Dzień Babci i Dziadka to święta, które na dobre zagościły już w naszej tradycji. Ich celem jest uhonorowanie babć oraz dziadków przez wnuki. Z okazji Dnia Babci wręczają one własnoręcznie wykonane laurki, recytują wierszyki czy po prostu składają życzenia. Pierwszy w kolejności przypada Dzień Babci.
Kiedy obchodzimy Dzień Babci? Od kiedy go świętujemy? Jak wygląda w Polsce, a jak jest obchodzony w innych krajach świata? Koniecznie czytajcie dalej.
Spis treści:
Kiedy jest Dzień Babci?
W Polsce Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia. W 2023 roku przypada on w sobotę.
Historia Dnia Babci
Choć może się wydawać, że obchodzimy Dzień Babci od zawsze, to święto ma niecałe sześćdziesiąt lat.
Z inicjatywą ustanowienia święta babć w Polsce wyszedł w 1964 roku tygodnik „Kobieta i Życie”. W kolejnym roku pomysł zaczął promować „Express Poznański”. Z okazji 85. urodzin jego redakcja wręczyła znanej aktorce filmowej i teatralnej Mieczysławie Ćwiklińskiej tort z napisem „Dla Babci” oraz kwiaty.
Skąd taki napis? W dniu 21 stycznia aktorka grała właśnie rolę babci w spektaklu Drzewa umierają stojąc.
Głównym pomysłodawcą święta był Kazimierz Flieger.
W 1966 roku także „Express Wieczorny” ogłosił 21 stycznia Dniem Babci. Pomysł utworzenia takiego święta dla dziadków pojawił się później i jako jego datę wybrano 22 stycznia.
Jak obchodzimy Dzień Babci?
Na Dzień Babci najmłodsi własnoręcznie przygotowują kolorowe laurki, recytują wierszyki i życzenia.
Dobrym pomysłem są także kwiaty, czekoladki czy drobny podarunek, który przyda się na co dzień. Poza tym w przedszkolach i szkołach organizowane są też specjalne spektakle i przyjęcia dla dziadków.
Jeżeli szukacie pomysłu na większy prezent, warto zastanowić się nad sprezentowaniem babci kursu językowego. A może wybrać się na niego wspólnie? Zajrzyjcie do oferty naszej szkoły językowej, w której znajdziecie kursy angielskiego, kursy niemieckiego oraz wielu innych języków. Jedno jest pewne – taki podarunek zostanie z babcią na dłużej.
Dzień Babci na świecie
Wiemy, jak dziadkowie świętują swoje dni w Polsce, ale co z innymi krajami? Czy podobne święta można znaleźć także za granicą?
Stany Zjednoczone
W niektórych krajach Dzień Dziadka i Babci są obchodzone wspólnie. Tak wygląda to na przykład w USA, gdzie na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy przypada National Grandparents Day. Na język polski można przetłumaczyć to jako Narodowy Dzień Dziadków. Jest to święto oficjalne, zatwierdzone przez Kongres oraz prezydenta. Wprowadził je w 1978 r. Jimmy Carter.
Dzień ten ma nawet swój oficjalny hymn – A Song for Grandma and Grandpa, czyli po prostu „Piosenka dla babci i dziadka”, a symbolem święta jest niezapominajka.
Francja
Dzień Babci jest świętem ruchomym także we Francji, gdzie wypada w pierwszą niedzielę marca. Wywodzi się z północnej Francji, gdzie w latach 50. XX wieku popularna była tak zwana kawa babci (Café Grand’Mère).
Wielka Brytania
Brytyjczycy z kolei składają życzenia babciom w pierwszą niedzielę października. Święto przywędrowało na wyspy ze Stanów Zjednoczonych, a od 2008 roku celebrowane jest co roku właśnie w październiku.
Hiszpania
Dziadkowie w Hiszpanii cieszą się swoim świętem w środku lata. Przypada tam ono na 26 lipca, w dniu wspomnienia św. Joachima i św. Anny – rodziców Maryi i dziadków Jezusa.
Także Hiszpanie świętują poprzez spotkania z dziadkami, przedstawienia oraz poczęstunek dla seniorów w rodzinie. Jedną z tradycji jest wspólne oglądanie filmu Abuelo made in Spain.
Japonia
Na sam koniec przenieśmy się na Daleki Wschód, gdzie ciekawe święto obchodzą Japończycy.
Nie znajdziemy tam dokładnego odpowiednika naszego Dnia Babci i Dziadka – w Japonii celebruje się 敬老の日 (Keirō no Hi), co można przetłumaczyć jako Dzień Szacunku dla Starszych. Dzień ten, choć jego historia zaczęła się już pod koniec lat 40. XX wieku, został świętem narodowym w 2003 roku i przypada na trzeci poniedziałek września.
Tego dnia Japończycy wracają do rodzinnych domów, aby oddać szacunek najstarszym członkom rodziny, a telewizje emitują specjalne programy.
Dzień Babci w językach świata
Skoro znamy już tradycje związane z podobnymi świętami w innych krajach, warto poznać też nazwę tego wyjątkowego święta w różnych językach. Poniżej przygotowaliśmy listę.
W tych językach spotkamy się z Dniem Babci:
- język niemiecki – Großmuttertag
- język francuski – Fête des grands-mères
- język bułgarski – Babin den
Z kolei w tych językach spotkamy się po prostu ze świętem dziadków:
- język hiszpański – Día del Abuelo
- język włoski – Festa dei Nonni
- język angielski – National Grandparents Day
- język niderlandzki – Opa en Oma Dag
Najważniejsza jest pamięć
Z pewnością każda babcia ucieszy się z życzeń, laurki czy drobnego prezentu. Najważniejsza jest jednak pamięć oraz wspólnie spędzony czas i to z nich bez wątpienia babcie ucieszą się najbardziej. Dlatego nie zapominajmy o dacie 21 stycznia i zarezerwujmy tego dnia czas na rozmowę z babcią.
My również składamy najlepsze życzenia wszystkim babciom. Nie tylko w dniu ich święta!