Argentyna to kraj słynący z doświadczonej drużyny piłkarskiej, tanga, soczystej wołowiny i pysznego wina. Jej krajobraz stanowi wymarzoną scenerię filmową.
Nie da się przejść obojętnie obok potężnego wodospadu Iguazú, niezwykłego lodowca Perito Moreno czy majestatycznego Buenos Aires. Argentyna jest też bramą do Antarktydy. To z Ushuai, niewielkiego miasta położonego w Ziemi Ognistej, wypływają statki wycieczkowe zmierzające na siódmy kontynent. Daj się zachwycić!
Spis treści:
Gdzie leży Argentyna?
Argentyna położona jest w południowo-wschodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Atlantyckim. Z północy na południe rozciąga się na 3700 km, a w „najszerszym” miejscu ma 1400 km. Jej sąsiedzi to: Chile (na zachodzie), Boliwia i Paragwaj (na północy) oraz Brazylia i Urugwaj (na północnym wschodzie).
Góry w Argentynie
Argentyński pejzaż jest bardzo urozmaicony; znajdziemy tam niziny, wyżyny i wysokie góry. Na zachodzie, wzdłuż granicy z Chile, biegną Andy. Na terenie kraju położone są dwa główne pasma: Andy Patagońskie i Kordyliera Zachodnia. To w tym ostatnim znajduje się najwyższy szczyt kontynentu – Aconcagua – liczący sobie 6960,8 m n.p.m.
Powierzchnia Argentyny
Argentyna to ósmy co do wielkości kraj świata. Jej powierzchnia (bez terytorium spornego z Wielką Brytanią – Falklandów) liczy 2 780 400 km². Prawie połowa terytorium, 45%, położona jest na wysokości od 0 do 200 m n.p.m.; 19% – od 201 do 500 m n.p.m., a 10% – powyżej 2000 m n.p.m. Najniższy punkt kraju to depresja Gran Bajo de San Julián (105 m p.p.m.).
Flaga Argentyny
Projekt flagi Argentyny, używanej od 1818 roku do czasów obecnych, stworzył Manuel Belgrano. Ma ona kształt prostokąta przedzielonego trzema poziomymi pasami – jasnoniebieskimi (na górze i na dole) oraz białym (pomiędzy nimi). Na środku flagi znajduje się Słońce Majowe – symbol kraju, nawiązujący do inkaskiego bóstwa Inti.
Waluta Argentyny
Używaną w Argentynie walutą jest peso argentyńskie (1 peso = 100 centavos). Jego nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego „ciężar”. Od wielu lat kraj zmaga się z wysoką inflacją. Szacuje się, że w ciągu stu lat wyniosła ona ok. 105% (za: obserwatorfinansowy.pl). Waluta wciąż traci na wartości.
Przeprowadzasz właśnie rekrutację nowych pracowników do Twojej firmy z sektora finansowego? Jednym z najważniejszych wymagań jest wysoki poziom języka obcego? Nie trać czasu na długie testy językowe i skorzystaj z pomocy naszego oprogramowania – Focus Audit Tool. Sprawdzenie umiejętności pisania, czytania, słuchania i mówienia zajmie zaledwie 24/48 godzin.
Prezydent Argentyny
Ustrój Argentyny to republika federacyjna. Jej głową państwa i szefem rządu jest wybierany na czteroletnią kadencję prezydent. Dopuszcza się jednokrotną reelekcję. Od 2019 roku funkcję tę pełni Alberto Ángel Fernández. Nie jest to jego debiut w świecie wielkiej polityki – w latach 2003-2007 był szefem gabinetu prezydenta Néstora Kirchnera. Na obecnym stanowisku zastąpił Cristinę Fernández de Kirchner, pierwszą kobietę wybraną w powszechnych wyborach prezydenckich.
Stolica Argentyny
Stolica Argentyny, Buenos Aires, to ogromna metropolia położona nad rzeką La Plata. Populacja całej aglomeracji liczy ponad 15 milionów osób (za: Britannica). To ważny ośrodek handlowy, polityczny i gospodarczy kraju, a także jeden z najważniejszych portów Ameryki Południowej.
Istnieją ogromne dysproporcje pomiędzy standardem życia w Buenos Aires i innych regionach Argentyny, co wywołuje niepokój w społeczeństwie (za: Britannica). Miasto ze względu na swoją architekturę i kosmopolityczny charakter przypomina europejskie metropolie.
Buenos Aires to miasto atrakcyjne dla turystów, którzy często w tym miejscu zaczynają swoją argentyńską przygodę. Podziwiać mogą oni m.in. jedną z najbardziej szerokich (i ruchliwych) ulic na świecie – Aleję 9 Lipca (Avenida 9 Julio), imponujący gmach XIX-wiecznej opery i kolorową dzielnicę La Boca.
