Belgia – co warto o niej wiedzieć?

Belgia, Brugia; dokumenty samochodów ciężarowych w krajach UE, przymusowe parkowanie pojazdu na terytorium Belgii, językami urzędowymi są francuski i niemiecki

O czym myślisz, kiedy słyszysz słowo „Belgia”? O belgijskiej czekoladzie, gofrach, frytkach i piwie? Te kulinarne skojarzenia są dobrym punktem wyjścia – wszak sami Belgowie czują się bardzo dumni z kojarzących się z ich krajem specjałów.

Belgia to jednak dużo więcej niż smaczne jedzenie czy napoje. To piękne miasta i kanały, stolica Unii Europejskiej, otwartość i wielokulturowość. Jeśli chciałbyś się dowiedzieć czegoś więcej o tym kraju, zapraszamy do lektury!

Gdzie jest Belgia?

Belgia leży w północno-zachodniej Europie i zaliczana jest do państw tzw. Beneluxu, razem ze swoim południowym i północnym sąsiadem – Holandią i Luksemburgiem. Ponadto na południu graniczy z Francją, a od wschodu z Niemcami. Ma dostęp do Morza Północnego, ale jej linia brzegowa jest niewielka (rozciąga się na zaledwie 64 km). Większość terytorium kraju znajduje się na nizinach, jego najwyższy punkt, Signal de Botrange, ma wysokość 694 m n.p.m.

Flaga Belgii

Inspiracją dla flagi Belgii była francuska Tricolore, od której różni się jedynie kolorami – znajdujące się na niej pionowe pasy są czarne, żółte i czerwone. Barwy te zostały zaczerpnięte z herbu krainy historycznej, w której rozpoczęła się walka o niepodległość kraju – Brabancji. Obecny wzór symbolu państwowego obowiązuje od 1831 roku.

Belgia – ludność

Belgia to niewielki kraj, w którym żyje prawie 12 milionów ludzi. Na jeden kilometr kwadratowy przypadają tam 383 osoby. Aż 98% populacji zamieszkuje tereny miejskie (za: worldometers.com). Największe miasta to: Bruksela, Antwerpia, Gandawa i Charleroi.

Stolica Belgii

Stolicą Belgii, i Unii Europejskiej jednocześnie, jest Bruksela. To największe miasto kraju, zamieszkane przez ponad milion osób (za: worldometers.com). Powstało już w X wieku. Jest to obszar dwujęzyczny, choć na ulicach częściej można usłyszeć język francuski. Najciekawsze atrakcje turystyczne Brukseli to Atomium (żelazna rzeźba zbudowana z okazji Expo 1958), Manneken Pis (symbol miasta – figurka siusiającego chłopca), Wielki Plac (historyczne centrum miasta) oraz pałac królewski.

Jaka waluta jest w Belgii?

Belgia to jeden z krajów założycielskich Unii Europejskiej. Jej przedstawiciele jako jedni z pierwszych zdecydowali się na przyjęcie euro, w 1999 roku. Wcześniej obowiązującą walutą był belgijski frank, którym można było się posługiwać również w okresie przejściowym, aż do 2002 roku.

Król Belgii

Belgia jest monarchią. W 2013 roku tronu zrzekł się Albert II Koburg, a schedę po nim przejął jego syn Filip I Koburg, który do tamtej pory tytułował się jako „Jego Królewska Wysokość książę Brabancji”. W 1999 roku przyszły następca tronu ożenił się z Matyldą d’Udekem d’Acoz, która została pierwszą belgijską królową urodzoną na terytorium kraju. Para ma czwórkę dzieci: Elżbietę, Gabriela, Emmanuela i Eleonorę.

Język w Belgii

W Belgii obowiązują aż 3 języki urzędowe: flamandzki, francuski i niemiecki. Ich popularność zależy od regionu kraju. Na niektórych obszarach usłyszeć można również języki mniejszości, m.in. limburski, waloński, luksemburski i lotaryński, a także liczne dialekty.

Język flamandzki

Flamandzki to belgijska odmiana niderlandzkiego, zrozumiała bez większego trudu dla mieszkańców Królestwa Niderlandów. Obowiązuje głównie na północy oraz w stolicy kraju, gdzie jako językiem pierwszym posługuje się nią ponad 5,5 miliona użytkowników, czyli 55% populacji kraju (za: BBC).

Język francuski

Francuski to drugi co do popularności język na terenie Belgii. Jego zasięg obejmuje centrum, południe i stolicę kraju. Około 44% obywateli używa go jako pierwszego języka, co stanowi 4,5 miliona osób (za: babbel.com). Français de Belgique różni się nieco od odmiany używanej w Paryżu, jest jednak zrozumiały dla Francuzów.

