Norwegia – co warto o niej wiedzieć?

Norwegia

W Norwegii pełno jest miejsc pobudzających wyobraźnię: malownicze fiordy, zamieszkały przez niedźwiedzie polarne Svalbard, Język Trolla czy majestatyczne lodowce. W lecie, jeśli dopisze nam szczęście, obejrzymy te cuda w promieniach słońca; w zimie – mamy niepowtarzalną okazję ujrzenia zorzy polarnej.

Mimo tego, że Norwegia znajduje się stosunkowo blisko Polski, dla wielu wyjazd tam to przygoda życia. Wiąże się to m.in. z wysokimi kosztami tego przedsięwzięcia, trudnym klimatem i odmiennością kulturową. Co trzeba wiedzieć, zanim podejmiemy decyzję o podróży?

Gdzie leży Norwegia?

Norwegia leży w Europie Północnej, na Półwyspie Skandynawskim. Jej terytorium obejmuje również wyspy: Jan Mayen, Lofoty, Svalbard i Wyspę Bouveta. Państwo graniczy ze Szwecją, Finlandią i Rosją, a także, przez cieśninę Skagerrak, z Danią. Jego powierzchnia to 385 207 km², jest więc nieco większe niż Polska. 

Co jest stolicą Norwegii?

Od 1905 roku stolicą Norwegii jest Oslo. Uważa się, że miasto zostało założone w 1048 roku przez Haralda III Srogiego. Od końca XIII wieku było siedzibą norweskich królów. Przez długi czas było znane pod innymi nazwami: Christiania i Kristiania. 

Obecnie Oslo jest najważniejszym miastem kraju; to główny ośrodek administracyjny, gospodarczy, kulturalny i naukowy Norwegii. Mieszka tam prawie 700 tysięcy ludzi (za: lifeinnorway.net). To także miejsce mające dużo do zaoferowania turystom; na uwagę zasługują zwłaszcza: zamek i forteca Akershus, pałac królewski, Muzeum Statku Polarnego Fram, Muzeum Łodzi Wikingów oraz pobliskie wyspy (Lindøya, Hovedøya i Gressholmen).

Flaga Norwegii

Od 1821 roku flaga Norwegii to czerwony prostokąt z niebiesko-białym krzyżem skandynawskim. Jej autorem był członek parlamentu Fredrik Meltzer. Wzór symbolu państwowego nawiązuje do flag Danii i Szwecji, z którymi kraj pozostawał w unii na przestrzeni wieków; jego kolorystyka z kolei – do barw Francji za czasów rewolucji, a więc symbolicznie także do ideałów wolności, równości i braterstwa. 

europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego
największe miasta norwegii, unijny certyfikat covid
piękno Norwegii, świadczenia medyczne na terenie Norwegii

Waluta Norwegii

Tak jak mieszkańcy innych krajów w regionie, również Norwegowie płacą koronami. Norweska korona (norsk krone) formalnie dzieli się na 100 øre, ale od kilku lat nie funkcjonują już one w obiegu gotówkowym. Od 2021 roku możemy płacić monetami o nominałach 1, 5, 10 i 20 koron oraz banknotami o wartości 50, 100, 200, 500 i 1000 koron. 

Król Norwegii

Obecnym władcą Norwegii jest Harald V. Na tronie zasiadł on w 1991 roku, dziedzicząc tytuł po swoim ojcu, Olafie V. Co ciekawe, był on pierwszym władcą od prawie 600 lat urodzonym na terenie kraju. Norwegowie czują się przywiązani do swojej rodziny królewskiej, co wyraża się m.in. wysokim procentem ludności popierającej monarchię (za: royalcentral.co.uk).

Wraz z Haraldem V na tron wstąpiła jego małżonka, Sonja Haraldsen. Jako że nie była ona urodzona w arystokratycznej rodzinie, początkowo nie została zaaprobowana przez rodzinę i społeczeństwo. W 1971 roku na świat przyszła jej córka, Marta Ludwika, a dwa lata później syn, Haakon, który jest obecnym następcą tronu. 

Interesuje Cię życie norweskiej rodziny królewskiej? Zapraszamy na kurs norweskiego w naszej szkole językowej, na którym nie tylko poznasz reguły gramatyczne, przydatne słówka, ale również ciekawostki kulturalne.

Języki Norwegii

Językiem urzędowym Norwegii jest norweski. W jego pisowni wykorzystuje się dwa standardy: bokmål („książkowy”) oraz nynorsk („nowonorweski”). W niektórych regionach do komunikacji wykorzystuje się również inne języki: saami, kweński, skandoromani i romski. 

