Język francuski – jak się go nauczyć?

Język francuski, nauki języka francuskiego, język angielski jest językiem międzynarodowym, w celu otrzymywania newslettera zapisz się

W XVIII i XIX wieku znajomość języka francuskiego była konieczna dla każdego, kto chciał obracać się wśród ludzi związanych z kulturą, sztuką i polityką. Obecnie natomiast samo jego brzmienie natychmiast budzi skojarzenia z elegancją i romantycznością. A jednak wiele osób boi się podjąć naukę języka francuskiego z przekonaniem, że nie poradzą sobie z opanowaniem gramatyki i wymowy. Niepotrzebnie!

Francuski to nie tylko pięknie brzmiący, ale również bardzo przydatny język. Dlatego jeśli kiedykolwiek rozważałeś podjęcie się nauki języka francuskiego – doskonale trafiłeś! W tym artykule omawiamy najważniejsze fakty o języku francuskim oraz przybliżamy skuteczne sposoby na to, by w krótkim czasie zacząć go rozumieć i komunikować się w nim. Zapraszamy do lektury.

Język francuski – co warto o nim wiedzieć?

Język francuski wywodzi się z łaciny, a więc należy do grupy języków romańskich. Szacuje się, że stanowi język ojczysty aż dla około 80 milionów ludzi, a kolejne 72 miliony posługują się nim jako drugim językiem. Francuski jest również głównym językiem urzędowym w 22 krajach świata oraz jednym z 24 oficjalnych języków Unii Europejskiej. Te statystyki plasują go na trzecim miejscu zarówno w rankingu najczęściej nauczanych języków świata, jak i wśród języków najczęściej używanych w komunikacji międzynarodowej.

Czy język francuski jest trudny?

Wbrew obiegowej opinii francuski nie jest trudnym językiem. Najwięcej problemów może sprawić wymowa, dlatego w miarę możliwości dobrze jest pracować z nauczycielem będącym francuskim native speakerem, a także postarać się o kontakt z językiem francuskim w życiu codziennym, na przykład poprzez wyjazdy do francuskojęzycznych krajów, słuchanie francuskiej muzyki czy podcastów, oglądanie filmów i seriali w tym języku lub korzystanie z aplikacji umożliwiających poznawanie ludzi z całego świata i rozmawianie z nimi po francusku. 

Dodatkowym ułatwieniem w nauce francuskiego będzie znajomość innego języka wywodzącego się z łaciny, czyli na przykład hiszpańskiego lub włoskiego, ze względu na występujące między nimi podobieństwa.

Który język jest łatwiejszy – hiszpański czy francuski?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chciałyby podjąć się nauki nowego języka obcego, szczególnie jeśli martwią się one, że nie uda im się pogodzić zajęć z napiętym grafikiem czy natłokiem obowiązków. Niestety, nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Każdy język posiada swoje zawiłości. I choć uważa się, że hiszpański jest nieco łatwiejszy do opanowania niż francuski, to podczas nauki hiszpańskiego również natkniemy się na skomplikowane zagadnienia. Szacuje się również, że do opanowania francuskiego i hiszpańskiego potrzeba tyle samo czasu. Oba te języki są natomiast niezwykle przydatne, ponieważ używa się ich w wielu krajach na całym świecie. 

Dlatego zamiast dokonywania wyboru ze względu na stopień trudności warto skupić się na tym, co zmotywowało nas do zainteresowania się danym językiem w pierwszej kolejności. Mogą być to takie czynniki jak chęć zgłębienia kultury kraju, w którym mówi się wybranym przez nas językiem, nasze zainteresowania czy przydatność tego języka w wykonywanej przez nas pracy.

zeszyt ćwiczeń średnio zaawansowanych, nauki języka francuskiego w języku polskim, poznaj kulturę francuską
zeszyt ćwiczeń, kurs języka francuskiego, rozmowy w języku francuskim w krajach Unii Europejskiej
nauce języka francuskiego, naukę języka francuskiego dla szkoły podstawowej

Jak nauczyć się języka francuskiego?

Nauka francuskiego nie musi być trudna! Szacuje się, że aby móc płynnie porozumiewać się po francusku, potrzeba około 575-600 godzin nauki, co przekłada się na 24 tygodnie regularnej pracy. Wiele zależy natomiast od naszych osobistych predyspozycji, dlatego podany czas może stanowić jedynie wskazówkę, a nie ścisłe ramy czasowe. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące zagadnień, z którymi będzie musiał zmierzyć się każdy początkujący uczeń, oraz porady dotyczące samej nauki języka.

