Kawa to ulubiony napój wielu z nas. Dodaje energii, wyśmienicie smakuje i nic dziwnego, że jego miłośników można znaleźć na całym świecie. Zapewne z tego właśnie powodu kawa doczekała się własnego święta. Jest nim Dzień Kawy.
Jeśli chcecie dowiedzieć się, kiedy obchodzi się Dzień Kawy i macie ochotę na kilka ciekawostek dotyczących tego energetyzującego napoju, zapraszamy do lektury tego artykułu!
Spis treści:
29 września czy 1 października?
Kawę pozyskuje się z palonych pestek kawowca rosnącego w strefie międzyzwrotnikowej. Czarna, biała, latte, americano, capuccino – może się wydawać, że jest tyle rodzajów kawy, ile jej fanów. Nic dziwnego, że ten aromatyczny napój doczekał się własnego święta.
Szukając w internecie informacji na temat Dnia Kawy, można napotkać dwie daty tego święta – 29 września i 1 października. Kiedy więc obchodzi się Dzień Kawy?
W Polsce, Stanach Zjednoczonych i kilkunastu innych krajach przyjęło się obchodzenie Dnia Kawy 29 września. Dwa dni później – 1 października przypada z kolei Międzynarodowy Dzień Kawy, czyli International Coffee Day.
Dla największych kawoszy z pewnością nie będzie to problem. W końcu wielu z nich z upodobaniem świętuje Dzień Kawy każdego dnia!
A jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o świętach za granicami Polski – na przykład w Stanach Zjednoczonych, Niemczech czy Francji – i przy okazji podnieść swoje umiejętności językowe, koniecznie zapoznajcie się z naszymi kursami językowymi!
Międzynarodowy Dzień Kawy
Międzynarodowy Dzień Kawy został ustanowiony przez International Coffee Organization w 2014 roku. Jest to więc stosunkowo nowe święto. Międzynarodowa Organizacja Kawy zrzesza państwa zarówno importujące, jak i eksportujące kawę. Działa od 1963 roku i została założona w Londynie.
Międzynarodowy Dzień Kawy ma między innymi za zadanie zwrócenie uwagi na problemy związane z produkcją kawy, takie jak warunki pracy czy wynagrodzenie. Pierwszy raz świętowano Dzień Kawy w Mediolanie, właśnie poprzez promowanie idei fair trade, czyli sprawiedliwego handlu.
Kawowa legenda – historia kawy
Większość z nas pije kawę jeśli nie na co dzień, to od czasu do czasu. Jaka jest jednak historia tego aromatycznego napoju?
Obecnie wielu naukowców uznaje, ze historia kawy rozpoczęła się w Etiopii.
Według legendy pewnego dnia pastuszek o imieniu Kaldi z ludu Oromo zauważył, ze jego kozy dziwnie się zachowują. Podekscytowane biegały po całym pastwisku. Szukając powodu ich dziwnego zachowania, odkrył, że zjadły zawierające kofeinę pestki jagód. Tak zaczęła się historia kawy.
Kawa w Polsce i Europie
Około XIII/XIV wieku arabscy kupcy sprowadzili kawę do Jemenu, z kolei w Europie pojawiła się ona ok. XVI wieku. Wśród Polaków zyskała na popularności po bitwie pod Wiedniem z 1683 roku, wcześniej sprzedawano ją jedynie regionalnie.
Dzień Kawy – obchody
Dzień Kawy nie wiąże się z żadnymi szczególnymi obchodami – świętuje się go przede wszystkim poprzez picie kawy. W wielu kawiarniach można z tej okazji skorzystać ze specjalnych promocji, dlatego warto śledzić informacje o wyjątkowych ofertach w naszych ulubionych lokalach.
Kawa – ciekawostki
Na sam koniec przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek związanych z kawą.
- Kawa to drugi towar handlowy na świecie. W tym zestawieniu wyprzedza ją tylko ropa!
- Kawa jest również najpopularniejszy napojem na świecie tuż po wodzie.
- Najdroższy gatunek kawy nosi nazwę kopi luwak. Ziarna wydobywane są z odchodów łaskuna. Rocznie produkuje się jej jedynie 300-400 kg.
- Najpopularniejsze odmiany kawy to arabica i robusta. Co ciekawe, ta pierwsza zawiera o połowę mniej kofeiny niż druga.
- Drzewo arabiki osiąga 5 metrów wysokości, a robusty – 10 metrów.
- Nazwa kawy pochodzi od arabskiego słowa gahwah, oznaczającego wigor oraz siłę.
- Kawa wspomaga metabolizm i przyspiesza spalanie kalorii, jednak nie powinno się przyjmować kofeiny w dawkach większych niż 400-800 mg na dobę.
- Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat spożycie kawy przez Polaków dwukrotnie wzrosło. Polak wypija przeciętnie kawę z 3 kilogramów ziaren na rok, co oznacza 1 filiżankę na dzień.
- Do największych eksporterów kawy należą między innymi Brazylia, Etiopia, Kolumbia, Indonezja, Meksyk, Gwatemala, Wietnam, Honduras, Indie czy Meksyk.
Dzień Kawy – podsumowanie
Wiedzieliście o istnieniu Dnia Kawy? A może świętujecie go na co dzień bez względu na okazję?
Nie da się ukryć, ze wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez kawy i zastrzyku energii, który zapewnia. Przy następnej okazji nie zapomnijcie sprawdzić, czy w Waszej ulubionej kawiarni nie ma przypadkiem promocji związanej z Dniem Kawy!