Wyrażenie it’s (high) time – angielski od podstaw

cover

Wyrażenie it’s time lub it’s high time, czyli „czas, aby”, „najwyższy czas, aby”, jest użytecznym sposobem wyrażania konieczności wykonania jakiejś czynności. Stosujemy po nim czasownik we właściwej formie czasu przeszłego Past Simple.

It’s (high) time – konstrukcja zdania

Wyrażenie it’s (high) time, tj. „(najwyższy) czas, aby”, umieszczamy zazwyczaj na początku zdania, następnie wstawiamy osobę lub zaimek, a potem czasownik we właściwej formie Past Simple, np.:

• It’s time we went back home. – Czas, abyśmy wrócili do domu.
  • It’s high time your children stopped grumbling about everything. – Najwyższy czas, aby wasze dzieci przestały narzekać na wszystko.
  • It’s (high) time Mike grew up and found a decent job. – (Najwyższy) czas, aby Michał dorósł i znalazł sobie godziwą pracę.

Zastosowanie w pytaniach przeczących

Wyrażenie it’s (high) time z powodzeniem można też stosować w pytaniach przeczących, czyli:

• Isn’t it high time we thought seriously about our retirement plan? – Czyż nie jest najwyższy czas, abyśmy pomyśleli o naszym programie emerytalnym?
  • Isn’t it high time our daughter Laura started sleeping in her own bed? – Czy nie jest najwyższy czas, aby nasza córka Laura zaczęła spać w swoim własnym łóżeczku?

Jeśli jesteś zainteresowany współpracą, chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych rozwiązań językowych lub sprawdzić, czy są one odpowiednie dla Ciebie lub Twojej firmy? Wypełnij formularz lub napisz do nas na szkola@skrivanek.pl. Jeśli szukasz kursu indywidualnego dla siebie, sprawdź nasz e-sklep.

Klikając „Prześlij” akceptujesz zasady ochrony prywatności Skrivanek sp. z o.o.

Odpowiedzi na pytania z it’s (high) time

Na powyższe pytania można odpowiedzieć krótko, twierdząco lub przecząco, np.:

• Isn’t it high time we thought seriously about our retirement plan?Yes, it is.
  • Isn’t it high time our daughter Laura started sleeping in her own bed?No, it isn’t.

Ucz się angielskiego razem z nami!