Zaledwie godzinę jazdy od Madrytu znajduje się La Mancha – kraina wielokrotnie portretowana przez Cervantesa w jego największym dziele pt. Don Kichot.
Sprawdź, czego możesz się spodziewać po tym regionie. Choć być może nigdy o nim nie słyszałeś, na pewno kojarzysz wiatraki, z którymi walczył Rycerz o smutnym obliczu. One naprawdę istnieją, choć wcale nie przypominają olbrzymów. Zobaczysz je właśnie w La Manchy.
Spis treści:
Kastylia La Mancha
Castilla La Mancha to autonomiczny region Hiszpanii, jedna z 17 comunidades autónomas tworzących ten kraj. Znajduje się w centrum Półwyspu Iberyjskiego. Zamieszkują ją 2 miliony ludzi, a jej powierzchnia liczy 79 463 km². Gęstość zaludnienia stanowi tam najmniejszy odsetek w całej Hiszpanii (według danych z 2018 roku).
Stolicą Kastylii La Manchy jest Toledo – miasto słynące z pięknej zabudowy i marcepanowych słodkości. Inne ważne ośrodki w regionie to Albacete, Cuenca i Ciudad Real. Znaczna część wspólnoty autonomicznej znajduje się na wyżynie. Otaczają ją Góry Kastylijskie, Serrania de Cuenca i Sierra Morena. Przecina ją rzeka Tag.
Kastylia La Mancha była miejscem wielu bitew podczas hiszpańskiej rekonkwisty toczonych między chrześcijanami i muzułmanami. Aż do zjednoczenia Kastylii i Aragonii w 1492 roku pod władzą Izabeli i Fernanda Katolickich walki o władzę prowadzili tam również lokalni książęta.
Kastylia La Mancha – gospodarka
Podstawą lokalnej gospodarki jest górnictwo, a w szczególności wydobycie węgla kamiennego i metali, m.in. żelaza, miedzi, rtęci i manganu. Na terenie Kastylii La Manchy uprawia się winorośl (przede wszystkim odmiany tempranillo i garnacha), pszenicę, jęczmień, oliwki i szafran.
Największe atrakcje regionu to miasto Toledo i miejsca związane z opowieścią o Don Kichocie – jaskinia Montesinos, słynne wiatraki w pobliżu Consuegra i miejscowość El Toboso.
Skąd pochodzi nazwa regionu?
Nazwa La Mancha prawdopodobnie pochodzi od arabskiego słowa المنشأ (al-mansha), oznaczającego „ziemię bez wody”. Inna teoria przypisuje pochodzenie nazwy regionu słowu المانيا (al-manya) – wysoka równina.
Słowo la mancha w języku hiszpańskim oznacza plamę lub ślad. Nie ma ono prawdopodobnie nic wspólnego z nazwą wspólnoty. Można się jednak spotkać z teoriami, że La Mancha widziana z góry wygląda, jakby została „poplamiona” występującymi gdzieniegdzie kępkami roślin.
Oprócz podobieństwa fonetycznego nie ma żadnego związku między La Manchą i Kanałem La Manche.
Don Kichot – najsłynniejszy rycerz z La Manchy
Don Kichot, którego pełne imię brzmi Alonso Quijano, jest głównym bohaterem powieści Miguela de Cervantesa. Ta postać zyskała wieczne miejsce w literaturze światowej jako symbol nieposkromionej wyobraźni.
Don Kichot, zubożały szlachcic, wręcz do nieprzytomności zaczytuje się literaturą rycerską. W jego umyśle wszystko zamienia się w niebezpieczne przygody. Jak na błędnego rycerza przystało, wybiera sobie damę serca – cudną Dulcyneę z Toboso.
Aby pójść w ślady bohaterów z dawny lat, Don Kichot rusza w podróż. Towarzyszy mu w tym wierny druh, Sancho Pansa, który przez długi czas jest jedynym głosem rozsądku, oraz koń, Rosynant. Ich wspólne przygody pełne są niespodziewanych zwrotów akcji i akcentów humorystycznych. W tle ich wędrówki rysuje się krajobraz La Manchy.
Odwiedź La Manchę
Jeśli zachwyciła Cię postać Don Kichota, możesz ruszyć jego śladami przez La Manchę. Po drodze zobaczysz najbardziej ikoniczne miejsca z powieści. Przykładowe trasy zaczynają się w rodzinnym mieście Cervantesa – Alcalá de Henares – i prowadzą przez ważne miejsca związane z autorem i jego bohaterem.
W podróży na pewno pomoże Ci komunikatywna znajomość języka hiszpańskiego. Dzięki niej odkryjesz więcej interesujących miejsc. Będziesz mógł również porozmawiać z miejscowymi. Kto wie, jakie historie usłyszysz!