Dzień Nauczyciela

Za pełnienie dyżuru w Dzień Nauczyciela nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie

Dzień Nauczyciela, a oficjalnie Dzień Edukacji Narodowej stanowi święto wszystkich pracowników oświaty. Jest to nie tylko dzień wolny od zajęć lekcyjnych, ale przede wszystkim świetna okazja, aby docenić osoby, które wspierają jeden z najważniejszych sektorów – naukę.

Kiedy przypada Dzień Nauczyciela? Jaka jest historia tego święta? Czy podobne święta można znaleźć w innych krajach? Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury artykułu!

Kiedy obchodzimy Dzień Nauczyciela?

Dzień Nauczyciela w Polsce obchodzi się krótko po rozpoczęciu roku szkolnego – 14 października. A skąd wzięła się ta data?

Historia Dnia Nauczyciela

Z pewnością każdy zetknął się z Dniem Nauczyciela, ale czy wiecie, jaka jest historia tego święta?

Został on ustanowiony w celu upamiętnienia powstania Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku. Utworzono ją z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego właśnie 14 października. Do tego wydarzenia nawiązuje także nazwa święta.

Dzień Nauczyciela wprowadzono w 1972 roku, a od 1982 roku zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela obchodzimy go jako Dzień Edukacji Narodowej.

Może zakończyliście już edukację szkolną, ale wciąż chcecie się rozwijać i dokształcać? Nauka języka obcego – na przykład angielskiego, niemieckiego lub francuskiego – to świetna inwestycja w przyszłość. Przejrzyjcie ofertę naszej szkoły językowej, z pewnością znajdziecie coś dla siebie!

Obchody Dnia Nauczyciela

Jeśli danego roku Dzień Edukacji Narodowej wypada w dzień powszedni, jest wolny od zajęć lekcyjnych. Zamiast lekcji organizowane są między innymi uroczyste apele.

Święto to jest przede wszystkim momentem na docenienie pracowników oświaty i nauczycieli reprezentujących sektor nauki, a także ich często niełatwej pracy. Z okazji Dnia Nauczyciela uczniowie wręczają nauczycielom drobne podarunki – kwiaty, czekoladki, kartki z życzeniami.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzi się również w instytucjach oświaty. To okazja do nagrodzenia wyróżniających się nauczycieli i pracowników związanych z sektorem edukacji. Od Ministra Edukacji Narodowej otrzymują oni Krzyże Zasługi oraz medale Komisji Edukacji Narodowej, a także nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.

Za pełnienie dyżuru w Dzień Nauczyciela nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie
Z okazji Dnia Nauczyciela władze samorządowe wręczają nagrody wyróżniającym się pracownikom oświaty

Światowy Dzień Nauczyciela

Dzień Nauczyciela obchodzi się także poza granicami naszego kraju.

5 października przypada ustanowiony przez UNESCO w 1994 r. Światowy Dzień Nauczyciela. Ma on na celu upamiętnienie podpisania opracowanej przez UNESCO i Międzynarodową Organizację Pracy Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela.

Święto to podkreśla rolę nauczycieli w społeczeństwie i potrzebę zapewnienia uczniom najwyższej jakości edukacji na każdym jej etapie. Światowy Dzień Nauczyciela obchodzą więc też pracownicy szkolnictwa wyższego.

Światowy Dzień Nauczyciela w językach świata

Ustanowione przez UNESCO święto obchodzi się w najróżniejszych zakątkach świata. Jaką nazwę nosi ono w innych językach? Sprawdźcie poniżej!

  • język angielski: World Teachers’ Day
  • język niemiecki: Weltlehrertag
  • język francuski: Journée mondiale des enseignants
  • język hiszpański: Día Mundial de los Docentes
  • język włoski: Giornata mondiale degli insegnanti
  • język czeski: Mezinárodní den učitelů
  • język japoński: 世界教師デー
  • język chiński: 世界教师日
  • język koreański: 세계 교사의 날
14 października w szkołach organizowane są uroczyste apele
W 1982 roku zmieniono nazwę święta na Dzień Edukacji Narodowej, aby podkreślić rolę innych pracowników sektora nauki

Podsumowanie

Pamiętajmy, że Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich pracowników oświaty. Warto sobie zapisać datę 14 października i tego dnia złożyć życzenia znajomym nauczycielom, wręczyć im symboliczny podarunek i podziękować za codzienny wysiłek. Gdyby nie oni, szkoły nie mogłyby przecież działać. To oni są filarem edukacji.

Pamiętajmy jednak, że nauczycieli powinniśmy doceniać nie raz do roku, a każdego dnia za ich ciężką pracę i wkład w rozwój naszego kraju.

chatsimple