Co warto wiedzieć o Danii?

Królestwo Danii monarchią konstytucyjną; więcej informacji znajdziesz na stronie

Dania właściwa jest najmniejszym z krajów nordyckich. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to część znacznie większego Królestwa Danii, w skład której wchodzą również Wyspy Owcze i Grenlandia.

Dania jest ojczyzną pisarza Hansa Andersena, który do życia wybrał sobie baśniową Kopenhagę; to także sceneria zabawnych przygód (i porażek) złodziejskiego Gangu Olsena. Co warto o niej wiedzieć, zanim podejmiemy decyzję o wybraniu się w te rejony na wycieczkę?

Gdzie leży Dania?

Dania to kraj leżący w Europie Północnej; jej właściwe terytorium znajduje się na Półwyspie Jutlandzkim i wyspach oddzielających Morze Północne i Bałtyckie. Największe z nich to Zelandia, Fionia i Lolland. Na kontynencie sąsiaduje z Niemcami i przez cieśninę Sund, ze Szwecją.

Do państwa należą również terytoria zależne: położone na granicy Atlantyku i Morza Norweskiego Wyspy Owcze oraz największa wyspa świata (niebędąca kontynentem) – Grenlandia. Cieszą się one szeroką autonomią; mają również lokalne organy władzy, własne języki, prasę i telewizję.

Powierzchnia Danii

Dania właściwa to niewielki kraj o powierzchni 43 098 km². Większość jej terenów to niziny; najwyższe wzniesienie, Yding Skovhoj, mierzy zaledwie 172 m n.p.m. Królestwo Danii zaś jest dużo większym tworem obejmującym 2.220.093 km² ziemi. Jej najwyższy szczyt, Góra Gunnbjørna, o imponującej wysokości 3694 m n.p.m., znajduje się na Grenlandii.

Flaga Danii (Dannebrog)

Dannebrog to prostokąt o barwie czerwonej z białym krzyżem skandynawskim. Jest on stosowany nieprzerwanie od początków XIII wieku, co czyni go najstarszą flagą suwerennego państwa na świecie. Z jej wyglądem wiąże się legenda – ponoć podczas krytycznych momentów bitwy pod Lyndanisse miała ukazać się królowi Waldemarowi II, a następnie spaść z nieba prosto w ręce jego arcybiskupa. Zwycięzcami potyczki zostali oczywiście Duńczycy.

na rynku pracy; południowa część jutlandii; podział administracyjny; język polski
duńska policja, korona duńska, słynna na całym świecie ze swoim sosem musztardowym
dania, gospodarka, przekazywane konieczności

Stolica Danii

Kopenhaga to stolica Danii o długiej historii. Już za czasów Wikingów na jej obecnych terenach funkcjonowało targowisko, a miasto zostało założone w 1167 roku. Ze względu na korzystne położenie geograficzne oraz obecność portu rozwijała się szybko, stając się istotnym ośrodkiem handlowym w XIII wieku.

Obecnie jest to jedna z największych atrakcji turystycznych kraju. Przybysze odwiedzają miasto, aby pospacerować wąskimi uliczkami i popływać kanałami. Ponadto na fanów mocniejszych wrażeń czeka lunapark w Tivoli, a miłośnicy rozrywki alternatywnej będą się dobrze bawić w Wolnym Mieście Christiania. Z Kopenhagi łatwo się dostać w inne regiony Danii; można również udać się na dzień (lub dwa) do pobliskiej Szwecji.

Stolica Danii Cię oczarowała i chciałbyś tu zamieszkać? Z pewnością będziesz potrzebować usług tłumacza, który pomoże Ci przełożyć na język duński najważniejsze dokumenty. Jeśli jeszcze go nie znalazłeś, sprawdź naszą ofertę.

Kto rządzi Danią?

Dania jest monarchią konstytucyjną. Głową państwa jest obecnie królowa Małgorzata II; zasiada ona na tronie od 1972 roku. Razem z premierem pełni ona władzę wykonawczą. Władzę ustawodawczą sprawuje parlament (Folketinget), a władzę sądowniczą – sądy.

Waluta Danii

Środkiem płatniczym w Danii jest korona (danske kroner). Oficjalnie obowiązuje ona od 1873 roku, kiedy to zawarto ze Szwecją Skandynawską Unię Monetarną. Sojusz rozwiązano, ale waluta pozostała. Koron będziemy również potrzebować, odwiedzając Grenlandię lub Wyspy Owcze. W 2000 roku przeprowadzono referendum w sprawie wprowadzenia euro na terenie kraju, ale pomysł ten został odrzucony większością głosów.

Języki Danii

Językiem urzędowym kraju jest duński. Na terytoriach zależnych używa się również farerskiego oraz grenlandzkiego. Często usłyszeć można również szwedzki i niemiecki, którymi posługują się największe mniejszości narodowe. Jadąc do Danii, nie trzeba przejmować się trudnościami z porozumieniem się – ok. 86% mieszkańców mówi bowiem płynnie po angielsku (za: University of Copenhagen).

Język duński

Duńskim posługuje się na co dzień ponad 5 milionów osób, z których zdecydowana większość mieszka w Danii, a garstka – w północnych Niemczech. Najstarsze odnalezione runy zapisane w tym języku powstały już w V wieku, a pierwsze teksty zapisane alfabetem łacińskim pochodzą z XIII wieku. W użyciu funkcjonuje kilka dialektów, najważniejsze to: jutlandzki, zelandzki i fioński.

