Zainteresowania

CV – zainteresowania zawodowe
CV – zainteresowania zawodowe

Zainteresowania mogą nie wydawać się ważną sekcją w CV, niektórzy nawet decydują się z niej zrezygnować. Można uważać, że dla pracodawcy nie powinno mieć większego znaczenia to, jak spędzamy czas wolny. My jednak nie podzielamy takiej opinii. Dzięki umiejętnie opisanym zainteresowaniom pracodawca ma szansę lepiej Cię poznać jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną, a Tobie pozwoli to wyróżnić się na tle konkurencji o podobnych kwalifikacjach.

Sprawy mają się podobnie zarówno na rodzimym, jak i zagranicznym rynku pracy. Z naszego artykułu dowiesz się nie tylko, czy, jak i jakie zainteresowania wpisać w CV, ale też jak to zrobić to w języku angielskim.

Opisanie zainteresowań w CV nie jest obowiązkowe, ale może być dobrym sposobem na uzupełnienie informacji o sobie i zaprezentowanie swojego charakteru oraz pasji. Dlatego też w znacznej większości piszemy o nich w naszych dokumentach aplikacyjnych. Ciekawe zainteresowania za pewnością okażą się ważnym elementem, który pozwoli Ci wyróżnić się spośród innych kandydatów na stanowisko.

W przypadku, gdy nie masz zainteresowań związanych z pracą lub nie są one zbyt wartościowe dla pracodawcy, nie ma konieczności ich włączania do CV. Długa lista zainteresowań w żaden sposób niezwiązanych z pracą, o którą się ubiegasz, nie pomoże Ci w trakcie procesu rekrutacyjnego. Zamiast przyciągnąć uwagę rekrutera do Twojego CV, jedynie przyćmi ona podsumowanie zawodowe, a to nadal ono jest najważniejsze, a nie rozbudowany opis zainteresowań.

Jak opisać zainteresowania w CV?

Pisząc o swoich zainteresowaniach w CV, warto pamiętać, żeby były one powiązane z Twoimi umiejętnościami i doświadczeniem zawodowym, a także stanowiły wartość dodaną dla potencjalnego pracodawcy. Jeśli Twoje zainteresowania są związane z branżą, w której chcesz pracować, koniecznie o nich wspomnij. W ten sposób zaprezentujesz swoją pasję do danej dziedziny i pokażesz swoim hobby, że jesteś zaangażowany w to, co robisz.

Warto także podkreślić zainteresowania, które mogą świadczyć o Twoich umiejętnościach, takich jak np. praca zespołowa, organizacja czasu, kreatywność czy zdolność do rozwiązywania problemów.

Jeśli Twoje zainteresowania są związane z działalnością społeczną lub wolontariatem, warto o nich wspomnieć, ponieważ pokazują one Twoją chęć działania na rzecz innych oraz stanowią dopełnienie doświadczenia zawodowego. Wszystko to może się przyczynić do pozytywnej oceny przez pracodawcę.

Trzeba jednak pamiętać, żeby w CV zainteresowania nie zdominowały reszty treści. Powinny zajmować jedynie niewielką część CV i nie mogą przesłaniać informacji o Twoim doświadczeniu zawodowym i kwalifikacjach.

Czy wpisać zainteresowania w CV
Zainteresowania mogą świadczyć o tym, jak radzisz sobie w nowych sytuacjach
Jeśli masz zainteresowania powiązane z pracą, o którą się starasz, szczególnie ważne jest, aby napisać o nim w CV

Jakie są potencjalne korzyści opisania zainteresowań w CV?

Umiejętnie opisując swoje ciekawe hobby w CV, masz szansę zainteresować pracodawcę, a tym samym zwiększyć swoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną. Pozwoli Ci to też zaprezentować swój charakter — możesz pokazać, kim jesteś i jakie są Twoje pasje. W ten sposób już na etapie pisania CV zaczynasz budować relację z potencjalnym pracodawcą.

Sekcja „zainteresowania” okaże się też bardzo pomocna dla osób, które starają się o swoją pierwszą pracę lub nie mają jeszcze znacznego doświadczenia zawodowego w branży. Jeśli masz hobby związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz, potencjalny pracodawca nie skreśli Cię na starcie.

Jakie zainteresowania wpisać w CV?

