Dlaczego warto uczyć się języka rosyjskiego?

język rosyjski

Język rosyjski należy do grupy języków wschodniosłowiańskich i jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie, Kazahstanie i na Białorusi. Ponadto jest on także używany w krajach, w których nie ma statusu oficjalnego, czyli między innymi w Uzbekistanie, na Łotwie, Ukrainie, Mołdawii, Litwie czy Estonii. Zajmując piąte miejsce na świecie pod względem ilości użytkowników, język rosyjski zyskuje ciągle na popularności, o czym świadczy rosnąca ilość osób uczęszczających na kurs języka rosyjskiego.

język rosyjskiMinistatystyki

Język rosyjski jest używany przez prawie 300 milionów ludzi, z czego około 150 mln osób posługuje się nim jako pierwszym językiem. Rosyjski to również jeden z pięciu oficjalnych, i jednocześnie jeden z sześciu, języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych, którego można się skutecznie nauczyć w ramach tradycyjnych lekcji języka rosyjskiego.

Minirozmówki w podróży

Podczas podróży po terenach Federacji Rosyjskiej czy krajach byłego Związku Radzieckiego z pewnością przyda się znajomość kilku podstawowych zwrotów, takich jak np.:

Pomocy.                           Помогите мне.                                   /Pomogite mnie!/

Nie rozumiem.               Я не понимаю.                                   /Ja ne ponimaju/

Zgubiłem się.                  Я потерялся.                                       /Ja potjeralsja/

Gdzie jest szpital / bankomat / dworzec kolejowy? Где находится больница / Банкомат/ Железнодорожная станция ? /Gdje nahodjtsja balnica/ bankomat/ żeljeznorożnaja stancja/

Dziękuję.                          Благодарю вас/Спасибо.              / blagadarju was/ spasiba/

Język rosyjski – ciekawostki

Współczesny język rosyjski posługuje się pismem zwanym grażdanką, czyli graficzną i uproszczoną odmianą cyrylicy, której można nauczyć się na lekcjach języka rosyjskiego z lektorem polskim lub rodowitym użytkownikiem. W języku tym nie występuje słowo „lub”, gdyż może prowadzić ono do nieporozumień. Rosyjskie „mur, mur” oznacza polskie „miau, miau”, a językiem ter na półwyspie Kola, posługuje się obecnie zaledwie dwóch starszych użytkowników. Co ciekawe, Rosjanie nie posługują się także słowem „proszę”.

Miniprzewodnik

Moskwa, czyli największe miasto w Europie, słynie z 33 drapaczy chmur oraz prawie 500 mostów i najlepszego systemu metra na świecie. U podnóży góry Ałtaj na Syberii warto zwiedzić zamarznięte grobowce, a w Petersburgu, zwanym Wenecją północy, zobaczyć najwyższy budowany obecnie wieżowiec w Europie, czyli Łachta Centr. Podróżując po Federacji Rosyjskiej, np. Koleją Transsyberyjską, należy pamiętać o istniejącej w Moskwie tzw. policji turystycznej, o występujących w Rosji 10 strefach czasowych oraz o 15 tajnych tzw. miastach zamkniętych, do których turyści nie mają wstępu. Warto pojechać także do Jekaterynburga, który należy do grona 12 idealnych miast świata według UNESCO, a porozumiewanie się z Rosjanami umożliwi nam znajomość ich języka ojczystego, którą można doskonalić na kursach konwersacyjnych podczas nauki z języka rosyjskiego.

chatsimple