill. /jaj jik maj vil/
Gdzie jest szpital / bankomat / dworzec kolejowy? – Hvor er sykehus / minibank / toget stasjon? /vur er sikehus/minibank/ torjet staszjun/
Dziękuję. – Takk. /tak/
Język norweski preferuje formę zwrotną „ty” zamiast Pan/Pani, co jest przejawem równości społecznej. Brak tu dosłownego odpowiednika wyrazu „proszę”. Zamiast tego na końcu zdania umieszcza się słowo takk, oznaczające „dziękuję”. Zatem, jeśli chcemy o coś poprosić, tak naprawdę dziękujemy za to. Innym ciekawym przykładem jest słowo pålegg, którym w języku norweskim określa się wszystko to, co kładzie się na kanapkę (poza masłem) i oznacza dosłownie „leży na”, a słowo to jest nieprzetłumaczalne na większość języków (istnieje w innych językach skandynawskich).
Jednym z najbardziej popularnych miejsc w Norwegii jest tak zwany Język Trolla (Trolltunga), czyli płaski, kilkunastometrowy głaz wiszący wysoko nad jeziorem, z którego rozciąga się magiczny krajobraz.
W kwietniu lub maju warto odwiedzić Oslo, gdzie w tym czasie trwają obchody Russ, czyli świętuje się zakończenie liceum, które trwa półtora miesiąca. Zwieńczeniem jego obchodów jest wielki pochód w dniu Święta Konstytucji, czyli 17 maja, w którym absolwenci paradują w specjalnych strojach (russeklær), których kolor zależy od profilu klasy. Podczas podróży po Norwegii warto też przejechać się najdłuższym drogowym tunelem na świecie, czyli Laerdal, który ma 24 km. Nie sposób też nie zobaczyć słynnych norweskich Fiordów czy Wodospadu Siedmiu Sióstr.
Popularną atrakcją Norwegii jest isbading, czyli kąpiel w lodowatej wodzie.
Norweskie prawo Allemannstretten umożliwia rozbijanie namiotu prawie wszędzie, z wyjątkiem prywatnych posesji czy w niewielkiej odległości od zabudowań.
Sezon turystyczny w Norwegii trwa od końca maja do połowy sierpnia, kiedy to zamykane są muzea i obiekty noclegowe.
Zorzę polarną można zaobserwować na północy kraju w okresie jesienno-zimowym, najlepiej w październiku, a przełom czerwca i lipca to czas białych nocy.
Trasa kolejowa z Oslo do Bergen uznawana jest za jedną z najbardziej malowniczych i stromych.
Za najszybszy i najlepszy środek transportu nadal uznaje się prom.
Pogoda w Norwegii bywa kapryśna, więc dobrze jest zaopatrzyć się zarówno w lżejszą, jak i cieplejszą garderobę oraz stosowne obuwie.