Język francuski – podstawy

Rozpoczynając naukę dowolnego języka obcego, zawsze musimy zmierzyć się z tymi samymi zagadnieniami. Są to podstawowe słownictwo i zwroty, najważniejsze reguły i czasy gramatyczne, a także alfabet i wymowa.

Podstawowe słownictwo

Podstawowe słownictwo, które warto poznać, rozpoczynając naukę języka, obejmuje między innymi powitania i pożegnania, zwroty grzecznościowe, nazwy codziennie używanych przedmiotów, określenia przydatne do wskazywania kierunków, liczby, kolory, pogoda, pory roku i tym podobne. W ćwiczeniu nowo poznanych słówek pomogą fiszki oraz pisanie krótkich, prostych tekstów z ich wykorzystaniem. Na naszej stronie internetowej znajdziecie również słownik polsko-francuski, w którym zebraliśmy słownictwo szczególnie przydatne w podróży po francuskojęzycznych krajach.

Podstawy gramatyki

Opanowanie zasad gramatycznych to etap nauki, którego obawia się większość początkujących uczniów. Na szczęście, wbrew powszechnej opinii, gramatyka języka francuskiego nie jest bardzo skomplikowana. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z francuskim na początku będą musiały opanować rodzajniki, które w tym języku dzielimy na określone (les articles définis), nieokreślone (les articles indéfinis) oraz cząstkowe (les articles partitifs).

Jednym z trudniejszych zagadnień francuskiej gramatyki jest odmiana czasowników. Niektóre z nich odmieniają się w sposób regularny i do ich utworzenia wystarczy znać odpowiednią końcówkę, ale jest też wiele czasowników nieregularnych. Tych musimy niestety uczyć się na pamięć. Należą do nich również dwa podstawowe czasowniki: być (être) oraz mieć (avoir), których dobra znajomość jest niezbędna do tworzenia czasów gramatycznych.

Przerazić może informacja o tym, że w języku francuskim można wyróżnić aż ponad 20 sposobów na odmianę czasownika. Na szczęście do płynnego porozumiewania się po francusku wystarczy dobrze opanować cztery czasy gramatyczne: czas teraźniejszy (présent de l’indicatif), dwa czasy przeszłe (passé composé i imparfait) oraz czas przyszły (futur simple).

Wymowa i alfabet francuski

Francuski alfabet, podobnie jak alfabet polski, wywodzi się z alfabetu łacińskiego. To oznacza, że litery używane do zapisu francuskich tekstów nie będą stanowić dla nas żadnej trudności. Zaskoczeniem natomiast mogą być znaki diakrytyczne, czyli akcentujące, oraz ligatury, czyli dwie litery połączone w jeden znak. Oto znaki, które znajdziemy we francuskich tekstach: À Â Æ Ç È É Ê Ë Î Ï Ô Œ Ù Û Ü. To właśnie one pozwalają zaznaczyć charakterystyczne dla języka francuskiego dźwięki.

Inną charakterystyczną cechą wymowy języka francuskiego jest występowanie łączeń międzywyrazowych (to tzw. la liaison). Oznacza to, że podczas wymawiania dwóch stojących obok siebie wyrazów konieczne jest połączenie ich w jeden. Zwykle dzieje się to w sytuacji, gdy końcówka pierwszego z tych wyrazów jest niema, a drugi rozpoczyna się od samogłoski. Występują trzy rodzaje łączeń międzywyrazowych: łączenia obowiązkowe, łączenia fakultatywne i łączenia zakazane. Dobrą wiadomością jest to, że po krótkim czasie można oswoić się z ich zasadami i stosować je bez wysiłku podczas czytania i mówienia.

Język francuski, nauki języka francuskiego, języku angielskim
Język francuski, nauki języka francuskiego, język angielski jest językiem międzynarodowym, w celu otrzymywania newslettera zapisz się
Język francuski, nauki języka francuskiego, podany adres informacji handlowych, języku polskim, praktycznie wszędzie

Metody samodzielnej nauki języka francuskiego

Samodzielna nauka wymaga ogromnej samodyscypliny oraz wytężonej pracy. Dlatego aby mieć pewność, że osiągniemy upragnione cele językowe, warto zdecydować się na naukę pod okiem doświadczonego nauczyciela, który pomoże w przezwyciężaniu językowych wyzwań i zadba o to, byśmy osiągali wyznaczone przez siebie cele. Pracę z nim można połączyć z poznawaniem i ćwiczeniem języka na własną rękę za pomocą przedstawionych poniżej metod.