Język duński wykazuje wiele podobieństw do szwedzkiego i norweskiego. Odpowiada za to ich wspólne pochodzenie i ewolucja. Wprawne ucho wyłapie również pokrewieństwo z angielskim i niemieckim (które również należą do rodziny germańskiej). Jeśli chciałbyś zacząć mówić którymś z nich, ale wciąż się wahasz i nie wiesz, od czego zacząć, skontaktuj się z nami! W naszej szkole wiemy, jak przekonać Cię do nauki.

Język grenlandzki

Chociaż na dalekiej Grenlandii bez trudu porozumiesz się po duńsku, to od 2009 roku status oficjalnego języka wyspy należy do grenlandzkiego. Mówi nim ok. 57 tysięcy osób (za: allingua.pl). Mimo że nie jest on najłatwiejszy (cechuje się m.in. aglutynacyjnością, a co za tym idzie bardzo długimi słowami), analfabetyzm nie istnieje w tym regionie.

Język farerski

Farerski to główny język mieszkańców Wysp Owczych. Szacuje się, że jest używany przez ok. 75-80 tysięcy osób (za: faroeislands.fo). Tak samo jak mowa Duńczyków, Szwedów czy Norwegów należy on do rodziny języków północnogermańskich. Przez długi czas był traktowany marginalnie; pierwsze próby jego promowania podjęto na przełomie XVIII i XIX stulecia. Prawdziwą zmianę przyniósł jednak dopiero rok 1906, kiedy to zaczęto stosować farerski w szkołach (na równi z duńskim).

Królestwo Danii monarchią konstytucyjną; więcej informacji znajdziesz na stronie
Planujesz podróż do Danii? Ważny jest porządek miejscach publicznych.
Danii; południowo-zachodnia część Zelandii; komisja europejska

Co warto zobaczyć w Danii?

Inne regiony Danii pozostają nieco w cieniu miasta stołecznego. Kopenhaga przyćmiewa swoim urokiem duńską riwierę, białe klify, urocze miasteczka i baśniowe zamki. Dajmy im szansę zabłysnąć!

Miasta Danii

Największym miastem kraju jest Kopenhaga. Drugie miejsce zajmuje Aarhus, które w 2016 roku znalazło się na liście „New York Timesa” jako jedno z 52 miejsc do odwiedzenia, a w 2017 zostało docenione jako Europejska Stolica Kultury. Kolejne duże ośrodki to nazwane na cześć Odyna Odense, przemysłowy Aalborg i gospodarz jednego z największych europejskich festiwali muzycznych – Roskilde.

Legoland

Dla dzieci oraz tych, którzy nigdy nie dorośli (oczywiście w pozytywnym sensie!), Dania ma w zanadrzu niezwykłe miejsce – Legoland w Billundzie. Park ten udowadnia, że nie ma rzeczy, która nie mogłaby zostać zbudowana z kultowych klocków. Najodważniejsi mogą również skorzystać z ekstremalnych atrakcji, jakie oferuje znajdujące się na terenie parku wesołe miasteczko.

Wyspa Mon

Aby zobaczyć białe klify i turkusową niemal wodę, wcale nie musisz udawać się na dalekie południe, wręcz przeciwnie! Czekają one na Ciebie w Danii, na Wyspie Mon. To idealne miejsce dla tych, którzy pragną odpoczynku na łonie natury wśród pięknych lasów.

Duńska Riwiera

Duńską Riwierę od Kopenhagi dzieli zaledwie krótka podróż samochodem. Oprócz piaszczystych plaż znajdziesz tam również inne atrakcje, a wśród nich zamek Frederiksborg, będący przykładem manieryzmu północnego. Miłośników literatury zainteresuje fakt, że to właśnie w nim została umiejscowiona akcja szekspirowskiego Hamleta.

Bornholm

Wyspa Bornholm przypadnie do gustu w szczególności osobom lubiącym aktywnie spędzać czas wolny. Zachwycą się nią kolarze, miłośnicy pieszych wędrówek oraz jazdy konnej, golfiści i windsurferzy. Po aktywnie spędzonym dniu na zmęczonych turystów czekają lokalne specjały w jednym z uroczych miasteczek.

Wjazd do Danii

Obywatele Polski mogą udać się do Danii na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Ponieważ kraj ten jest członkiem Unii Europejskiej, nie obowiązują dodatkowe ograniczenia w przepływie osób. Chcąc pozostać na jego terytorium przez okres dłuższy niż 3 miesiące, należy się zarejestrować w oddziałach International Citizen Service lub Danish Agency for International Recruitment and Integration.

Vi ses!

Po przeczytaniu naszego artykułu nabrałeś ochoty na odwiedzenie czegoś więcej niż Kopenhagi? A może obudził on w Tobie pragnienie poznania Danii lepiej? Super! Bardzo nas to cieszy. Życzymy Ci, aby Twoja wyprawa do tego kraju okazała się wspaniałą przygodą. Chcesz ją połączyć z nauką języka duńskiego? Skorzystaj z naszej oferty kursów zagranicznych.

chatsimple