Finlandia – co warto o niej wiedzieć?

Finlandia, dopełnienia formalności potrzeba zgody; w sprawie akcesji Finlandii

Kraina Tysiąca Jezior – to najczęstsze skojarzenie z Finlandią. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że następne będzie brzmiało Muminki, trzecie – renifery, a czwarte – Święty Mikołaj (tutaj kolejność może się nieco różnić).

Wszystkie te skojarzenia są prawdziwe, jednak nie przybliżają nam tego kraju, a raczej sposób myślenia o nim ludzi z zagranicy. W rzeczywistości Finlandia to nie tylko jeziora, ale również lasy, oprócz Muminków dzieciom czyta się wiele innych bajek i choć ciężko dorównać popularności Świętemu Mikołajowi, do fińskich znamienitości zaliczają się również „zwykli” ludzie, a wśród nich twórca Linuxa Linus Torvalds czy piosenkarz Ville Valo.

Flaga Finlandii

Flaga Finlandii ma postać niebieskiego krzyża skandynawskiego na białym tle. Kolory nie są przypadkowe; niebieski odpowiada jeziorom, a biel – śniegowi. Symbol narodowy Finów nawiązuje swoim wyglądem do tych używanych w sąsiednich krajach: Danii, Szwecji i Norwegii.

Waluta Finlandii

Od 2002 roku Finlandia weszła do strefy euro; stało się to kilka lat po jej wstąpieniu do Unii Europejskiej. Od tego czasu w kraju obowiązuje ta waluta. Wcześniej płacono marką fińską, która dzieliła się na penni; przed nią na obecnych terenach kraju obowiązywał rosyjski rubel.

Stolica Finlandii

Stolicą Finlandii jest port nad Zatoką Fińską – Helsinki. To także największe miasto kraju i główny ośrodek administracyjny, kulturalny i gospodarczy. Pierwsza osada na tym terenie istniała już w XV wieku i zaczęła się rozwijać pod rządami króla Gustawa Wazy. Jako że Helsinki były często napadane przez wojska rosyjskie, w 1748 roku rozpoczęto tam budowę twierdzy Suomenlinna, która dziś stanowi atrakcję turystyczną.

W 1809 roku Finlandia stała się częścią Rosji, a jej stolicą pozostawało Turku. Aby zmniejszyć wpływ Szwecji na ten kraj, postanowieniem cara przeniesiono ją do Helsinek. Tę decyzję podtrzymano w 1918 roku, gdy kraj odzyskał niepodległość.

Helsinki; oddanymi partnerami nato, nieuzasadniona decyzja, komisja europejska
Helsinki; jedynym krajem prócz turcji, ministerstwo zdrowia, parlament debaty
Helsinki; posłowie rządzącej partii nie poparli wniosku; organizacja szczytu NATO

Ile ludzi mieszka w Finlandii?

W Finlandii żyje obecnie około 5,5 miliona ludzi (za: Statistics Finland). Zajmuje ona trzecie miejsce w Europie pod względem najmniejszej gęstości zaludnienia. Większość mieszkańców zajmuje południowe tereny kraju; tam też znajdują się największe miasta: Helsinki, Turku, Espoo i Tampere.

Kto rządzi w Finlandii?

Finlandia to demokratyczna republika o ustroju parlamentarno-gabinetowym. Najważniejszą osobą w państwie jest wybierany na sześcioletnią kadencję prezydent. Obecnie stanowisko to piastuje Sauli Niinistö. Do jego zadań należy wybór premiera; od 2019 roku na czele rządu stoi Sanna Marin. Władza ustawodawcza znajduje się w rękach parlamentu.

Jaka religia jest w Finlandii?

Przed chrystianizacją w Finlandii wyznawano politeizm. Obecnie główną religią kraju jest protestantyzm. Aż 70% procent Finów deklaruje przynależność do fińskiego Kościoła luterańskiego, a ok. 22% to niewierzący (za: worldatlas.com). Inne popularne religie to: prawosławie, Kościół Zielonoświątkowy i islam.

Jaki jest język w Finlandii?

Głównym językiem Finlandii jest fiński; na równi ze szwedzkim ma on status języka urzędowego. Ponadto 8% ludności posługuje się językami obcymi: około 2 tysiące osób – lapońskim, 80 tysięcy – rosyjskim, a 50 tysięcy – estońskim (za: Statistics Finland).

Chciałbyś sprawdzić, czy kursy fińskiego lub szwedzkiego oferowane Twoim pracownikom przynoszą właściwe efekty? Aby otrzymać szybkie i dokładne wyniki, skorzystaj z naszego oprogramowania do przeprowadzania audytu językowego Focus Audit tool.

Język fiński

Złożona gramatyka, 15 przypadków, brak rodzaju gramatycznego i czasu przyszłego sprawiają, że na naukę języka fińskiego decydują się nieliczni. Według danych zebranych przez Instytut badawczy języków Finlandii posługuje się nim prawie 5 milionów użytkowników natywnych; dla kolejnego pół miliona osób jest to drugi język.