Wybierając zainteresowania do opisania w CV, warto skupić się na tych, które mają związek z Twoją karierą zawodową i mogą przynieść korzyści pracodawcy. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów zainteresowań, które mogą być wartościowe w CV:

  • Zainteresowania związane z Twoją branżą — jeśli pracujesz lub chcesz pracować w określonej branży, warto wymienić zainteresowania, które są z nią związane. Na przykład, jeśli interesujesz się marketingiem, możesz wspomnieć o swoim zainteresowaniu analizą rynku lub nowymi technologiami w branży.
  • Umiejętności techniczne — opisanie zainteresowań związanych z nowymi technologiami i narzędziami komputerowymi może wskazywać na Twoje umiejętności techniczne i zwiększyć szanse na zatrudnienie w firmie, która stosuje te narzędzia.
  • Wolontariat i działalność społeczna — W wolnym czasie pomagasz innym? Wolontariat i podobne zainteresowania demonstrują Twoje zaangażowanie i determinację w działaniu na rzecz innych i zdolność do pracy zespołowej.
  • Kultura i sztuka — Lubisz czytać książki? A może jesteś koneserem kina? Zainteresowania związane z kulturą i sztuką mogą wskazywać na Twoją kreatywność, otwartość na nowe doświadczenia i zainteresowania artystyczne.
  • Sport — sporty indywidualne mogą pokazać pracodawcy, że jesteś zmotywowany i zdrowy, a sporty zespołowe demonstrują Twoją gotowość do pracy w grupie i podejmowania wyzwań.

Nie warto natomiast wymieniać zainteresowań, które nie są związane z Twoją karierą zawodową lub nie mają wartości dla firmy. Opisując swoje zainteresowania w CV, trzeba skupić się na tych, które mają znaczenie dla Twojego potencjalnego pracodawcy i pokazują Twoje umiejętności i wartość dla firmy. Opisanie oryginalnego hobby nie musi być złym pomysłem, najpierw jednak trzeba się zastanowić, co mówi ono o Tobie.

Przykładowe zainteresowania w CV po angielsku

Nawet w Polsce coraz częściej można się spotkać z ogłoszeniami o pracę napisanymi w języku angielskim. Aplikowanie na takie stanowisko zazwyczaj wiąże się z przesłaniem dokumentów aplikacyjnych w tym właśnie języku. Zdarza się też, że również polskie ogłoszenia rekrutacyjne zagranicznych firm zawierają informację o konieczności przesłania CV w języku angielskim, nawet gdy samo ogłoszenie napisane jest po polsku. Oczywisty będzie też fakt, że ubiegając się o pracę (zdalną lub stacjonarną) za granicą, konieczne będzie przesłanie CV przynajmniej w języku angielskim.

Opisując zainteresowania w CV po angielsku, stosujemy się do wyżej wymienionych zasad. Opisane hobby powinny pokazać, że dobrze sprawdzisz się na danym stanowisku. Sekcję zatytułuj interests lub hobbys i nie rozpisuj się zbytnio, najlepiej ograniczyć się do listy punktowanej lub krótkich zdań.

Jeśli nie wiesz, o jakim hobby napisać w swoim CV po angielsku, rzuć okiem na poniższą listę. Zamieściliśmy w niej popularne przykłady zainteresowań po angielsku wraz z polskim tłumaczeniem.

  • photography (artistic, product) – fotografia (artystyczna, produktowa)
  • history (medieval times) – historia (okres średniowiecza)
  • jogging (recreational, competetive) – bieganie (rekreacyjne, udział w zawodach zorganizowanych)
  • travels (hiking, cycling) – podróże (wyprawy piesze, wycieczki rowerowe)
  • individual sports (swimming, climbing) – sporty indywidualne (pływanie, wspinaczka)
  • team sports (besketball, football) – sporty zespołowe (koszykówka, piłka nożna)
  • video games (strategy, puzzle) – gry komputerowe (gry strategiczne, gry logiczne)
  • music (pop, rock, jazz) – muzyka (pop, rock, jazz)
  • literature (crime stories) – literatura (kryminały)
Gry zespołowe, a może zdrowe odżywianie – jakie jest twoje hobby
Przykłady hobby po angielsku
Dobra książka czy sporty ekstremalne, o czym lepiej nie pisać w CV

Jak opowiadać o zainteresowaniach po angielsku?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter będzie mieć Twoje CV pod ręką, nie da się więc wykluczyć, że nie tylko zapyta się o Twoje doświadczenie zawodowe, ale i zwróci uwagę na rubrykę „zainteresowania”. Jest to zdecydowanie wyższy poziom trudności niż samo napisanie CV po angielsku i wymaga zdecydowanie wyższych kompetencji językowych. W tak krótkim tekście możemy jedynie pokryć kilka ogólnych pojęć; aby w pełni rozwinąć umiejętności związane z konwersowaniem w językach obcych, zapraszamy do zapisania się na jeden z naszych kursów językowych.

