Kokaina – jak objawia się uzależnienie w miejscu pracy?

liści rośliny koka
liści rośliny koka

W ostatnich latach można zaobserwować niepokojący trend – wzrastającą popularność kokainy wśród profesjonalistów. To zjawisko nie ogranicza się do określonych branż czy stanowisk. Narkotyk staje się problemem w wielu środowiskach pracy, zaburza organizację zadań i niszczy atmosferę w zespole.

Kokaina to substancja ekstrahowana z liści krasnodrzewu pospolitego (koki). Chlorowodorek kokainy silnie stymuluje układ nerwowy i prowadzi do szybkiego uzależnienia. Sprawdź, w jaki sposób możesz rozpoznać problemy z narkotykami wśród swoich pracowników i jak im zapobiegać.

Dlaczego kokaina jest atrakcyjna dla pracowników?

Kokaina, ze względu na swoje silnie stymulujące działanie, wydaje się atrakcyjna dla pracowników znajdujących się pod ciągłą presją. Substancja jest często postrzegana jako „pomocnik” w radzeniu sobie z wymaganiami pracodawców. Krótkotrwale zwiększa koncentrację, energię i wydajność.

Pracownicy w wysoce konkurencyjnych środowiskach mogą uciekać się do kokainy jako sposobu na podtrzymanie tempa pracy i osiąganie lepszych wyników. Korzystanie z kokainy w celu radzenia sobie ze stresem jest niezwykle ryzykowne. Substancja ta, choć początkowo zwiększa poczucie pewności siebie, prowadzi do niebezpiecznych skutków ubocznych. Użytkownicy doświadczają zwiększonego napięcia, lęku oraz problemów ze snem, co w dłuższej perspektywie pogłębia stres, a nie go redukuje.

Uzależnienie od kokainy

Uzależnienie od kokainy i innych narkotyków prowadzi do destrukcyjnego cyklu. Pracownicy potrzebują coraz większych dawek, aby osiągnąć pożądany efekt. To zaburza ich zdolność do podejmowania decyzji i ocenę ryzyka po zażyciu narkotyku. W konsekwencji kokaina prowadzi do spadku produktywności, czyli odwrotnego efektu od zamierzonego.

Duże dawki kokainy, przyjmowane regularnie, prowadzą do uzależnienia, problemów psychicznych i zaburzeń fizjologicznych. Użytkownicy doświadczają dolegliwości związanych z sercem, płucami i układem trawiennym. Cierpią m.in. na choroby sercowo-naczyniowe, przewlekłe problemy z oddychaniem oraz uszkodzenia wątroby i nerek. Mogą doświadczać wahań nastroju, halucynacji, napadów szału i bezsenności. Przedawkowanie kokainy często kończy się śmiercią.

wzrost ciśnienia krwi, napady szału, podniecenie seksualne
wzrost ciśnienia tętniczego, głód psychiczny, wahania nastroju, wzrost temperatury ciała
objawy zmęczenia po zażyciu narkotyku

Jak pracownicy zażywają kokainę?

Najbardziej rozpowszechniony sposób zażywania narkotyku polega na wdychaniu proszku przez nos. Użytkownicy często stosują w tym celu zwinięty banknot lub rurkę z papieru. Tak zażyta kokaina dostaje się do krwi przez śluzówkę, co przyspiesza jej działanie. Narkotyk może być również połykany lub rozpuszczany w płynie do picia. Wywołuje to jednak mniej intensywne efekty.

Jak rozpoznać uzależnienie od kokainy u pracownika?

Kokaina to silny stymulant układu nerwowego. Po zażyciu szybko podnosi poziom energii i czujności organizmu. Substancja znacznie zwiększa ilość dopaminy, norepinefryny i serotoniny w mózgu. Niweluje poczucie lęku, co sprawia, że osoby po kokainie mają zaburzoną ocenę własnych możliwości. Przyjemne efekty są krótkotrwałe, zazwyczaj trwają od 15 do 30 minut, co często prowadzi do błędnego cyklu ponownego używania w celu uniknięcia spadku emocjonalnego.

Do zewnętrznych wskaźników uzależnienia od kokainy należą obrzęki i uszkodzenia w obrębie nosa. Mogą to być m.in. krostki, zaczerwienienia lub łuszcząca się skóra. U pracowników często obserwuje się również katar. Występuje również szybka utrata masy ciała. Źrenice zażywającej często osoby są stale rozszerzone i słabo reagują na światło.

Uzależnienie może objawiać się agresją, nadpobudliwością i wzmożoną aktywnością fizyczną. Presja i stres w miejscu pracy dodatkowo wzmacniają te symptomy. Jeśli odpowiednio wcześniej dostrzeżesz objawy, będziesz mógł odpowiednio zareagować i zaoferować odpowiednią pomoc i wsparcie swojemu podwładnemu.

źrenice słabo reagujące na światło pod wpływem kokainy
kokaina – wzrost cisnienia tętniczego
ośrodki przyjemności, uczucie głodu, myśli samobójcze

Jakie skutki dla firmy ma uzależnienie pracowników od narkotyków?

Uzależnienie od narkotyków stanowi poważny problem społeczny w miejscu pracy. Kokaina często jest błędnie postrzegana jako substancja zwiększająca wydajność i odporność na stres. Jednak po jej zażyciu występują problemy zatrudnionych z koncentracją, zmęczenie i spadek motywacji po ustąpieniu działania substancji.

Uzależnienie od kokainy często wiąże się z lękiem, depresją, a nawet psychozą. Pracownik gorzej radzi sobie ze stresującymi sytuacjami. Dochodzi do zwiększonej absencji w pracy oraz potencjalnych konfliktów z kolegami i przełożonymi. Uzależnienie od kokainy wpływa negatywnie na całe środowisko pracy i kulturę organizacyjną.

W jaki sposób firma może pomóc uzależnionym pracownikom?

Firma może wdrożyć programy szkoleniowe dla kierowników i pracowników HR, które kładą nacisk na identyfikację wczesnych objawów uzależnienia. Szkolenia powinny przekazywać umiejętność delikatnego i profesjonalnego poruszania tego tematu. Aby ułatwić pracownikom szukanie pomocy, warto wprowadzić kulturę wsparcia i otwartości w kwestii problemów ze zdrowiem psychicznym i uzależnieniami.

Firmy mogą zaoferować dostęp do profesjonalnego poradnictwa lub terapii, współpracując z zewnętrznymi specjalistami w dziedzinie uzależnień. Grupy wsparcia dla pracowników i możliwość elastycznego czasu pracy dla tych, którzy są w trakcie leczenia, pomogą osobom w potrzebie uporać się z trudną sytuacją.

Takie inicjatywy powinny być częścią szeroko zakrojonej strategii dbania o dobrostan pracowników. Łatwiej zapobiegać niż leczyć, dlatego upewnij się, że w firmie panuje przyjazna atmosfera, a zatrudnione osoby otrzymują odpowiednie wsparcie podczas wykonywania zadań. Zapewnij każdej nowoprzyjętej osobie odpowiedni onboarding oraz dostęp do aplikacji monitorujących zdrowie psychiczne, karty sportowej i kursów języka obcego.

Niektóre obrazy znajdujące się w tekście zostały wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji.

chatsimple