Luksemburg – co warto o nim wiedzieć?

Vianden, Luksemburg; prawa jazdy, najpiękniejszym balkonem Europy, obowiązkowe ubezpieczenie, przewożone towary uznaje się za dobre, międzynarodowy dowód ubezpieczenia

Luksemburg zdecydowanie ustępuje w popularności sąsiednim krajom – Belgii czy Holandii. Niewiele osób wybiera się tam w celach rekreacyjnych, na próżno też możemy go szukać w ogłoszeniach biur turystycznych. Czy słusznie?

Być może za niewielką popularność kraju odpowiadają jego filigranowe rozmiary. Nie pozwól im jednak Cię zmylić! W Luksemburgu naprawdę jest co zobaczyć, a nawet spróbować…

Gdzie leży Luksemburg?

Luksemburg nie jest łatwy do zlokalizowania na mapie, trzeba wiedzieć wcześniej, w którym miejscu szukać. Jego terytorium o wielkości 2586 km² może umknąć Twojej uwadze. Gdzie dokładnie patrzeć? Na zachodnią Europę – kraj leży pomiędzy Francją (granica południowa), Niemcami (wschodnia) i Belgią (zachodnia i północna).

Flaga Luksemburga

Flaga Luksemburga jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy o barwach czerwonej, białej i niebieskiej. Swój wygląd zyskała już w XIII wieku; jej inspiracją był herb wielkiego księcia. W 1845 roku wybrano inny symbol państwowy, zawierający dodatkowy srebrny pasek, w 1972 roku powrócono do obecnego.

Ile osób mieszka w Luksemburgu?

Cala populacja Luksemburga liczy sobie mniej niż 650 tysięcy mieszkańców, z czego ok. połowa to imigranci. Obywatele kraju nazywani są Luksemburczykami. Nie myl ich z Luksemburgami – dynastią panującą na przestrzeni wieków w Czechach, Austrii i Niemczech. Średnia gęstość zaludnienia to 238 osób na km2. Wskaźnik urbanizacji utrzymuje się obecnie na wysokim poziomie 88,4% (za: worldometers.info).

Waluta w Luksemburgu

Luksemburg przyjął euro w pierwszych latach jego istnienia – w 2002 roku. Europejska waluta wyparła wówczas franka luksemburskiego. Ten wcześniejszy środek płatniczy związany był z frankiem belgijskim.

Język w Luksemburgu

Od 1984 roku w Luksemburgu obowiązują aż trzy języki urzędowe: luksemburski, francuski i niemiecki. Bez problemu można się tam również porozumieć w języku angielskim, którym na co dzień posługuje się duża społeczność międzynarodowa zamieszkująca kraj. Luksemburczycy to wielojęzyczny naród, bez trudu można znaleźć osoby, które opanowały aż cztery języki (za: luxembourg.public.lu).

Język francuski

Francuski jest najbardziej rozpowszechnionym językiem w Luksemburgu. W stopniu komunikatywnym opanowało go co najmniej 98% populacji kraju. To główny język stolicy, który usłyszeć można m.in. w sklepach, restauracjach czy kafejkach (za: luxembourg.public.lu).

Język niemiecki

78% Luksemburczyków zna niemiecki przynajmniej w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację. Bez problemu porozumiemy się nim w sklepach czy restauracjach. To także ulubiony język lokalnej prasy (za: luxembourg.public.lu).

Język luksemburski

Edukacja po luksembursku dostępna jest od 1912 roku. Szacuje się, że opanowało go ok. 77% mieszkańców kraju. To główny język sceny politycznej, choć dokumenty spisywane są, w nieco popularniejszym, języku francuskim (za: luxembourg.public.lu).

Pracujesz w korporacji i na co dzień masz kontakt z wielojęzycznymi dokumentami? Chciałbyś, żeby jedna agencja zajęła się wszystkimi tłumaczeniami? Jeśli najbardziej cenisz sobie terminowość i dokładność wykonania, napisz do nas!

Kto rządzi w Luksemburgu?

Luksemburg jest de facto monarchią konstytucyjną, choć jego konstytucja z 1868 roku określa ustrój państwa jako demokrację parlamentarną. Przyjrzyjmy się najważniejszym elementom władzy.

Wielki książę

Głową Luksemburga jest, pochodzący z dynastii Nassau, wielki książę. Obecnie tytuł ten przysługuje Henrykowi (urodzonemu jako Henri Albért Gabriel Félix Marie Guillaume). Pełni on funkcję głowy państwa, dowodzi siłami zbrojnymi, podpisuje najważniejsze umowy międzynarodowe oraz ustawy uchwalone przez Izbę Deputowanych.

Izba Deputowanych

Izba Deputowanych to jedyna izba parlamentu luksemburskiego. Należy do niej 60 deputowanych. Ich kadencja wynosi 5 lat; wybierani są w wyborach bezpośrednich. Spośród nich wyłaniany jest przewodniczący i wiceprzewodniczący. Do głównych zadań Izby Deputowanych należy uchwalanie ustaw.

Rada Stanu

W Luksemburgu funkcjonuje ciało doradcze – Rada Stanu, które składa się z 21 członków mianowanych przez wielkiego księcia. Służba na tym stanowisku trwa 15 lat (lub do ukończenia 72 roku życia).

