Stany Zjednoczone – co warto o nich wiedzieć?

Nowy Jork, Stany Zjednoczone, na obszarze stanów zjednoczonych względem liczby ludności, ambasada stanów zjednoczonych, konstytucja stanów zjednoczonych

Stany Zjednoczone to ogromny kraj pełen kontrastów i niesamowitych miejsc. Znajdziemy tutaj zarówno tętniące życiem metropolie, jak i zachwycające parki narodowe. Marzysz o wycieczce za ocean?

Uprzedzamy – wybór trasy podróży po tym kraju może okazać się nie lada wyzwaniem, dlatego też zaplanuj ją przed wylotem. A jeśli jeszcze nie jesteś pewien, czy chciałbyś zobaczyć Stany Zjednoczone, przeczytaj nasz artykuł!

Stany w Stanach Zjednoczonych

Podział na stany został uwzględniony w pierwszej konstytucji USA z 1787 roku. Ich liczba i granice zmieniały się na przestrzeni wieków; obecnie w skład kraju wchodzi 50 stanów. Największe z nich (pod względem powierzchni) to Alaska, Teksas i Kalifornia; najmniejsze – Dystrykt Kolumbii, Rhode Island i Delaware.

Stany Zjednoczone – liczba ludności

Populacja Stanów Zjednoczonych liczy prawie 332 miliony osób (za: United States Census Bureau), dzięki czemu zajmuje trzecie miejsce na liście najbardziej zaludnionych krajów świata. Aż 82% mieszkańców kraju żyje w miastach. Średnia gęstość zaludnienia to 36,3/ km2 (za: statista.com).

Stany Zjednoczone – flaga

Flaga Stanów Zjednoczonych jest uważana za jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie (za: flagpictures.com). Jak wygląda? To prostokąt podzielony na 13 pasów w kolorach białym i czerwonym z 50 białymi gwiazdami na niebieskim tle umieszczonym w lewym górnym rogu flagi. Wszystkie jej elementy mają znaczenie symboliczne. Pasy odpowiadają dawnym koloniom, a gwiazdy – obecnym stanom.

Stany Zjednoczone – stolica

Stolicą Stanów Zjednoczonych nie jest Nowy Jork, jak się czasem błędnie uważa, ale Waszyngton, D.C, formalnie nazywany Dystryktem Kolumbii. Miasto zostało założone w 1790 roku. Znajdują się w nim najważniejsze ośrodki władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, siedziby takich instytucji jak Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy, a także słynne na cały świat budowle – Kapitol i Biały Dom.

Która jest godzina w Stanach Zjednoczonych?

Stany Zjednoczone to ogromny kraj położony w siedmiu strefach czasowych. Wschodnie wybrzeże, m.in. Nowy Jork i Waszyngton, znajduje się w strefie UTC-4 (czas atlantycki); czas w najbardziej wysuniętych na zachód Hawajach odpowiada strefie UTC-10 (czas hawajsko-aleucki). Ze względu na tę rozbieżność różnica czasu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską może wynosić od 5 do 11 godzin.

Święta w Stanach Zjednoczonych

Amerykanie cieszą się 11 dniami wolnymi w roku z okazji świąt i jednym dodatkowym co cztery lata (z okazji zaprzysiężenia prezydenta). Są to:

 • New Year’s Day – Nowy Rok, 1 stycznia
 • Independence Day – Dzień Niepodległości, 4 lipca
 • Thanksgiving Day – Święto Dziękczynienia, czwarty czwartek listopada
 • Christmas Day – Boże Narodzenie, 25 grudnia
 • Birthday of Martin Luther King, Jr. – Dzień Martina Lutra Kinga, trzeci poniedziałek stycznia
 • Washington’s Birthday – urodziny Washingtona, trzeci poniedziałek lutego
 • Memorial Day – Dzień Pamięci, ostatni poniedziałek maja
 • Juneteenth National Independence Day – Dzień Wyzwolenia, 19 czerwca
 • Labor Day – Święto Pracy, pierwszy poniedziałek września
 • Columbus Day – Dzień Kolumba, drugi poniedziałek października
 • Veterans Day – Dzień Weteranów, 11 listopada
Golden Gate, San Francisco, Stany Zjednoczone Ameryki, historii Stanów Zjednoczonych, w granicach Stanów Zjednoczonych, gospodarka Stanów Zjednoczonych, naturalne zagrożenia
Nowy Jork, Stany Zjednoczone, na obszarze stanów zjednoczonych względem liczby ludności, ambasada stanów zjednoczonych, konstytucja stanów zjednoczonych
Los Angeles, Stany Zjednoczone, na poziomie federalnym w Ameryce Północnej, klimat Stanów Zjednoczonych, struktura zatrudnienia, przemysł amerykański, handel zagraniczny

Książki o Stanach Zjednoczonych

Stany Zjednoczone to kraj pobudzający wyobraźnię swoją odmiennością i majestatem. Jeśli chciałbyś zgłębić wiedzę na ich temat, na rynku wydawniczym dostępnych jest wiele pozycji. Przyjrzyjmy się kilku z nich!

M. Wrona, Wroną po Stanach, wydawnictwo Editio

Książka ta została napisana przez osobę mieszkającą w Stanach od wielu lat, która pokochała je tak bardzo, że chce o nich opowiadać innym. A jest o czym mówić, ponieważ Marcin Wrona zwiedził prawie cały kraj. Mimo że Wroną po Stanach opisuje poszczególne regiony Ameryki, to coś więcej niż przewodnik – to też historia o zamieszkujących ją ludziach.