Język niemiecki

Niemiecki to najrzadziej używany z języków urzędowych Belgii. Porozumiewa się nim w stopniu natywnym zaledwie 1% populacji, prawie 80 tysięcy ludzi (za: EACEA National Policies Platform: Youthwiki). Zamieszkują oni głównie obszary graniczące z Niemcami na zachodzie kraju.

Jesteś rekruterem i szukasz sposobu na szybsze testowanie umiejętności językowych kandydatów do pracy? Focus Audit Tool to znakomita odpowiedź na Twoje potrzeby pozwoli Ci sprawdzić nie tylko poziom znajomości języka angielskiego, ale również francuskiego czy niemieckiego.

Belgia, Brugia; dokumenty samochodów ciężarowych w krajach UE, przymusowe parkowanie pojazdu na terytorium Belgii, językami urzędowymi są francuski i niemiecki
Belgia; ministerstwo spraw zagranicznych, komisja europejska, budynek parlamentu europejskiego, rząd federalny, Belgia niska
Belgia, Bruksela; w Belgii znajduje się wiele zabytków; meldunku dokonuje administracja, prawo jazdy, umożliwienie swobodnego przepływu osób; kraj członkowski UE

Co warto zobaczyć w Belgii?

Podczas podróży do Belgii najprawdopodobniej najpierw znajdziesz się w Brukseli – na jednym z jej lotnisk lub dworców. I choć w mieście tym nie będziesz się nudził, na pewno nie warto rezygnować ze zwiedzenia innych regionów kraju. Ze względu na jego niewielkie rozmiary wcale nie jest to trudne! Odległości pomiędzy najważniejszymi atrakcjami pokonasz w kilkadziesiąt minut pociągiem lub samochodem.

Antwerpia

W Antwerpii zachwycają przede wszystkim… budynki. Już wygląd dworca kolejowego zwraca uwagę swoją urodą, a do podziwiania są jeszcze m.in. Wielki Rynek, dzieła Rubensa w katedrze Najświętszej Marii Panny i zamek Het Steen. Antwerpię warto odwiedzić również ze względu na diamenty. Aż 84% wydobytych minerałów szlifuje się właśnie tam. Miasto to ma długą, kilkusetletnią historię obróbki tych cennych kamieni. Znak towarowy cut in Antwerp jest jednym z najbardziej pożądanych na świecie (za: Antwerp World Diamond Centre).

Ardeny

Ardeny to masyw wyżynno-górski położony na terenie Belgii, Francji i Luksemburga. Jego najwyższy szczyt to, wspomniany już wcześniej, Signal de Botrange (694 m n.p.m.). W tym regionie leży znane uzdrowisko (o wiele mówiącej nazwie) Spa i urocze miejscowości: Dinant, Bouillon oraz Bastogne. W zimie Ardeny oferują możliwość uprawiania sportów zimowych, a w lecie – liczne trasy rowerowe dla początkujących i zaawansowanych.

Brugia

Do wzrostu popularności Brugii znacznie przyczynił się film pt. Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj, który przedstawił ją w pełnej krasie. O mieście mówi się czasem „Wenecja północy” albo „miasto łabędzi” ze względu na liczne kanały w nim się znajdujące. Na szczęście nie znajdziesz tam jednak takich tłumów jak we Włoszech; będziesz mógł w spokoju kontemplować urok miejsca.

Gandawa

W Gandawie znajdziesz liczne zabytki średniowieczne i renesansowe. Na szczególną uwagę zasługują: pochodzący z X wieku zamek Gravensteen, Ołtarz Gandawski autorstwa van Eycków, historyczne stare miasto oraz domy cechowe na brzegu rzeki.

Wjazd do Belgii

Jako obywatel Unii Europejskiej, aby wjechać do Belgii, potrzebujesz jedynie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. W celach turystycznych możesz przebywać w kraju do 90 dni. Jeśli Twój wyjazd ma charakter zarobkowy, wymagana jest rejestracja w urzędzie gminy (w miejscu zamieszkania) w ciągu 10 dni od przekroczenia granicy.

Tot ziens, à bientôt, bis bald!

Niestety, niewielu śmiertelnikom dane jest być tak wielojęzycznymi jak Belgowie. Jeśli życie nie obdarowało Cię tą supermocą, a potrzebujesz przetłumaczyć tekst na angielski, flamandzki, francuski, niemiecki lub inny, ponieważ Twoja praca związana jest z Belgią – nie przejmuj się. Wystarczy, że powierzysz nam to zadanie i możesz być spokojny o jego terminowe i bezproblemowe wykonanie.

chatsimple