Dlaczego warto uczyć się języka szwedzkiego?
Szwedzki należy do języków północnogermańskich i zalicza się do grupy języków wschodnioskandynawskich. Wersja standardowa, tzw. rikssvenska, jest oparty na dialektach regionu sztokholmskiego. Tę wersję oferuje właśnie standardowy kurs języka szwedzkiego. Szwedzki jest głównie używany w Szwecji, ale jest również dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i częściowo (bardziej w piśmie niż w mowie) dla Duńczyków. Charakterystyczną cechą języka szwedzkiego jest mnogość dialektów, z których większość jest doskonale zrozumiała dla wszystkich jego użytkowników.
Szukasz konkretnego kursu językowego? Sprawdź sklep szkoły językowej.
NAUKA SZWEDZKIEGO DLA CIEBIE I TWOJEJ FIRMY
Witaj w Skrivanku, gdzie każdy – czy to działając indywidualnie, czy w grupie – znajdzie drogę do realizacji swoich celów. Jesteśmy tutaj, aby wspierać Cię w drodze do osobistego i zawodowego sukcesu, oferując elastyczne kursy online dostosowane do Twoich potrzeb. Nasza oferta skierowana jest do osób na różnych poziomach zaawansowania i dostosowana jest do konkretnych branży, co umożliwia naukę w komfortowych warunkach, bez wychodzenia z domu.
Korzystając z naszych kursów, zyskujesz dostęp do najwyższej jakości materiałów edukacyjnych i możliwość pracy z doświadczonymi lektorami. W Skrivanek wierzymy, że nauka języków otwiera przed Tobą świat nowych możliwości. Dołącz do nas i odkryj, jak możemy pomóc Ci osiągnąć Twoje cele. Twoja przyszłość rozpoczyna się tutaj, w miejscu, gdzie pasja do nauki i profesjonalizm łączą się, tworząc idealne warunki dla Twojego rozwoju i osiągania sukcesów.
Nasz cel to zapewnienie bogatej wiedzy i umiejętności komunikacji w języku obcym.
Miałem korepetycje z angielskiego dla programistów i jestem bardzo zadowolony. Na zajęcia uczęszczałem przez kilka miesięcy z olbrzymim entuzjazmem. Pan Karol (Korepetytor) przygotowywał świetne materiały oraz prowadził zajęcia w bardzo ciekawy sposób. Oprócz angielskiego posiada wiedzę z najnowszych technologii, także było co przerabiać posługując się angielskim
Bardzo jestem zadowolona z lekcji, lektor z którym mamy zajęcia jest bardzo zaangażowany i prowadzi zajęcia w ciekawy sposób. Na zajeciach robimy różnorodne formaty które nie pozwalają na nudę. Wyjątkowo udało mi się więc podtrzymać moją wewnętrzną motywację i z tego się najbardziej cieszę, bo jest to niezmiernie trudne Zajęcia mam już prawie rok, dwa razy w tygodniu po jednej godzinie zegarowej. Zajęcia są w biurze zaraz po pracy więc jest to duże ułatwienie.
Z usług Szkoły Językowej Skrivanek korzystałam w ramach zajęć grupowych, organizowanych przez firmę, w której pracowałam. Gdy poszukiwałam platformy e-learningowej do nauki języka, a następnie lektora do zajęć indywidualnych wybrałam również Skrivanka. Doceniam bardzo dobry kontakt z firmą i otwartość na klienta.
Cenimy sposób monitorowania przebiegu procesu szkoleń i sprawną komunikację z zespołem szkoły. Pracownicy biura za każdym razem wspierają Dział HR w ustaleniu harmonogramu zajęć , dostosowując się do naszych wytycznych i potrzeb. Pozostają też w stałym kontakcie z uczestnikami zajęć i są otwarci na informacje zwrotne z ich strony.
Kursy szwedzkiego cieszą się dużą popularnością w naszej szkole. Wśród naszych kursantów są osoby, które:
- zostały skierowane na kurs językowy przez pracodawcę (kursy firmowe szwedzkiego, indywidualne lub grupowe, w miejscu pracy, w naszej siedzibie w Warszawie lub online);
- same podjęły decyzję o inwestycji w język szwedzki (kursy indywidualne lub grupowe języka szwedzkiego, z dojazdem do ucznia, w naszych salach w Warszawie lub Lublinie, online).
No dobrze. Podjąłeś decyzję. Bierzesz się za naukę szwedzkiego! Wciąż jeszcze jednak zastanawiasz się, jak powinieneś się uczyć, by osiągnąć jak najlepsze efekty? Którą szkołę językową wybrać? Która metoda i forma nauki języka szwedzkiego będzie dla Ciebie odpowiednia? Ile czasu poświęcić na naukę szwedzkiego?
Mamy nadzieję, że poniższe informacje pomogą odpowiedzieć na te pytania. Możesz też skontaktować się z nami, a my zaproponujemy Ci rozwiązanie dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb i celów.
To zależy od celu, który chcesz osiągnąć.
Przygotowanie do ważnego zadania w języku szwedzkim (np. prezentacja, przemówienie lub spotkanie z klientem szwedzkojęzycznym) – kilka spotkań w ciągu miesiąca (2-6) lub 1-dniowe warsztaty.
Realizowanie konkretnych wyzwań osobistych lub zawodowych wymagających posługiwania się językiem szwedzkim – kilka miesięcy. Pamiętaj, że praca nad konkretnym celem językowym nie może trwać latami.
Ogólne doskonalenie swoich umiejętności w tym obcym języku – regularny kurs dwusemestralny.