M. Wałkuski, Ameryka po kawałku, wydawnictwo Znak

Co niezwykłego jest w Stanach Zjednoczonych? Dlaczego o zamieszkaniu w nich marzy wiele ludzi? Jacy tak naprawdę są Amerykanie? Jeśli nurtuje Cię odpowiedź na któreś z powyższych pytań albo po prostu chciałbyś się dowiedzieć czegoś więcej na temat mieszkańców tego kraju, sięgnij po tę książkę.

N. Gaiman, Amerykańscy bogowie, wydawnictwo MAG

Amerykańscy bogowie to książka fabularna opowiadająca o podróży po Stanach Zjednoczonych byłego więźnia Cienia w roli ochroniarza tajemniczego pana Wednesday. Podczas wyprawy wszystko okazuje się czymś innym w rzeczywistości, niż wydawało się na początku, a Stany Zjednoczone odgrywają rolę tła dla opowieści o przemijaniu wartości i konflikcie pomiędzy nowoczesnością i tradycją.

Języki Stanów Zjednoczonych

Głównym językiem Stanów Zjednoczonych jest oczywiście angielski; duża część populacji posługuje się językiem hiszpańskim. W wielu stanach znaleźć można menu, instrukcje czy reklamy w obu językach. Hawaje, Alaska, Południowa Dakota, Samoa Amerykańskie, Guam i Mariany Północne uznają również języki lokalne, m.in. hawajski, dialekty eskimo-aleuckie, siouański, samoański, czamorro i karoliński.

Język angielski

Angielski amerykański różni się nieco od brytyjskiej wersji tego języka. Rozbieżności można znaleźć m.in. w słownictwie (elevator/lift, city centre/downtown, autumn/fall), wymowie czy ortografii (centre/center, analyse/analyze, ageing/aging). American English jest bardziej popularną odmianą poza Europą (za: The Christian Science Monitor); w Polsce przeważa British English.

Zależy Ci, aby wszyscy Twoi pracownicy mówili po angielsku i dlatego oferujesz im zajęcia tego języka? Sprawdź, czy przynoszą one pożądany skutek za pomocą naszego oprogramowania do audytu językowego – Focus Audit Tool.

Język hiszpański

Po hiszpańsku porozumiewa się ok. 13% populacji Stanów Zjednoczonych. Szacuje się, że do 2050 procent ten znacznie wzrośnie. Ten kraj zajmuje drugie (po Hiszpanii) miejsce co do ilości osób mówiących językiem Cervantesa (za: „Forbes”). Nie dziwi więc, że lokalne urzędy, banki, organizacje, a nawet restauracje umożliwiają hiszpańskojęzyczną obsługę.

Ze względu na profil działalności Twojej firmy poszukujesz profesjonalisty zdolnego do tłumaczenia dokumentów z języka angielskiego na hiszpański lub w drugą stronę? To wcale nie takie trudne, jak myślisz – odezwij się do nas.

Co warto zobaczyć w Stanach Zjednoczonych?

Ze względu na wielkość kraju najlepszym środkiem transportu pomiędzy poszczególnymi stanami jest samolot. Zwiedzenie wszystkich miejsc wartych zobaczenia może zająć kilka miesięcy lub nawet lat.

Nowy Jork

Wielkie Jabłko, „Centrum Wszechświata”, jedno z najbardziej „filmowych” miast. Nowy Jork trzeba odwiedzić chociaż raz w życiu i znaleźć się w tłumie na Times Square, wejść do Statui Wolności, przejść przez Brooklyn Bridge, pojeździć rowerami po Central Parku i popodziwiać panoramę miasta z Empire State Building.

San Francisco

San Francisco występuje w filmach tylko trochę rzadziej niż Nowy Jork, a ma do zaoferowania równie wiele kultowych miejsc. Zobacz koniecznie Golden Bridge (jeśli będziesz miał szczęście, to może nawet dostrzeżesz przepływające pod nim wieloryby), więzienie Alcatraz, zabytkowe tramwaje i tamtejsze Chinatown. Jeśli poczujesz się zmęczony, uzupełnij zapasy energii czekoladą Ghirardelli lub pizzą na zakwasie w stylu San Francisco.

Wielki Kanion Kolorado

Nawet jeśli nie przepadasz za pieszymi wycieczkami, Wielki Kanion to miejsce, które na pewno Cię zachwyci. To nie jest po prostu „dziura w ziemi”, ale majestatyczny cud przyrody. Palące słońce, brązowe pofałdowane skały i pobudzające wyobraźnię ścieżki nad krawędzią czekają na Ciebie w Arizonie. Naprawdę nie lubisz chodzić? Skorzystaj z jednej z dostępnych wycieczek helikopterem i podziwiaj panoramę z lotu ptaka.

„As American as apple pie”

Wiesz już, co warto zobaczyć w Stanach Zjednoczonych. Zwiedzanie to jednak niejedyna przyjemność, jaka na Ciebie czeka – nie zapomnij o jedzeniu. Hamburgery, smażona na głębokim oleju pizza, skrzydełka BBQ, zupa chowder, steki, żeberka, apple pie, pumpkin pie – to tylko niektóre z potraw, które najlepiej smakują w Ameryce.

Chciałbyś się dowiedzieć czegoś więcej o amerykańskiej kulturze, nie tylko kulinarnej? Wpadnij do nas na zajęcia z języka angielskiego. Nie tylko dowiesz się jak poprawnie mówić w British i American English, ale też poznasz wiele ciekawostek dotyczących Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady i innych anglojęzycznych państw.

chatsimple