Dzień Ojca to święto wyrażające wdzięczność i szacunek dla ojców. W Polsce przypada ono na 23 czerwca. Jest to dzień, w którym dzieci spędzają czas z ojcami i wręczają im prezenty w ramach podziękowania za opiekę i wychowanie.
Kiedy jest dzień taty i jaka jest historia tego dnia? Czy i kiedy świętuje się go w innych krajach? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Dniu Ojca, zapraszamy do lektury tego artykułu!
Spis treści:
Historia Dnia Ojca
Dzień Ojca nie jest świętem o wyjątkowo długiej historii – jego korzenie sięgają pierwszej połowy XX w. Po sukcesie Dnia Matki w Stanach Zjednoczonych narodził się pomysł wprowadzenia podobnego święta dla innych członków rodziny, w tym ojców – dla uczczenia trudu opieki nad dziećmi.
Po raz pierwszy zaczęto świętować w amerykańskim mieście Spokane z inicjatywy Sonory Smart Dodd. Obchody te miały miejsce 19 czerwca 1910 r. Córka weterana wojny secesyjnej chciała w ten sposób oddać szacunek swojemu ojcu, który po śmierci żony sam wychowywał sześcioro dzieci.
Święto przez długi czas miało charakter lokalny. Dopiero w 1972 roku zostało ustanowione oficjalnie w całych Stanach Zjednoczonych przez prezydenta Richarda Nixona.
Dzień Ojca w Polsce
W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest 23 czerwca. W 2022 roku przypada na czwartek.
Święto to zostało ustanowione w Polsce w 1965 roku, jednak dotąd nie cieszy się ono taką popularnością jak Dzień Matki. Obchody obu świąt są podobne – z okazji Dnia Ojca dzieci wręczają ojcom laurki lub drobne upominki. Z kolei w przedszkolach i szkołach często organizuje się przedstawienia dla ojców.
Święto taty na świecie
Choć Dzień Ojca obchodzony jest w wielu krajach na świecie, w różnych miejscach przypada on na inny dzień.
Jakie są daty Dnia Ojca w innych krajach?
Niemcy
W Niemczech Dzień Ojca obchodzi się w Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego, czyli 40 dni po Niedzieli Wielkanocnej. Jest tam więc świętem ruchomym.
W przeciwieństwie do innych krajów w Niemczech to raczej ojcowie świętują swój dzień. Co ciekawe, w niektórych niemieckich landach dzień ten określany jest również jako Dzień Mężczyzn.
Japonia
W Japonii Dzień Ojca obchodzi się w trzecią niedzielę czerwca. Podobnie jak w Polsce ojcowie dostają z tej okazji drobne upominki i kartki z życzeniami.
W języku japońskim własny tata to 父 (chichi), ale czyjegoś ojca określa się już jako お父さん (otousan), co wyraża szacunek dla rozmówcy.
Trzecia niedziela czerwca to także Dzień Ojca w 76 innych krajach. Jest to najczęściej spotykana data obchodów Dnia Ojca.
W trzecią niedzielę czerwca świętują między innymi:
- Stany Zjednoczone
- Wielka Brytania
- Francja
- Ukraina
- Holandia
Pozostałe kraje
19 marca Dzień Ojca świętuje południe Europy – Włochy, Hiszpania oraz Portugalia. Jest to także dzień św. Józefa.
W pierwszą niedzielę czerwca święto taty obchodzą Litwini. W Australii Dzień Ojca to druga niedziela czerwca.
Duńczycy z kolei Dniem Ojca ustanowili 5 czerwca. W innych krajach skandynawskich jest to druga niedziela listopada. Podobno przyczyną wyboru tej daty była między innymi chęć ożywienia handlu w spokojnym okresie przedświątecznym.
Pod koniec roku, aż 26 grudnia, Dzień Ojca świętowany jest w Bułgarii.
Dzień Taty w językach świata
Poznaliście już daty Dnia Ojca w różnych krajach, a jaka jest nazwa tego święta w innych językach?
Poniżej znajdziecie niektóre z nich:
- język angielski: Father’s Day
- język niemiecki: Vatertag
- język włoski: Festa del papà
- język francuski: Fête des Pères
- język hiszpański: Día del Padre
- język portugalski: Dia dos Pais
- język szwedzki: Fars dag
- język duński: Fars dag
- język norweski: Farsdag
- język niderlandzki: Vaderdag
- język węgierski: Apák napja
- język czeski: Den otců
- język japoński: 父の日
- język chiński: 父親節
- język koreański: 아버지날
Dzień Ojca – podsumowanie
Dzień Ojca to doskonały moment na wyrażenie tacie wdzięczności za troskę i opiekę. Pamiętajcie, że w Polsce data Dnia Ojca to zawsze 23 czerwca, a Dzień Ojca 2022 przypada na czwartek.
A jeżeli wciąż szukacie idealnego prezentu dla Waszego taty, zajrzyjcie do oferty kursów naszej szkoły językowej! Z pewnością znajdziecie tam coś interesującego.