Język francuski należy do rodziny języków romańskich i wywodzi się z łaciny. Jest jednym z 24 oficjalnych języków Unii Europejskiej. Ponadto jest drugim językiem roboczym między innymi w: FIFA, NATO, ONZ.
Język francuski jest też uznawany za trzeci w kolejności, najczęściej nauczany i studiowany język na świecie. Obecnie staję się również coraz bardziej popularny w komunikacji międzynarodowej. Płynnie posługiwać się językiem francuskim można się nauczyć na kursach języka francuskiego online lub zajęciach stacjonarnych.
Ministatystyki
Ponad 80 milionów osób na całym świecie używa języka francuskiego jako ojczystego, a kolejne 72 miliony użytkowników posługuje się nim na co dzień jako drugim z kolei. Język francuski jest wiodącym językiem urzędowym w 22 krajach, natomiast w wielu innych jest jednym z oficjalnych. Doskonałą formą jego opanowania są zajęcia grupowe lub kursy indywidualne z lektorem polskim albo rodzimym użytkownikiem języka francuskiego (locuteur natif). Pod względem liczby rodzimych użytkowników plasuje się on na osiemnastym miejscu na świecie, po wietnamskim oraz koreańskim.
Minirozmówki w podróży
Podczas podróży po krajach francuskojęzycznych z pewnością przyda się znajomość kilku podstawowych zwrotów:
Pomocy. Au secours. [o sə.kuʁ]
Nie rozumiem. Je ne comprends pas. [ʒə n(ə) kɔ̃.pʁɑ̃ pɑ]
Zgubiłem się. Je suis perdu. [ʒə swi pɛʁdy]
Gdzie jest szpital / bankomat / dworzec kolejowy? Où est l’hôpital / le distributeur de billets / la gare? [u ɛ lɔ.pi.tal / dis.tʁi.by.tœʁ də bi.jɛ / la ɡaʁ/?]
Dziękuję. Merci. [mɛʁ.si]
Ciekawostki
Zjawiskiem obserwowanym głównie wśród francuskiej młodzieży jest używanie w języku mówionym slangu, tzw. verlan. Jego nazwa powstała po zastosowaniu inwersji w wyrazie l’envers (na odwrót), a tworzenie słów polega na przestawianiu kolejności sylab. W ten sposób zamiast merci usłyszymy cimer, femme (kobieta) zamieni się na meuf, a z métro powstanie tromé itd. Verlan jest także obecny w gazetowych komiksach, w telewizji czy muzyce, a poznać go można na przykład w ramach kursów stacjonarnych języka francuskiego ogólnego z rodzimym użytkownikiem języka (locuteur natif), który umożliwi poznanie różnych odmian języka.
Miniprzewodnik
Kraje francuskojęzyczne to istny raj dla zwiedzających. Warto odwiedzić nie tylko stolicę i największe miasta, ale również pojechać w inne zachwycające zakątki. We Francji możemy natrafić na nazwy budzące skojarzenia z Polską, tak jak Place Stanislas, czyli plac w Nancy, który został nazwany na cześć króla Polski Stanisława Leszczyńskiego, będącego również inicjatorem budowy. Na Pere-Lachaise znajdziemy około 470 polskich grobów, a na Montmartre 60, co czyni z tych cmentarzy prawdziwie polskie nekropolie.
W Kanadzie, gdzie również używa się języka francuskiego, przejedziemy się najdłuższą na świecie autostradą o długości ponad 7 821 km, jak również najdłuższym szlakiem rowerowym liczącym 23 931 km. Miłośnicy wędkowania mogą wybrać się nad Wielkie Jezioro Niedźwiedzie, gdzie przewodnicy wskażą im doskonałe miejsca połowu ryb oraz najlepsze punkty obserwacji niedźwiedzi grizzly.
Wybrzeże Kości Słoniowej, to mniej znane, to na przykład miejscowość Assinie, w której atrakcją turystyczną jest Dipi Crocodile Farm. Wielbiciele krokodyli będą mogli spędzić czas w parku między innymi w towarzystwie małych osobników tego gatunku.