PLATFORMA E-LEARNINGOWA
Jeśli z góry wiesz, że nie będziesz miał czasu na regularne spotkania z lektorem, rozważ kurs języka szwedzkiego na platformie e-learningowej.
Dzięki metodzie inteligentnych powtórek cały proces nauki przebiega sprawniej, a proces skuteczności zapamiętywania spełnia nasze oczekiwania.
Nasz tutor online, pomoże Ci ustalić plan nauki, będzie wyjaśniał trudne dla Ciebie zagadnienia językowe, a także motywował Cię do nauki szwedzkiego.
SPOTKANIA Z LEKTOREM
Jeśli cenisz sobie kontakt z lektorem, zazwyczaj proponujemy Ci zajęcia stacjonarne lub naukę szwedzkiego online — indywidualnie lub w grupie.
Lektor języka szwedzkiego lub native speaker — na bieżąco pracuje z Tobą nad konkretnym celem językowym, wykorzystuje materiały, które Ciebie dotyczą, na bieżąco przekazuje Ci feedback.
Terminy i miejsce spotkań dostosowujemy do Twoich potrzeb.
BLENDED-LEARNING
Co, jeśli powyższe formy nauki nie do końca Cię przekonują? Nie masz czasu na regularne spotkania z lektorem języka szwedzkiego, ale obawiasz się, że samodzielna nauka języka online nie przyniesie efektów?
Blended-learning może być rozwiązaniem dla Ciebie.
Otrzymasz dostęp do platformy e-learningowej, gdzie samodzielnie będziesz wykonywał ćwiczenia.
Dzięki spotkaniom z lektorem skupisz się na konwersacjach w języku szwedzkim.
Szwedzki należy do języków północnogermańskich i zalicza się do grupy języków wschodnioskandynawskich. Wersja standardowa, tzw. rikssvenska, jest oparty na dialektach regionu sztokholmskiego. Tę wersję oferuje właśnie standardowy kurs języka szwedzkiego. Szwedzki jest głównie używany w Szwecji, ale jest również dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i częściowo (bardziej w piśmie niż w mowie) dla Duńczyków. Charakterystyczną cechą języka szwedzkiego jest mnogość dialektów, z których większość jest doskonale zrozumiała dla wszystkich jego użytkowników.
Język szwedzki jest językiem urzędowym w Szwecji oraz w Finlandii (obok fińskiego) i obecnie posługuje się nim około 9 milionów ludzi. Finlandssvenska to szwedzki, którego jako języka ojczystego używa około 5,53% mieszkańców Finlandii zamieszkujących głównie południowo-zachodnie wybrzeże Finlandii. Rosnący wzrost zainteresowania krajami skandynawskimi oraz pojawiające się na rynku liczne oferty pracy dla osób posługujących się szwedzkim sprawiły, że stał się on popularny nie tylko wśród uczestników tradycyjnych kursów języka szwedzkiego, ale i w ramach szkoleń online.
Przed podróżą po Szwecji warto przyswoić sobie kilka przydatnych zwrotów.
Dzień dobry! – God dag! [gudaa]
Dzień dobry! (rano) – God morgon! [gumorron]
Dobry wieczór! – God kväll! [gukwel]
Cześć! – Hej! [hej]
Jak się nazywasz? – Vad heter du? [waad hieter duu]
Miło mi poznać. – Trevligt att träffas. [triewlit at treffas]
Nie rozumiem, co to znaczy. – Jag förstår inte vad det betyder. [ja fesztoor inte waad det betyyder]
Która godzina? – Vad är klockan? [waad eer klokkan]
Ile to kosztuje? – Vad kostar det? [wa kostar de]
Jak daleko jest stąd do…? – Hur långt är det till…? [hulońgt eer det til]
Szczęśliwej podróży! – Trevlig resa! [triewlig rjesa]
Najdziwniejszą tradycją w Szwecji jest święto kiszonego śledzia, które przypada w sierpniu i rozpoczyna sezon serwowania kiszonego śledzia z cienkim chlebem tunnbröd, czerwoną cebulką i małymi ziemniaczkami mandelpotatis.
Fani golfa mogą rozegrać międzynarodową partyjkę na polu golfowym na pograniczu Szwecji i Finlandii, którego dołki są rozmieszczone po obu stronach granicy. Na słynnej Gotlandii warto skosztować trufli, a potem poleniuchować w ramach szwedzkiej sjesty (fika), czyli najczęściej przerwy kawowej. Miłośnicy Astrid Lindgren mogą odwiedzić wioskę Brösarp, a czytelnicy kryminałów mogą podążać śladami Larrsona czy inspektora Wallandera, które przywodzą na myśl nie tylko Malmö czy Kopenhagę, ale również Ystad czy wioskę Fjällbacka. Podróż to przede wszystkim rozmowa w języku docelowym. Umiejętność tę można doskonalić na kursach konwersacyjnych z języka szwedzkiego.
Język szwedzki preferuje formę zwrotną „ty” zamiast Pan/Pani, co jest przejawem równości społecznej.
Brak tu dosłownego odpowiednika wyrazu „proszę”. Zamiast tego na końcu zdania umieszcza się słowo tack lub tackar, oznaczające „dziękuję”. Zatem, jeśli chcemy o coś poprosić, tak naprawdę dziękujemy za to.
Szwedzi odpowiadają nja (coś pomiędzy ja (tak) oraz nej (nie)), kiedy nie są czegoś pewni oraz kiedy nie chcą wprost powiedzieć „nie” z obawy, że zostanie to uznane za niegrzeczne. Niuanse tego rodzaju pozwalają sobie przyswoić grupowe lub indywidualne kursy języka szwedzkiego prowadzone przez rodzimych użytkowników albo lektorów, których ojczystym językiem jest język polski.