Choć nie jest to oficjalne święto, od wielu lat w Polsce powszechnie obchodzi się Dzień Chłopaka. Zyskał on popularność szczególnie wśród młodych ludzi i często świętuje się go w szkołach.
Jeśli chcecie dowiedzieć się, kiedy jest Dzień Chłopaka, jak się go obchodzi i czym różni się od Dnia Mężczyzny, zapraszamy do lektury artykułu!
Spis treści:
Kiedy obchodzimy Dzień Chłopaka?
Dzień Chłopaka w Polsce obchodzony jest 30 września. Pochodzenie tej daty dotąd pozostaje nieznane.
Dzień Chłopaka na świecie
Dzień Chłopaka obchodzi się w wielu krajach na świecie, jednak daty tego święta są odmienne w różnych zakątkach świata. 7 lutego świętuje się je na Malcie, 5 kwietnia w Wielkiej Brytanii i Irlandii, 25 listopada w Kanadzie, 7 października w Norwegii, a 15 lipca w Brazylii.
Obchody Dnia Chłopaka
Ponieważ Dzień Chłopaka najczęściej obchodzą nastolatkowie i młode osoby, często świętuje się go w szkołach. Dziewczynki przygotowują dla chłopców drobne podarunki i składają im życzenia.
Nierzadko mężczyźni są też obdarowywani przez swoje partnerki. Dzień Chłopaka utarł się w Polsce jako odpowiednik Dnia Kobiet.
Dzień Chłopaka a Dzień Mężczyzny
Poza Dniem Chłopaka w naszym kalendarzu można też znaleźć Dzień Mężczyzny. Wiele osób myli te dwa święta. Czym się różnią?
Dzień Chłopaka celebrowany jest przede wszystkim przez młodzież. Z kolei Dzień Mężczyzny obchodzą przeważnie dorośli mężczyźni i starsi panowie. Choć to drugie święto nie jest tak dobrze znane jak Dzień Chłopaka, to cały czas zyskuje na popularności.
Kiedy obchodzimy Dzień Mężczyzny? To święto przypada już dwa dni po Dniu Kobiet – 10 marca.
Skąd wziął się Dzień Mężczyzny?
Data 10 marca jest powiązana ze wspomnieniem 40 Świętych Męczenników z Sebasty w Kościele katolickim.
Byli to legioniści, którzy odmówiwszy złożenia ofiary bogom pogańskim, a więc wyrzeczenia się wiary chrześcijańskiej, zostali skazani na śmierć.
Międzynarodowy Dzień Mężczyzn
Na świecie obchodzi się jeszcze jedno święto związane z mężczyznami – Międzynarodowy Dzień Mężczyzn. Obecnie celebruje się go w ponad 80 krajach na świecie, a przypada on na 18 listopada.
Święto to ma swoje korzenie w Trynidadzie i Tobago, gdzie w 1999 roku zapoczątkowano jego historię. Ma ono przypominać nam, abyśmy doceniali mężczyzn i propagować pozytywne wzorce oraz równość płci. Zwraca także uwagę na problem zaburzeń psychicznych u mężczyzn, rosnącej liczby samobójstw i stereotypów toksycznej męskości.
Międzynarodowy Dzień Mężczyzn w językach świata
Międzynarodowy Dzień Mężczyzn spotkacie na całym świecie. Warto więc przyjrzeć się nazwom tego święta w różnych językach.
Szukacie pomysłu na prezent z okazji Dnia Chłopaka lub Dnia Mężczyzn? Może bliska Wam osoba chciałaby wejść na nowy poziom nauki języka lub rozpocząć swoją przygodę z nowym językiem obcym? Kurs językowy to idealny pomysł na prezent! Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej szkoły językowej.
Poniżej przygotowaliśmy nazwy Międzynarodowego Dnia Mężczyzn w wybranych językach:
- język angielski: International Men’s Day
- język niemiecki: Internationaler Männertag
- język francuski: Journée internationale de l’homme
- język hiszpański: Día Internacional del Hombre
- język portugalski: Dia Internacional do Homem
- język włoski: Giornata internazionale dell’uomo
- język norweski: Den internasjonale mannsdagen
- język szwedzki: Internationella mansdagen
- język duński: Mændenes internationale kampdag
- język węgierski: Nemzetközi férfinap
- język turecki: Uluslararası Erkekler Günü
- język koreański: 국제 남성의 날
- język japoński: 国際男性デー
- język chiński: 国际男人节
Trzy święta – podsumowanie
Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka oraz Międzynarodowy Dzień Mężczyzn – do wyboru są aż trzy daty! 10 marca, 30 września oraz 19 listopada.
Bez względu na to, które święto celebrujemy, o mężczyznach wokół nas warto pamiętać każdego dnia, okazując im wsparcie.