Najczęściej zadawane pytania o zainteresowania w CV po angielsku

Nie da się przewidzieć każdego pytania, jakie padnie, ale po zapoznaniu się z poniższą listą będziesz wiedzieć czego ogólnie można się spodziewać. Oto przykładowe pytania o zainteresowania, które mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku:

  • What are your interests in life? – Jakie są Twoje zainteresowania?
  • How do you spend your leisure time? – Jak odpoczywasz w wolnym czasie?
  • What do you enjoy doing in your spare time? – Co lubisz robić w wolnym czasie?
  • What are the activities you enjoy most in your personal life? – Jakie aktywności sprawiają Ci najwięcej radość w życiu osobistym?
  • What do you like to do outside of work? – Co lubisz robić poza pracą?
  • How do you spend your free time? – Jak spędzasz czas wolny?
  • What do you like to do for fun? – Co lubisz robić dla przyjemności?
  • What hobbies do you have? – Jakie masz hobby/zainteresowania?
  • What do you like to do in your free time? – Co lubisz robić w wolnym czasie?
  • What are you interested in outside of work? – Jakie są Twoje zainteresowania poza pracą?
  • What interests you and what hobbies would you like to have more time for? – Co Cię interesuje i na jakie hobby chciałbyś mieć więcej czasu?

Propozycje odpowiedzi

Odpowiedź zawsze należy dopasować do pytania – inaczej odpowiemy na pytanie o zainteresowania związane z pracą, a inaczej na te dotyczące spędzania wolnego czasu. Pierwszy z poniższych przykładów to wypowiedź na temat zainteresowań dotyczących kontaktów z klientami i marketingu internetowego.

I am very interested in creating a sales pitch that resonates with individual customers. Since people have different wants and needs, I enjoy taking time after initial contact to understand what the customer wants and then create a pitch that presents my product as the best choice for them. To improve my skills, I am taking a marketing class online in my spare time to learn how to tailor messages to specific target audiences. I have learned that your company is launching several new products soon, and I would like to offer my help in creating sales scripts for different types of customers and addressing their specific pain points.

 

Natomiast, w drugim przykładzie grafik komputerowy opowiada o swojej pasji do fotografii.

Photography is my passion, which started in my childhood when I received my first camera. Ever since, I have enjoyed capturing events and experiences through pictures. However, lately, I have been delving deeper into what makes a “good” picture, exploring elements such as composition, color, and lighting. To improve my skills, I spend my weekends in the nearby park taking pictures while learning new techniques and theories. I also enjoy taking photos at events like concerts and parties, where I can apply artistic and design theories to capture the essence of these moments, making them truly worth preserving. It’s incredibly satisfying to create photos that capture the beauty and importance of these experiences.

Jak przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych
Zainteresowania – CV
Angielski może stać się twoją pasją

Zainteresowania w CV – podsumowanie

Niezależnie od tego, w jakim języku piszesz CV, trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, należy wybrać te zainteresowania, które mają związek z Twoją karierą zawodową i mogą przynieść korzyści pracodawcy. Powinny one pokazywać Twoje umiejętności i wartość dla firmy. Po drugie, warto unikać wymieniania zainteresowań, które nie są związane z Twoją pracą lub nie mają wartości dla pracodawcy. Po trzecie, zainteresowania należy opisywać w sposób konkretny i zrozumiały dla pracodawcy. Nie ma potrzeby wymieniać wszystkich pasji – lepiej skupić się na tych, które są najbardziej wartościowe dla Twojej kariery zawodowej. Na koniec, warto pamiętać, że opisując swoje zainteresowania, chcemy pokazać pracodawcy nasze dodatkowe umiejętności i zainteresowania, a nie zapełnić puste miejsca w CV.

Angielski ze Skriviankiem

Język angielski jest bardzo przydatny, a w niektórych branżach wręcz niezbędny, aby odnieść sukces na dzisiejszym globalnym rynku pracy. Pracodawcy w branżach takich jak IT, marketing, finanse i turystyka często stawiają znajomość angielskiego jako warunek konieczny. Ponadto jest to również język biznesu, potrzebnym do zawiązywania międzynarodowych kontaktów i umów. A co jeśli angielski nie jest Twoją najmocniejszą stroną? Najwyższy czas to zmienić, a Skrivianek ci w tym pomoże!

Niezależnie od tego, czy tylko chcesz napisać CV po angielsku i przygotować się do rozmowy o pracę, czy podnieść poziom swoich kompetencji językowych, służymy pomocą. Oferujemy indywidualne lub grupowe kursy języka angielskiego dopasowane do Twoich potrzeb!

chatsimple