Luksemburg; powodem zatrzymania prawa jazdy, z danych luksemburskiego urzędu statystycznego, znaczne przekroczenie dozwolonej prędkości, po wypadku ułatwia uzyskanie odszkodowania
Luksemburg; polskie prawo jazdy, centrum miasta, centrum stoliy, na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zasady dot. prowadzenia samochodu
Vianden, Luksemburg; prawa jazdy, najpiękniejszym balkonem Europy, obowiązkowe ubezpieczenie, przewożone towary uznaje się za dobre, międzynarodowy dowód ubezpieczenia

Życie w Luksemburgu

Luksemburg ma opinię spokojnego kraju zorientowanego na sektor bankowy. Choć tamtejsze ceny są nieco wyższe niż sąsiednich krajach, zarobki również prezentują się bardziej okazale. Bezrobocie praktycznie nie istnieje – utrzymuje się na poziomie ok. 6%. Dlatego też na życie w tym państwie zdecydowało się wielu zagranicznych specjalistów; ok. 50% populacji Luksemburga to expaci. Nawet jeśli nie potrafisz jeszcze mówić po francusku, bez problemu dogadasz się w języku angielskim.

Jeśli jednak chciałbyś osiągnąć biegłość we francuskim lub niemieckim, zapraszamy do naszej szkoły. Z pewnością umiejętność dogadania się w lokalnych językach zostanie doceniona przez mieszkańców Luksemburga.

Polacy w Luksemburgu

Pierwsze ruchy migracyjne z Polski do Luksemburga miały miejsce podczas Wielkiej Emigracji w XIX wieku. W czasach współczesnych najwięcej Polaków wyjechało do tego kraju tuż po 1 maja 2004 roku z powodu możliwości, jakie oferowała Unia Europejska.

W Luksemburgu funkcjonuje 9 organizacji polonijnych, m.in. Związek Polaków w Luksemburgu im. Fryderyka Chopina, Polska Misja Katolicka i Luxembourg-Poland Chamber of Commerce. Dzieci imigrantów mogą uczęszczać do polskiego przedszkola i szkoły. W stolicy można kupić polskie produkty w sklepie należącym do naszych rodaków (za: polska.lu).

Co warto zobaczyć w Luksemburgu?

Dogodne położenie Luksemburga umożliwia odbycie weekendowej wycieczki z Belgii, Niemiec lub Francji. Niewielkie rozmiary kraju sprawiają, że możemy zobaczyć interesujące nas miejsca nawet w kilka dni. Aby w pełni poczuć panującą tam atmosferę, nie należy się jednak śpieszyć.

Stolica Luksemburga

Zapamiętanie nazwy stolicy Luksemburga to wyjątkowo łatwe zadanie – jest nią bowiem… Luksemburg. To niewielkie miasto (115 tysięcy mieszkańców) służy jako siedziba dla kilku instytucji unijnych: Trybunału Sprawiedliwości, Europejskiego Trybunału Obrachunkowego i Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz organów administracyjnych i finansowych państwa. Niepozorne rozmiary nie powinny Cię zniechęcić do jego odwiedzenia. Zobacz koniecznie pałac Wielkich Książąt, most Adolphe-Bréck, skałę Bock z ruinami zamku i bramę Trewirską. Jeśli nie chcesz podróżować zbyt długo, poleć samolotem! Miasto obsługuje międzynarodowy port lotniczy.

Dolina Siedmiu Zamków

Äischdall, nazywany potocznie Doliną Siedmiu Zamków, przypadnie do gustu zwłaszcza miłośnikom historii, zamków i pałaców. To idealny cel na wycieczkę objazdową. Owe siedem zamków to: Mersch, Schoenfels, Ansemburg, Nowy Zamek Ansemburg, Hollenfels, Septfontaines i Gravenburg. Są one udostępnione dla turystów. Przed zwiedzaniem warto zaopatrzyć się w LuxembourgCard, która znacznie obniży koszty wstępu.

Ramborn

Zwiedzanie winiarni to popularna rozrywka. Można wziąć w niej udział również w naszym kraju, ale czy byłeś już w miejscu, w którym produkują prawdziwy cydr? Tajniki tego procesu poznasz na farmie Ramborn. Po zapoznaniu się z historią tego miejsca i najważniejszymi informacjami będziesz miał okazję spróbować napojów z jabłek, gruszek i pigwy.

Echternach

Położony w pobliżu niemieckiej granicy Echternach trzeba odwiedzić w Zielone Świątki. To właśnie wtedy w miasteczku odbywa się tańcząca procesja – mieszkańcy i turyści zbierają się na głównym placu, aby w rytm muzyki celebrować Zesłanie Ducha Świętego.

À bientôt, bis Bald, äddi!

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu o Luksemburgu wiesz już nieco więcej na jego temat. Jeśli zaciekawił Cię ten kraj, zachęcamy do jego odwiedzenia. Przekonaj się na własnym języku, jak smakują lokalne specjalności: friture de la Moselle, gromperekichelcher i quetscheflued.

Jeśli mieszkasz w Luksemburgu i poszukujesz w Polsce kandydatów do pracy w Twojej firmie, być może zainteresuje Cię Focus Audit Tool oprogramowanie, które pozwala sprawdzić umiejętności mówienia, pisania, czytania i słuchania w ponad 30 językach.

chatsimple