Język szwedzki

W Finlandii językiem szwedzkim na co dzień posługuje się ok. 5% populacji (za: infofinland.fi); za taki stan rzeczy odpowiada wspólna historia obu krajów. Finlandssvenska różni się nieco od dialektu używanego w Sztokholmie czy Göteborgu. Usłyszeć ją można również w państwowym radiu czy telewizji: Yle Vega, Yle X3M oraz Yle Teema & Fem.

Język rosyjski

Rosyjski jest najpopularniejszym językiem obcym Finlandii. Istnieje możliwość jego nauki w szkołach (już od najmłodszych lat) oraz na uczelniach, także jako pierwszego języka. Przez krótki okres (1900-1917) był on nawet używany w oficjalnych sytuacjach.

Potrzebujesz profesjonalnego tłumaczenia, na jeden z języków używanych w Finlandii? Napisz do nas, a my wybierzemy z naszego zespołu specjalistę, który najlepiej poradzi sobie z Twoim zleceniem.

Finlandia; wydział prasowy zgromadzenia narodowego, głosowanie przystąpienia Finlandii
Finlandia, dopełnienia formalności potrzeba zgody; w sprawie akcesji Finlandii
Finlandia, nieuzasadniona decyzja w programie partnerstwa; państwa członkowskie sojuszu, strony parlamentów

Co zwiedzić w Finlandii?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że podróż do Finlandii zaczniesz od jednego z dużych miast dobrze skomunikowanych z resztą Europy: Helsinek, Tampere lub Turku. Jeśli jednak po ich zwiedzeniu poczujesz niedosyt i pragnienie zobaczenia nowych miejsc, z pewnością docenisz nasz miniprzewodnik po najciekawszych regionach.

Laponia

Laponia to nie tylko ojczyzna Świętego Mikołaja i jego elfów, ale również bezkresne przestrzenie, po których poruszają się tylko renifery i wypasający je Saamowie. Najlepiej jest je zwiedzać, siedząc w saniach zaprzężonych w psy husky. To nie tylko najlepszy środek transportu w tym regionie, ale również znakomita przygoda!

Dolina Muminków

Co to za wyjazd do Finlandii, jeśli wróciło się bez zobaczenia Muminków? Aby uniknąć rozczarowania, trzeba wybrać się do leżącej w południowo-zachodniej części kraju Naantali. To tam właśnie znajduje się park rozrywki poświęcony twórczości Tove Jansson. Czekają na nas charakterystyczny niebieski domek z czerwonym dachem, Namiot Włóczykija i Teatr Emmy. Zwiedzając obiekt w lecie, można nawet natknąć się na zamieszkujące go postacie.

Lahti

Lahti to fińska mekka miłośników sportów zimowych. Fani Adama Małysza z pewnością słyszeli tę nazwę, ponieważ właśnie w tym mieście zdobył on swoje pierwsze złoto w mistrzostwach świata. Nawet jeśli Twoje umiejętności narciarskie wymagają doszlifowania, z pewnością znajdziesz coś dla siebie wśród 150 kilometrów tras. W okolicy znajdują się również trzy skocznie i liczne lodowiska.

Fińskie jeziora

Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na podziwianie różnych fińskich jezior, wybierz region Saaima, w którym znajduje się największy akwen kraju (Etelä-Saimaa). To miejsce jest Finlandią w pigułce: czysta woda, piękne lasy i urocze portowe miasteczka.

Wjazd do Finlandii

Dzięki obecności Finlandii w Unii Europejskiej i strefie Schengen Polacy wybierający się tam w celach turystycznych do przekroczenia granicy potrzebują jedynie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Również wybierając się do pracy, nie trzeba aplikować o wizę czy pozwolenie. W przypadku pobytu dłuższego niż trzy miesiące istnieje jednak konieczność rejestracji miejsca zamieszkania w urzędzie imigracyjnym. W tym celu należy przedstawić dokument tożsamości oraz potwierdzenie charakteru pobytu w kraju (np. zaświadczenie z uczelni lub od pracodawcy czy informacja o samozatrudnieniu).

Nähdään!

Na koniec zostawiliśmy sobie jeszcze jedno skojarzenie z Finlandią – zespoły rockowe i metalowe. W tym kraju powstały m.in. Apocalyptica, The Rasmus, Nightwish i Sonata Arctica. Jeśli nie miałeś jeszcze okazji usłyszeć ich utworów, pora to nadrobić! A nuż w Krainie Tysiąca Jeziora zakochasz się przez… uszy.

Spodobało Ci się melodyjne brzmienie fińskiego? A może po prostu chciałbyś mówić w języku, którym nie posługuje się żaden Twój znajomy? To prostsze, niż myślisz! Musisz tylko zrobić pierwszy krok – zapisać się do nas na zajęcia!

chatsimple