Aplikacje do nauki francuskiego

Aplikacje do nauki języków to przydatne narzędzia, po które często sięgają osoby mierzące się z nowym językiem. Ich zaletą jest to, że można korzystać z nich w dowolnym miejscu i o dowolnej porze dnia – jedynym ograniczeniem jest smartfon z dostępem do Internetu. 

Najczęściej polecanymi aplikacjami dla osób zainteresowanych francuskim są Duolingo, Memrise, Mondly, Busuu oraz HelloTalk. Wykorzystują one różne metody poznawania i ćwiczenia nowego słownictwa czy konstrukcji językowych, więc każdy na pewno znajdzie aplikację spełniającą jego wymagania. Warto jednak mieć na uwadze, że wbrew pozorom aplikacje do nauki języków nie są darmowe, a aby cieszyć się wszystkimi możliwościami programu, konieczne będzie wykupienie wersji premium.

Kontakt z francuską kulturą i sztuką

Doskonałym pomysłem na zgłębianie języka jest poznawanie francuskiej literatury, filmu oraz muzyki. I choć początkujący nie będą mogli od razu sięgnąć po dzieła Victoria Hugo ani obejrzeć ze zrozumieniem filmu we francuskim kinie, to nie oznacza, że muszą z tej formy nauki zrezygnować.

Świetnym pomysłem będzie oglądanie francuskich filmów i seriali z napisami. W ten sposób można osłuchać się z językiem i poznać nowe słownictwo, nie tracąc przy tym przyjemności z oglądania. Z seriali warte uwagi są Dix pour cent, Plan cœur, La Forêt czy On va s’aimer un peu, beaucoup. Wszystkie dostępne są na platformie Netflix. Z kolei miłośnikom filmów polecić możemy takie tytuły jak Amélie, Les Choristes, Paris, je t’aime oraz Intouchables.

Innym sposobem poznawania języka francuskiego jest słuchanie francuskiej muzyki. Wśród francuskich muzyków na szczególną uwagę zasługuje ponadczasowa Édith Piaf. Oprócz tego warto zapoznać się z twórczością innych francuskojęzycznych wykonawców, takich jak Garou, Indila, Vanessa Paradis oraz Stromae. Natomiast osoby, które chciałyby połączyć przyjemność oglądania oraz słuchania muzyki, powinny sięgnąć po kultowe francuskie musicale, takie jak Notre Dame de Paris, Roméo et Juliette, de la Haine à l’Amour czy French Cancan

Język francuski ze Skrivankiem

Mamy nadzieję, że ten artykuł zachęcił Cię do rozpoczęcia przygody z językiem francuskim. Jeśli tak, to zapraszamy do kontaktu ze szkołą językową Skrivanek. Oferujemy kurs francuskiego dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb i celów. Prowadzimy lekcje zarówno indywidualne, jak i grupowe, które mogą odbywać się online lub w naszych siedzibach w Warszawie oraz Lublinie. Pracodawcom i rekruterom oferujemy również możliwość skorzystania z naszego narzędzia do audytów językowych – Focus Audit Tool.

Zawiłości języka francuskiego mogą stanowić wyzwanie dla uczniów rozpoczynających jego naukę, ale nie dla naszego zespołu doświadczonych tłumaczy! Jeśli potrzebujesz przetłumaczyć tekst z języka francuskiego lub na język francuski, skontaktuj się z naszym biurem tłumaczeń Skrivanek. Oferujemy zarówno tłumaczenia zwykłe, jak i specjalistyczne oraz uwierzytelnione. Nasi tłumacze upewnią się, że przełożony tekst będzie poprawny zarówno pod kątem gramatyki i słownictwa, jak i stylu. 

Zachęcamy również do zapoznania się z naszą platformą Focus Audit Tool, dzięki której w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie sprawdzisz kompetencje językowe kandydatów do pracy, pracowników czy studentów. Dokładamy wszelkich starań, aby uczynić Focus Audit Tool niezawodnym, szybkim i łatwym w obsłudze narzędziem. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami!