Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną z firmy, do której wysłaliśmy swoje CV, to świetna wiadomość, ale dla wielu osób również powód do niepewności i zdenerwowania. Rozmowa kwalifikacyjna uchodzi bowiem za najbardziej stresujący etap rekrutacji do nowej pracy.

Aby upewnić się, że dobrze wypadniemy przed potencjalnym pracodawcą, warto zawczasu dobrze się przygotować. W tym celu przygotowaliśmy artykuł, w którym omawiamy najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej oraz podajemy porady dotyczące tego, jak udzielać odpowiedzi, by dobrze wypaść w oczach rekrutera i zdobyć wymarzoną posadę.

Rozmowa kwalifikacyjna – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Wbrew pozorom pytania na rozmowie kwalifikacyjnej zwykle da się przewidzieć. Rekruter spotykający się z wieloma kandydatami na dane stanowisko po prostu nie ma czasu wymyślać unikatowych pytań dla każdego z nich. Oprócz zagadnień przewidzianych w scenariuszu przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej na konkretne stanowisko oraz tych dotyczących CV i listu motywacyjnego kandydata zapewne pojawią się również te z puli ogólnych pytań rekrutacyjnych.

Warto więc z wyprzedzeniem zapoznać się z pytaniami, które najczęściej pojawiają się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, i przygotować przemyślane odpowiedzi.

Powiedz nam coś o sobie

To pytanie zwykle pada na samym początku rozmowy kwalifikacyjnej i dla wielu kandydatów stanowi twardy orzech do zgryzienia. Nie każdy bowiem wie, o czym opowiedzieć, by wywrzeć dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy. Dzięki temu pytaniu rekruter sprawdza natomiast, czy kandydat opanował umiejętność autoprezentacji, i daje mu możliwość podzielenia się istotnymi informacjami o sobie, które nie zostały zawarte w CV. Oprócz tego służy ono jako sposób na rozładowanie atmosfery, a odpowiedź na nie często stanowi punkt wyjścia do dalszej części rozmowy.

Jak więc odpowiedzieć na to pytanie rekrutacyjne? Przede wszystkim nie powtarzaj treści swojego CV i listu motywacyjnego oraz unikaj opowiadania o swoim życiu osobistym. Zamiast tego w kilku zdaniach streść swoje osiągnięcia zawodowe oraz opowiedz o zainteresowaniach mających związek z wykonywaną przez Ciebie pracą i stanowiskiem, o które się starasz.

Twoja odpowiedź powinna być zwięzła, ale treściwa – dobrze przygotowany i świadomy swojej wartości kandydat będzie potrafił świetnie zaprezentować się w kilku zdaniach i rozwinąć swoją wypowiedź, gdy zostanie o to poproszony. Jeśli w swoim CV uwzględniłeś informację o znajomości języka obcego w stopniu komunikatywnym, rekruter może również poprosić Cię o autoprezentację w tym właśnie języku albo o wypełnienie testu w ramach audytu językowego. Warto więc być przygotowanym na taki scenariusz.

Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?

Zadając to pytanie, rekruter chce, byś przekonał go, że znasz swoją wartość i to właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Pojawia się ono bardzo często na rozmowach kwalifikacyjnych – czasem inaczej sformułowane, na przykład: „Co masz Ty, czego nie mają inni?” lub „Co wyróżnia Cię spośród wszystkich kandydatów zainteresowanych tym stanowiskiem?” – dlatego koniecznie przygotuj wcześniej odpowiedź.

Jak więc odpowiedzieć na to pytanie? Kluczem jest argumentacja. Zastanów się nad swoimi atutami i nad tym, dlaczego są one szczególnie ważne na danym stanowisku pracy. Postaraj się unikać wyliczania takich cech jak „kreatywny”, „komunikatywny” czy „dobrze radzący sobie ze stresem” – taka odpowiedź nie pozwoli Ci wyróżnić się z tłumu. Każdą z cech i umiejętności koniecznie poprzyj przykładami zachowań i osiągnięć, które je potwierdzą. Możesz opowiedzieć o zrealizowanych projektach czy kampaniach, otrzymanych nagrodach pracowniczych, usprawnieniach, które wprowadziłeś w poprzedniej pracy, i pozyskanych klientach.

Dlaczego chcesz zmienić pracę?

Najgorszym, co można powiedzieć po usłyszeniu tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, jest: „nie wiem” lub „nigdy się nad tym nie zastanawiałem”. Pracodawcy oczekują od kandydatów ambicji, zaangażowania i chęci rozwoju, a to pytanie rekrutacyjne daje świetną możliwość udowodnienia, że właśnie taki jesteś. Aby nie dać się zaskoczyć na rozmowie kwalifikacyjnej, koniecznie przygotuj wcześniej wyczerpującą odpowiedź.

Pamiętaj również, by nie krytykować poprzedniej firmy ani byłych współpracowników. Zamiast tego skup się na zdobytym doświadczeniu, podkreślając, że niestety na poprzednim stanowisku nie miałeś możliwości dalszego rozwoju. Możesz wspomnieć o chęci zdobycia nowej umiejętności albo gotowości do realizowania bardziej ambitnych zadań. Pokaż, że zmiana pracy jest dla Ciebie kolejnym etapem przemyślanego rozwoju zawodowego.

pytania na rozmowie kwalifikacyjnej
pytania na rozmowie kwalifikacyjnej2
pytania na rozmowie kwalifikacyjnej2

Jak długo pracowałeś w poprzedniej firmie?

Mogłoby się wydawać że to jedno z prostszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej i udzielenie odpowiedzi nie będzie nastręczać kandydatom trudności. Tymczasem sztuczne wydłużanie okresu pracy na poprzednich stanowiskach jest jednym z najczęściej powtarzających się kłamstw na rozmowach kwalifikacyjnych. Wielu kandydatów nie podaje również dokładnych dat w CV, licząc, że rekruterzy nie zwrócą na to uwagi. Zainteresowanie długością stażu może również wzbudzić niewyjaśniona w życiorysie ani liście motywacyjnym dłuższa przerwa w zatrudnieniu.

Najlepiej postawić na szczerość. Rekruter i tak może skontaktować się z Twoim byłym pracodawcą, by potwierdzić, jak długo pracowałeś w poprzedniej firmie, a bycie złapanym na kłamstwie definitywnie przekreśli Twoje szanse na otrzymanie posady. Jeśli z jakiegoś powodu przez dłuższy czas nie pracowałeś, również nie próbuj tego ukryć. Zamiast tego wyjaśnij, czym ta przerwa była spowodowana, czego Cię nauczyła i jak zdobyte doświadczenia przydadzą Ci się w nowej pracy.

Co wiesz o naszej firmie?

To pytanie pojawia się niemal zawsze na rozmowie kwalifikacyjnej, a jednak co rusz trafiają się kandydaci, którzy postanawiają sobie oszczędzić dodatkowego wysiłku i nie dowiadują się niczego o firmie przed wysłaniem do niej CV i listu motywacyjnego. Jeśli rekruter przyłapie Cię na braku wiedzy na ten temat, będzie to dla niego jasny znak, że nie zależy Ci na danym stanowisku i że nie przykładasz się do swoich zadań. Tym samym Twoje szanse na otrzymanie posady gwałtownie spadną.

Jak przygotować się na to pytanie rekrutacyjne? Wystarczy sprawdzić podstawowe informacje zawarte na stronie internetowej firmy oraz jej aktywność w mediach społecznościowych takich jak LinkedIn czy Facebook. Warto zwrócić szczególną uwagę na zakres jej działalności, cele i wartości oraz najnowsze produkty i kampanie. Oprócz tego dobrze jest przemyśleć sobie własne cele zawodowe i umiejętności, które pomogą firmie w dalszym rozwoju, jeśli zostaniesz zatrudniony na swoje wymarzone stanowisko. W ten sposób w oczach rekrutera staniesz się kandydatem, który świadomie i profesjonalnie podchodzi do procesu rekrutacji.

Dlaczego chciałbyś pracować w naszej firmie?

To bardzo ważne pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, dzięki któremu pracodawca może wybadać, czy naprawdę zależy ci na stanowisku właśnie w tej firmie, czy po prostu desperacko szukasz pracy odpowiadającej Twojemu wykształceniu lub doświadczeniu.

W przygotowaniu odpowiedzi na to pytanie pomogą Ci informacje zebrane w czasie przygotowywania się do pytania o znajomość firmy. Szczególnie ważne jest, by nie odpowiadać zbyt ogólnikowo. Znajdź kilka elementów, które szczególnie Ci się podobają lub łączą się z Twoimi zainteresowaniami, doświadczeniem i umiejętnościami. Dzięki temu bez problemu wyjaśnisz, dlaczego zależy Ci na otrzymaniu danego stanowiska, oraz wyróżnisz się wśród innych kandydatów.

Jakie masz cele zawodowe?

To pytanie rekrutacyjne często przybiera również formę: „Gdzie widzisz siebie za pięć lat?”. Pracodawcy szukają bowiem pracowników, dla których praca jest nie tylko sposobem na zarobienie pieniędzy na życie, ale również pasją. Dzięki temu nie muszą się martwić, że kandydat po upływie kilku miesięcy złoży wypowiedzenie.

Odpowiadając na to pytanie, pokaż, że nie podejmujesz pochopnych decyzji przy szukaniu pracy, a realizujesz kolejny punkt z jasno sprecyzowanego planu rozwoju Twojej kariery. Opowiedz o swoich celach zawodowych i wyjaśnij, w jaki sposób otrzymanie danego stanowiska pomoże Ci w ich zrealizowaniu.

Co najbardziej lubiłeś w swojej poprzedniej pracy?

Rekruterzy zawsze są zainteresowani doświadczeniem zawodowym kandydata, szczególnie w sytuacji, gdy jego obowiązki na poprzednim stanowisku były podobne do tych, jakie będzie wykonywał, jeśli otrzyma pracę. Dlatego mogą pojawić się różne pytania rekrutacyjne, w których zostaniesz poproszony o opowiedzenie, jak się czułeś w poprzedniej pracy.

Ogólnie przyjęta zasada wskazuje, by nie mówić o firmach, w których się pracowało, negatywnie, nawet jeśli nie podobało Ci się na poprzednim stanowisku. Zamiast tego szczerze zastanów się nad pozytywnymi doświadczeniami, umiejętnościami, które zdobyłeś dzięki pracy.

Jak układała się współpraca z Twoimi przełożonymi?

W każdej pracy zdarzają się momenty, gdy między szefem a pracownikiem dochodzi do różnicy zdań. Ważne jest to, jak obie strony radzą sobie w takiej sytuacji i jak wpływa ona na wykonywane zadania.

Poprzez to pytanie na rozmowie rekrutacyjnej pracodawca sprawdza stosunek kandydata do autorytetów. Udzielając odpowiedzi, warto postawić na dyplomację i podkreślić, że nawet w trudnych momentach współpraca z Tobą przebiega bez zarzutów, ponieważ pracujesz dla osiągnięcia celów firmy. Zamiast skupiać się na negatywnych doświadczeniach, możesz również opisać, jak udało Wam się osiągnąć porozumienie.

Jakie są Twoje mocne strony?

To typowe pytanie rekrutacyjne, którego należy spodziewać się na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Zadając je, rekruter chce się dowiedzieć nie tylko, co uważasz za swoje najważniejsze atuty, ale również czy jesteś świadomy, jak wykorzystywać je podczas mierzenia się z wyzwaniami w pracy.

Odpowiadając na to pytanie, nie zarzucaj rekrutera długą listą pozytywnych cech charakteru. Zamiast tego wybierz dwie lub trzy i uzasadnij, dlaczego są one szczególnie ważne w pracy na danym stanowisku. Najlepiej zobrazować to, przytaczając konkretną sytuację z przeszłości, gdy opisywany atut pomógł Ci rozwiązać jakiś problem czy wprowadzić usprawnienie. Nie podawaj przykładu cechy, której nie będziesz w stanie poprzeć przykładem. Nie bój się również, że zostaniesz odebrany jako osoba zarozumiała – wszyscy lubimy osoby świadome swoich mocnych stron, a nadmierna skromność wcale nie sprawi, że wypadniesz lepiej w oczach rekrutera.

najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej
pytania na rozmowie kwalifikacyjnej4
pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Jakie są Twoje słabe strony?

Po sprawdzeniu, czy jesteś świadomy swoich atutów, rekruter zapewne będzie chciał się również dowiedzieć, jakie cechy uważasz za swoje największe wady. To jedno z najbardziej podchwytliwych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej, a podczas udzielania odpowiedzi na nie należy wykazać się pewnym sprytem.

Przede wszystkim warto zacząć swoją wypowiedź od podkreślenia, że są to cechy charakteru, nad którymi wciąż pracujesz – w ten sposób pokażesz, że jesteś świadomy swoich słabych stron i podjąłeś konkretne działania, by je przezwyciężyć. Właśnie tego oczekuje od Ciebie potencjalny pracodawca.

Wielu kandydatów zapytanych o słabe strony opisuje cechy, które dla firmy mogą stanowić atut, na przykład skłonność do pracoholizmu lub perfekcjonizm. Ta taktyka jest jednak często próbą odwrócenia uwagi rekrutera od prawdziwych wad i bardzo łatwo ją przejrzeć.

Zamiast tego przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, przemyśl dokładnie swoje słabsze strony i opisz te, nad którymi praca idzie Ci wyjątkowo dobrze – na przykład wskaż, jak ostatnio udało Ci się przezwyciężyć swoją słabość w jakiejś konkretnej sytuacji. Pamiętaj, by nie mówić o cechach, które mogą uniemożliwić Ci pracę w wybranej branży lub na stanowisku, na przykład nie mów, że miewasz problemy z asertywnością, jeśli przyszłe stanowisko wymaga od Ciebie regularnych negocjacji z klientami.

Gdzie jeszcze aplikujesz?

To podchwytliwe pytanie rekrutacyjne pomaga pracodawcy wybadać, jakiego typu stanowisk szukasz. Jeśli zależy Ci na tym, by wypaść na konsekwentnego i zdecydowanego kandydata, informacja, że szukasz jakiejkolwiek pracy choć trochę zbliżonej do Twojego doświadczenia zawodowego może to w jednej chwili przekreślić.

Jak więc odpowiedzieć na to pytanie? Najlepsza będzie szczerość, ale jeśli rozesłałeś CV do wielu firm i bierzesz udział w rekrutacji na różne stanowiska, najlepiej będzie powiedzieć tylko o tych podobnych do tego, którego dotyczy ta rozmowa kwalifikacyjna. W ten sposób pracodawca przekona się, że jesteś osobą z pomysłem na siebie i konsekwentnie dążącą do realizacji tej wizji. Ma to również dodatkową zaletę – potencjalny pracodawca będzie wiedział, że nie może odkładać w czasie decyzji o zatrudnieniu Cię, ponieważ ryzykuje, że zdążysz otrzymać ofertę pracy od kogoś innego.

Co motywuje Cię do pracy?

Zatrudnienie nowego pracownika musi być opłacalne dla firmy, dlatego rekruterzy na rozmowie kwalifikacyjnej sprawdzają, czy kandydaci będą podchodzić do powierzanych im zadań z entuzjazmem. Jeśli zostaniesz zapytany o to, co motywuje Cię do pracy, ważne jest podkreślenie chęci rozwoju zawodowego i udowodnienie, że będziesz zadowolonym pracownikiem.

Można wskazać wiele czynników – np. ambitne wyzwania, chęć osiągnięcia sukcesu, kreatywne zadania, przy których masz możliwość wykazania się inwencją, lub zadowolenie klienta. Ważne, by wskazana motywacja była spójna z resztą Twojej wypowiedzi. Możesz również wspomnieć o tym, że napędem do pracy dla Ciebie jest bezpieczeństwo, a w tym również satysfakcjonujące wynagrodzenie, dzięki czemu być może łatwiej będzie Ci negocjować wynagrodzenie na dalszym etapie rekrutacji.

Co uważasz za swoje największe osiągnięcie zawodowe?

Rekruterzy lubią rozmawiać z kandydatami świadomymi i dumnymi ze swoich sukcesów. Dlatego nie bój się, że wyjdziesz na zbyt pewnego siebie czy zarozumiałego. Rzeczowe opowiadanie o prawdziwych zdarzeniach to nie to samo co przechwalanie się.

Nad odpowiedzią na to pytanie rekrutacyjne warto zastanowić się już na etapie pisania CV. Następnie przed rozmową kwalifikacyjną naucz się opowiadać o wymienionych tam osiągnięciach zawodowych, szczególnie tych, które są związane z umiejętnościami i doświadczeniem wymaganym na danym stanowisku.

Można wspomnieć o nagrodach pracowniczych, przeprowadzonych kampaniach i projektach, pieniądzach zarobionych dla firmy, pozyskanych klientach, awansach, wprowadzonych usprawnieniach i innych sukcesach, najlepiej popartych konkretnymi mierzalnymi danymi. Uważaj tylko, by niechcący nie ujawnić żadnych informacji objętych tajemnicą handlową.

Co uważasz za swoją największą porażkę?

Rekruter może zapytać nie tylko o twoje sukcesy, ale również porażki. Prędzej czy później każdy z nas musi zmierzyć się w swoim życiu zawodowym z jakimś wyzwaniem, z którego nie zawsze da się wyjść zwycięsko. Kluczowe jest to, jakie mamy nastawienie i w jaki sposób później opowiadamy o swoich niepowodzeniach. Natomiast wielu kandydatów biorących udział w procesach rekrutacyjnych decyduje się nie wyjawić prawdy, udzielając odpowiedzi na to pytanie, ponieważ ma wrażenie, że przyznanie się do słabości skreśli ich w oczach rekrutera.

Tymczasem nie jest to prawda. Przyszły pracodawca szuka osoby, która w trudnej sytuacji nie straci głowy i będzie starała się znaleźć jak najkorzystniejsze rozwiązanie. Dlatego na rozmowie kwalifikacyjnej udowodnij, że jesteś właśnie taką osobą, poprzez udzielenie konkretnej, szczerej odpowiedzi. Skup się nie na konsekwencjach tego wydarzenia, ale na tym, w jaki sposób udało ci znaleźć rozwiązanie problemu. Szczególnie pozytywnie wypadną proaktywni kandydaci, czyli tacy, którzy wzięli odpowiedzialność za swoje działania i podjęli konkretne kroki, by zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości, na przykład poprzez zapisanie się na dodatkowy kurs czy szkolenie.

Jaka jest Twoja wymarzona praca?

Niewielu kandydatów potrafi określić jasno, czym chciałoby się zajmować. Tymczasem odpowiadając na powyższe pytanie rekrutacyjne, tak naprawdę pośrednio wskazujesz, czy będziesz zadowolonym pracownikiem wykonującym swoje obowiązki z chęcią, a nie z przymusu. Oczywiście kiedy szukamy pracy, często musimy rozważyć wszystkie możliwości z pominięciem tego, gdzie tak naprawdę chcielibyśmy pracować, jednak taka odpowiedź nie usatysfakcjonuje potencjalnego pracodawcy.

Jak więc odpowiedzieć na pytanie o wymarzoną posadę? Zacznij od przemyślenia, czym tak naprawdę chciałbyś się zajmować. Czy kiedykolwiek tworzyłeś listę pracodawców lub stanowisk, które chciałbyś zająć? W trakcie przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej warto odnaleźć ją i zobaczyć, czy wciąż jest aktualna. Jeśli posada, o którą się starasz, różni się od tej, która przyszła Ci do głowy podczas układania odpowiedzi na to pytanie, postaraj się znaleźć jakieś wspólne elementy między nimi. Oczywiście nie będzie to to samo co zdobycie tej wymarzonej posady i w dłuższej perspektywie zawsze należy do takiej pracy dążyć, jednak być może obecnie zajmowane stanowisko umożliwi Ci zdobycie umiejętności, które przydadzą się również w przyszłości, gdy już zrealizujesz swoje zawodowe marzenia?

Czy potrafisz pracować w zespole?

Rekruter może sformułować to pytanie na inne sposoby, na przykład: „Z jakimi ludźmi dobrze Ci się pracuje?”, ale jego cel jest zawsze taki sam – chodzi o wybadanie, czy będziesz pasować do zespołu i czy potrafisz wykonywać zadania wspólnie z innymi pracownikami. Odpowiedź będzie więc zależała od tego, jakie stanowisko w grupie obejmiesz, jeśli uda Ci się zdobyć pracę – członka zespołu, lidera czy egzekutora.

Odpowiedź najlepiej więc dostosować do tego, czego wymaga przyszłe stanowisko pracy. Nie ma nic złego w tym, że jesteś introwertykiem i najbardziej lubisz wykonywać zadania samodzielnie, jednak w przypadku rekrutacji do pracy realizowanej w grupie taka odpowiedź nie przekona rekrutera, by przyjął Cię na stanowisko. Swoją odpowiedź postaraj się poprzeć, przytaczając przykładowe sytuacje z poprzedniej pracy.

Unikaj także odpowiedzi takich jak: „Lubię pracować z ludźmi podobnymi do mnie”, ponieważ wartościowi pracownicy potrafią współpracować nawet, jeśli dzielące ich różnice nie pozwoliłyby im na dogadanie się w życiu prywatnym. Zamiast tego pokaż, że nawet w sytuacjach konfliktowych dążysz do porozumienia i efektywnej pracy.

Czy masz jakieś pytania?

Pamiętaj, że komunikacja z rekruterem powinna działać w obie strony i jeśli masz jakieś konkretne pytanie dotyczące posady czy firmy, na rozmowie kwalifikacyjnej możesz je zadać. Pokaże to, że jesteś osobą dociekliwą i szczerze zaangażowaną w proces rekrutacji, a Twoja metoda szukania pracy nie jest przypadkowa.

Dlatego jeśli rekruter przeznaczy część rozmowy na Twoje pytania, nie wahaj się ich zadawać. Oto lista pytań, które warto zadać:

  • Jak będzie wyglądał proces wdrażania zatrudnionego kandydata w nowe obowiązki?
  • Czy zaplanowano organizację jakichś kursów i szkoleń dla pracownika na tym stanowisku?
  • Jak będzie wyglądał typowy dzień pracy na tym stanowisku?
  • Jakie są możliwości rozwoju na tym stanowisku?
  • Jak oceniane są efekty pracy?
  • Czy stanowisko wiąże się z koniecznością odbywania podróży służbowych?
  • Czy wraz z upływem czasu obowiązki na tym stanowisku będą się zmieniać?
  • Czy jest możliwość wykonywania części obowiązków zdalnie?

Jakie są Twoje oczekiwania finansowe?

Ostatnie pytanie rekrutacyjne na naszej liście niemal zawsze pojawia się na rozmowie kwalifikacyjnej i nierzadko wpędza kandydatów w zakłopotanie. Jesteśmy bowiem przyzwyczajeni do tego, że o pieniądzach się nie rozmawia, i nie zawsze mamy świadomość, ile są warte nasze umiejętności i doświadczenie w oczach rekruterów. Z tego powodu wiele osób nie lubi i nie potrafi otwarcie mówić o swoich oczekiwaniach finansowych.

Rekruter, który zadaje to pytanie, musi ustalić, czy zgodzisz się pracować za przewidzianą stawkę i czy będziesz nią usatysfakcjonowany. Wielu kandydatów na tym etapie znacząco zaniża oczekiwaną kwotę, przez co trudniej jest im potem wynegocjować podwyżkę. Może to również wzbudzić podejrzenia rekrutera co do kwalifikacji i kompetencji kandydata. Jeśli jednak nasze oczekiwania finansowe będą zbyt wysokie, pracodawca może zdecydować się na zatrudnienie osoby, która zaproponowała niższą stawkę.

Jak więc poradzić sobie z tym pytaniem rekrutacyjnym? Jeśli w ofercie pracy podano informacje dotyczące proponowanej stawki, najbezpieczniej będzie poruszać się w zakresie tych widełek finansowych. Jeśli jednak tej informacji brakuje, przygotuj się poprzez sprawdzenie, ile zwykle zarabiają osoby o zbliżonych kwalifikacjach na tym stanowisku w firmach podobnej wielkości. Przy odpowiadaniu na pytanie najlepiej będzie podać pewien zakres, pozostawiając sobie możliwość lekkiej negocjacji.

pytania na rozmowie kwalifikacyjnej
typowe pytania rekrutacyjne
najczęstsze pytania rekrutacyjne

Na co jeszcze zwrócić uwagę na rozmowie kwalifikacyjnej?