Język norweski

Na świecie jest ok. 4,5 miliona ojczystych użytkowników norweskiego (za: United Language Group). Posługują się oni licznymi dialektami, które są traktowane równorzędnie. Za ochronę i promocję języka odpowiada Rada Języka Norweskiego. Uważa się, że jeśli porozumiewasz się biegle po norwesku, nie będziesz mieć większych problemów ze zrozumieniem szwedzkiego i duńskiego. Mimo to nie zalecamy zgadywania, co jest napisane w ważnych dokumentach, lepiej udać się z nimi prosto do tłumacza, najlepiej do naszej agencji!

Języki saami

Języki saami (lapońskie) używane są przez mieszkańców dalekiej północy, a konkretnie Laponii. Mają one ok. 30-40 tysięcy użytkowników (za: Encyclopedia Britannica). Oprócz połnocnolapońskiego wszystkie są zagrożone wymarciem. Najmniej użytkowników ma język ume, którym posługuje się 10 osób (za: L. Karpova, The 5 Smallest Languages of the World, www.pravda.ru).

Język kweński

Kweński to język fińskich imigrantów, którzy osiedlili się w Norwegii Północnej. Przez długi czas nie był uznawany za samodzielny język, sytuacja zmieniła się dopiero w 2005 roku. Ciężko jest oszacować liczbę jego użytkowników; prawdopodobnie posługuje się nim od 5000 do 8000 osób (za: tomedes.com).

Norwegia
Norwegia
Norwegia

Co warto zobaczyć w Norwegii?

Prawdopodobnie wszystko. Norwegia zachwyca swoją przyrodą na każdym kroku, także zaśnięcie w pociągu może nas kosztować ominięcie czegoś niezwykłego. Jak w każdym kraju, tak i tutaj znajdą się jednak miejsca, które pełnią funkcję wizytówki.

Język Trolla (Trolltunga)

Trolltunga to prawdopodobnie najbardziej znana formacja skalna na świecie. Zdjęcie na „jęzorze” jest z kolei jedną z najbardziej pożądanych przez podróżników fotografii. Dodatkowego uroku tej atrakcji dodaje fakt, że trzeba do niej dojść. Trzeba pamiętać, że to nie byle jaki spacerek, a co najmniej 20 kilometrów pieszej wędrówki. Dlatego zanim wyruszysz, dobrze się przygotuj!

Lofoty

Położony na północy archipelag Lofotów to idealne miejsce na podziwianie zorzy polarnej w zimie i pięknych widoków w lecie. Na turystów czekają czerwone domki jak z pocztówki, podbiegunowe plaże i malownicze mosty. W ten region najłatwiej się dostać, lecąc na lotnisko w Bodo, nazywanym także Bramą Lofotów. 

Spitsbergen

Spitsbergen to duża wyspa należąca do archipelagu Svalbard leżącego na Morzu Arktycznym. Szansa na zobaczenie zorzy jest w tym miejscu ogromna, nawet poza okresem nocy polarnej. Mimo że temperatura tam panująca nie zachęca do przebywania na dworze, warto się przemóc, a być może zostaniemy nagrodzeni widokiem niedźwiedzia polarnego lub stada reniferów. 

Flam

Flam to malutka miejscowość położona nad wodą, której urodę docenią miłośnicy natury. Jej główną atrakcją jest pociąg, Flåmsbana, który podczas 20-kilometrowej trasy pokonuje 20 tuneli i różnicę wysokości 866 metrów. Po drodze podziwiać można niezwykłe widoki, w tym wodospad Kjosfossen.

koszty leczenia, ostatnia aktualizacja
w podróży do Norwegii i Szwecji
świadczenia medyczne na terenie Norwegii, certyfikat covid, w pełni zaszczepionych

Wjazd do Norwegii

Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, ale należy do strefy Schengen. Oznacza to, że obywatele Polski mogą wjechać do tego kraju z ważnym dowodem lub paszportem; wizy nie są wymagane. Pamiętaj, że jeśli planujesz pobyt dłuższy niż 3 miesiące, musisz zarejestrować go na policji. Przed wyjazdem zaleca się, żeby wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która umożliwia dostęp do świadczeń lekarskich w razie nagłego wypadku.

Vi ses! 

Mamy nadzieję, że nasz artykuł zachęcił Cię do odwiedzenia mroźnej, ale niezwykłej, Norwegii. Być może przy okazji zaciekawił Cię również język używany w tym kraju i jego barwna historia i kultura. Odkryj ją na własną rękę!

Jeśli poszukujesz do Twojej firmy pracowników posługujących się norweskim i szukasz prostego sposobu na sprawdzenie ich kompetencji językowych, sprawdź nasze narzędzie do audytu językowego!

chatsimple