Konstrukcja So do I oraz neither (nor) do I – angielski od podstaw

cover

W zwrotach o konstrukcji typu: so + czasownik posiłkowy + zaimek (lub rzeczownik) oraz neither (nor) + czasownik posiłkowy + zaimek (lub rzeczownik) czasownik posiłkowy zastępuje całe orzeczenie poprzedzającego zdania, więc nie trzeba go powtarzać.

So odpowiada polskiemu „także”, a neither tłumaczy się jako „także nie”, np.:

czasownik to be:

• I am a student. So am I. – Jestem studentem. Ja także.
  • I am not a vegetarian. Neither (nor) am I. – Nie jestem wegetarianką. Ja też nie.

czas Present Simple:

• Scott loves playing football. So does Tim. – Scott uwielbia grać w piłkę nożną. Tim także.
  • Melinda doesn’t like cooking. Neither (nor) does Barbara. – Melinda nie lubi gotować. Barbara także nie.

czas Past Simple:

• Yesterday I was very busy. So was I. – Wczoraj byłem bardzo zajęty. Ja także.
  • We stayed at home last weekend. So did we. – Zostaliśmy w domu w zeszły weekend. My także.
  • They didn’t get a promotion last year. Neither (nor) did we. – Oni nie dostali awansu w zeszłym roku. My także nie.

czas Present Perfect:

• You have just arrived. So have I. – Właśnie przyjechałaś. Ja także.
  • Mary has not spoken at all. Neither (nor) has Kate. – Maria nic nie mówiła. Katarzyna także nie.

czas Future Simple:

• I will help you. So will I. – Pomogę ci. Ja także.
  • You won’t be late. Neither (nor) will I. – Ty się nie spóźnisz. Ja także nie.

czasowniki modalne:

• I can draw and paint. So can I. – Ja potrafię rysować i malować. Ja także.
  • You can’t ride a horse. Neither (nor) can I. – Ty nie potrafisz jeździć konno. Ja także nie.

Ucz się angielskiego razem z nami!