Język w Argentynie
Najważniejszym językiem w Argentynie jest hiszpański, którym posługuje się praktycznie cała populacja w stopniu natywnym lub biegłym. W wielu regionach można usłyszeć również języki rdzennych mieszkańców. Najwięcej użytkowników mają guarani i keczua. W szkołach obowiązkowo uczy się angielskiego jako języka obcego. Jego znajomość w społeczeństwie jest na wysokim poziomie, co znacznie ułatwia podróżowanie po kraju.
Język hiszpański
Argentyńskiego nie da się pomylić z żadnym innym hiszpańskim akcentem. Bez trudu rozpoznają go nawet początkujący adepci języka. Jest to związane m.in. z charakterystyczną wymową poszczególnych głosek oraz używaniem nieco innych niż na Półwyspie Iberyjskim form gramatycznych. Ponadto w Buenos Aires wykształcił się charakterystyczny dialekt – lunfardo, w którym hiszpańskie słowa przeplatane są włoskimi.
Potrzebujesz przełożyć dokumenty z polskiego na hiszpański? A może masz dla nas bardziej skomplikowane zadanie – tłumaczenie z angielskiego na inny język obcy? Jeśli zależy Ci na jakości wykonania, napisz do nas!
Język guarani
Guarani to jeden z rdzennych języków Ameryki Południowej, najpopularniejszy w Paragwaju, Brazylii i Boliwii. Do XVIII wieku występował jedynie w wersji ustnej; później, za sprawą jezuitów, został spisany. Najwięcej użytkowników guarani w Argentynie znajdziemy w prowincjach: Corrientes, Misiones, Chaco, Formosa i Buenos Aires. W Corrientes języka tego obowiązkowo naucza się w szkołach; jest on też używany przez lokalne władze.
Język keczua
Język keczua w Argentynie używany jest przede wszystkim w życiu prywatnym. Jego użytkownicy posługują się również hiszpańskim. Wielu z nich to imigranci przybyli z Boliwii. Bardzo ciężko ustalić dokładną liczbę osób posługujących się keczua na terenie kraju; prawdopodobnie wynosi ona od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu tysięcy ludzi (za: Sorosoro).
Ciekawostki o Argentynie
Jednym z najlepszych sposobów na dowiedzenie się czegoś nowego o kraju jest poznanie dotyczących go ciekawostek. Czym zaskakuje Argentyna?
- Nazwa „Argentyna” (łac. argentum – srebro) nawiązuje do rzekomych gór pełnych srebra, które przyciągały pierwszych odkrywców ze starego świata w te okolice.
- Choć Argentyna kojarzy się przede wszystkim z piłką nożną, jej narodowym sportem jest… pato. Nigdy nie słyszałeś o tej grze? To połączenie polo z koszykówką. Zawodnicy poruszają się konno, a ich celem jest wrzucenie piłki do kosza drużyny przeciwnej.
- Charakterystycznym bohaterem argentyńskiej literatury jest gaucho, czyli pasterz wypasający bydło. To nie tylko zawód, ale specjalny styl życia. Gauchów możemy rozpoznać po ich ubiorze i nieodłącznym naczyniu do picia yerba mate.
- Najbardziej kojarzący się z Argentyną napój, yerba mate, to napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Jego zwolennicy wskazują na liczne korzyści płynące z jego spożywania: m.in. poprawienie koncentracji, pozytywny wpływ na nastrój i obniżenie cholesterolu.
- Argentyńczyk Jorge Mario Bergoglio, obecnie znany jako Franciszek, to pierwszy papież wywodzący się z Ameryki Południowej.
- Antarktyda nie wydaje się zbyt przyjaznym miejscem do rodzenia dzieci. Nie oznacza to jednak, że nikt nie przyszedł na świat na tym kontynencie. Wręcz przeciwnie, szacuje się, że ok. 11 osób może wpisać w rubryce miejsce urodzenia – Antarktyda. Pierwszym z nich był Argentyńczyk Emilio Marcos de Palma.
Argentyna – kraj miłośników literatury
Argentyna to kraj wielu znakomitych pisarzy. Związany z nią był Julio Cortázar, jeden z przedstawicieli boomu latynoamerykańskiego i autor rewolucyjnej Gry w klasy. Buenos Aires przez pewien czas było również miastem polskiego twórcy Witolda Gombrowicza, który postanowił przeczekać tam II wojnę światową.
Jeśli chcesz zobaczyć Argentynę na własne oczy, nie zwlekaj! A przed wyjazdem zapisz się koniecznie do nas na lekcje hiszpańskiego. Umiejętności, które zdobędziesz, pozwolą Ci lepiej poznać ten zachwycający kraj.