Na rozmowie rekrutacyjnej najbardziej liczą się twoje CV oraz odpowiedzi na zadawane pytania, ale warto pamiętać o kilku innych ważnych aspektach, które mogą przesądzić o tym, jak zostaniesz odebrany przez rekrutera.

Dopracuj swoje profile na portalach społecznościowych

W obecnych czasach powszechną praktyką jest sprawdzanie kandydatów w Internecie. Dlatego nim weźmiesz udział w rekrutacji, upewnij się, że po wpisaniu Twojego nazwiska do wyszukiwarki potencjalny pracodawca nie znajdzie czegoś, co mogłoby Cię zdyskredytować. Jeśli lubisz umieszczać zdjęcia i fakty ze swojego prywatnego życia na portalach społecznościowych, zmień ich ustawienia na prywatne, aby pracownicy firmy nie mogli ich zobaczyć. Oprócz tego przejrzyj swoją stronę na portalach zawodowych takich jak LinkedIn, by upewnić się, że wszystkie podane dane są aktualne i zgadzają się z tymi wypisanymi w Twoim curriculum vitae.

Zadbaj o strój na rozmowę kwalifikacyjną

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, a niezależnie od naszych kompetencji i doświadczenia osoby, które nas poznają, zwracają uwagę na nasz wygląd. Dlatego bardzo ważne jest to, by na rozmowie kwalifikacyjnej prezentować się schludnie i elegancko. Kluczową rolę odgrywa oczywiście biznesowy strój, koniecznie z jednolitego materiału w stonowanych kolorach, czysty, dobrze dopasowany i wyprasowany. Oprócz tego należy zachować umiar w doborze biżuterii, szczególnie tej, która może wydawać dźwięki, oraz w makijażu.

Zwróć uwagę na mowę ciała

W komunikacji nie liczą się jedynie wypowiadane przez nas słowa, ale także mowa ciała. Dlatego warto przed rozmową przypomnieć sobie kluczowe aspekty zachowania, o których w trakcie spotkania z nerwów można zupełnie zapomnieć. Przede wszystkim pamiętaj, że to rekruter pierwszy podaje rękę oraz wskazuje, gdzie powinieneś usiąść. Pamiętaj, by siedzieć prosto, ale nie sztywno, i panuj nad odruchami, które zdradzają zdenerwowanie, takimi jak skubanie nitek, zaplatanie palców dłoni, bawienie się włosami czy długopisem, bujanie nogą. Staraj się mówić głośno i wyraźnie, utrzymuj kontakt wzrokowy przez większość rozmowy, postaraj się gestykulować świadomie i nie zapomnij o swobodnym, niewymuszonym uśmiechu.

Wyślij maila po zakończonej rozmowie kwalifikacyjnej

Wysłanie maila z podziękowaniem za udział w rekrutacji to gest, na którym wiele zyskujesz. Umożliwi Ci to nie tylko zaprezentowanie się jako uprzejma osoba, ale również pisemne podsumowanie i podkreślenie najważniejszych ustaleń z rozmowy, a także wyrażenie entuzjazmu wobec stanowiska i firmy. Dlatego warto poświęcić chwilę i wysłać taką wiadomość nie później niż dwa dni po odbytej rozmowie.

Przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej nie muszą być trudne!

Mamy nadzieję, że zebrane przez nas najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej oraz porady dotyczące udzielania odpowiedzi okazały się pomocne. Zapraszamy również do zapoznania się z innymi artykułami o rekrutacji do pracy na naszym blogu językowym.

Jeśli przygotowujesz się do rekrutacji odbywającej się w języku obcym, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej szkoły językowej. Prowadzimy kursy językowe stacjonarne i online, podczas których wykwalifikowany nauczyciel pomoże Ci przezwyciężyć trudności związane z nauką języka oraz jak najlepiej przygotować się do czekających Cię wyzwań. Oferujemy lekcje w wielu językach, między innymi angielskim, niemieckim, ukraińskim czy francuskim.

Z myślą o rekruterach i osobach oceniających kompetencje językowe swoich pracowników stworzyliśmy narzędzie Focus Audit Tool. Pozwala ono w prosty sposób przeprowadzać teksty językowe w ponad 30 językach. Zapraszamy do kontaktu!

chatsimple