Zdania czasowe – angielski od podstaw

cover

Zdania czasowe w języku angielskim, czyli time clauses, to stwierdzenia, które odpowiadają na pytania when? (kiedy?), since when? (odkąd?, od kiedy?), how long? (jak długo?).

Są one wprowadzane za pomocą następujących spójników:

• when – kiedy
  • while – podczas gdy
  • till/until – dopóki
  • by the time – do czasu kiedy
  • after – potem gdy
  • as – kiedy
  • as soon as – jak tylko
  • as long as – tak długo jak
  • since – od
  • before – zanim

Zdania czasowe – budowa

W zależności od zastosowanego spójnika angielskie zdania czasowe, czyli time clauses, wymagają użycia odpowiedniego czasu gramatycznego. I tak :

Jeśli jesteś zainteresowany współpracą, chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych rozwiązań językowych lub sprawdzić, czy są one odpowiednie dla Ciebie lub Twojej firmy? Wypełnij formularz lub napisz do nas na szkola@skrivanek.pl. Jeśli szukasz kursu indywidualnego dla siebie, sprawdź nasz e-sklep.

Klikając „Prześlij” akceptujesz zasady ochrony prywatności Skrivanek sp. z o.o.

1. po spójnikach when, before, as soon as, as long as, till, until, by the time w odniesieniu do przyszłości stosujemy czasy teraźniejsze, np.:

czas Present Simple:

• I will give you a call as soon as I arrive. – Zadzwonię do ciebie, jak tylko przyjadę.
  • Give him my regards when you see him. – Przekaż mu moje ukłony, gdy go zobaczysz.
  • You have to wait till/until Frank finishes the meeting. – Musisz poczekać, aż Franek skończy spotkanie.
  • We will be ready by the time you come to pick us up. – Będziemy gotowi do czasu, gdy przyjedziesz po nas.

czas Present Perfect:

• The dinner will be ready before you have returned home. – Obiad będzie gotowy, zanim wrócisz do domu.
  • You can go outside after you have done your homework. – Możesz wyjść na zewnątrz po odrobieniu pracy domowej.
  • The flat will be refurbished by the time you have fully recovered. – Mieszkanie będzie odnowione do czasu, gdy w pełni wrócisz do zdrowia.

2. po spójniku when w odniesieniu do przeszłości stosuje się odpowiedni czas przeszły, np.:

czas Past Simple/Past Continuous:

• When I entered the room, my son was playing on the floor. – Kiedy wszedłem do pokoju, mój syn bawił się na podłodze.
  • We were having a party when the lights went out in the house. – Robiliśmy imprezę, gdy zgasły światła w domu.

3. po spójniku while w odniesieniu do czynności odbywających się równolegle lub jednocześnie w przeszłości używa się czas Past Continuous, np.:

• While I was chopping onions, my husband was peeling carrots. – Podczas gdy ja siekałam cebule, mój mąż obierał marchewki.
  • We were preparing the barbecue while Ann was setting the table. – Przygotowywaliśmy grill, podczas gdy Ania nakrywała do stołu.

4. ze spójnikami before, after w odniesieniu do przeszłości, zwłaszcza gdy jedna czynność odbyła się przed drugą lub po niej, stosuje się Past Perfect, np.:

• They had known each other for 5 years before they got married. – Znali się przez 5 lat, zanim się pobrali.
  • They left the house after they had locked all the windows. – Opuścili dom po tym, jak pozamykali wszystkie okna.

5. ze spójnikami when, before, after, until w odniesieniu do planów na przyszłość używa się czasu teraźniejszego, np.:

• When I grow up, I want to be a famous dancer. – Kiedy dorosnę, chcę być sławnym tancerzem.
  • Before he applies, Tom will check various universities. – Zanim złoży podanie, Tomek sprawdzi różne uniwersytety.
  • Kate is going to work part-time after she graduates. – Kasia zamierza pracować na pół etatu, po tym jak skończy szkołę.
  • I will stay at home until I find an interesting job. – Zostanę w domu, zanim znajdę interesującą pracę.

Zdania czasowe – zastosowanie

Angielskie zdania czasowe (time clauses) wykorzystuje się przede wszystkim do wyrażania zależności czasowych pomiędzy poszczególnymi zdaniami za pomocą odpowiednich spójników. Należy pamiętać o zasadzie, która mówi, że po wymienionych powyżej łącznikach nie stosuje się czasów przyszłych, a jedynie teraźniejsze lub przeszłe, np.:

• I will help you when I come back home. – Pomogę ci, kiedy wrócę do domu.
  • She had left before the show ended. – Wyszła, zanim widowisko się skończyło.