Kiedy jest Dzień Ojca?

Dzień Taty. Codziennie informujemy o aktualnych wydarzeniach

Dzień Ojca to święto wyrażające wdzięczność i szacunek dla ojców. W Polsce przypada ono na 23 czerwca. Jest to dzień, w którym dzieci spędzają czas z ojcami i wręczają im prezenty w ramach podziękowania za opiekę i wychowanie.

Kiedy jest dzień taty i jaka jest historia tego dnia? Czy i kiedy świętuje się go w innych krajach? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Dniu Ojca, zapraszamy do lektury tego artykułu!

Historia Dnia Ojca

Dzień Ojca nie jest świętem o wyjątkowo długiej historii – jego korzenie sięgają pierwszej połowy XX w. Po sukcesie Dnia Matki w Stanach Zjednoczonych narodził się pomysł wprowadzenia podobnego święta dla innych członków rodziny, w tym ojców – dla uczczenia trudu opieki nad dziećmi.

Po raz pierwszy zaczęto świętować w amerykańskim mieście Spokane z inicjatywy Sonory Smart Dodd. Obchody te miały miejsce 19 czerwca 1910 r. Córka weterana wojny secesyjnej chciała w ten sposób oddać szacunek swojemu ojcu, który po śmierci żony sam wychowywał sześcioro dzieci.

Święto przez długi czas miało charakter lokalny. Dopiero w 1972 roku zostało ustanowione oficjalnie w całych Stanach Zjednoczonych przez prezydenta Richarda Nixona.

Dzień Ojca w Polsce

W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest 23 czerwca. W 2022 roku przypada na czwartek.

Święto to zostało ustanowione w Polsce w 1965 roku, jednak dotąd nie cieszy się ono taką popularnością jak Dzień Matki. Obchody obu świąt są podobne – z okazji Dnia Ojca dzieci wręczają ojcom laurki lub drobne upominki. Z kolei w przedszkolach i szkołach często organizuje się przedstawienia dla ojców.

Kiedy obchodzimy Dzień Ojca Dzień Ojca 2022 wypada w czwartek 23 czerwca
26 maja obchodzimy Dzień Matki, a 23 czerwca Dzień Taty
Pierwszy Dzień Ojca miał miejsce w Spokane w Stanach Zjednoczonych

Święto taty na świecie

Choć Dzień Ojca obchodzony jest w wielu krajach na świecie, w różnych miejscach przypada on na inny dzień.

Jakie są daty Dnia Ojca w innych krajach?

Niemcy

W Niemczech Dzień Ojca obchodzi się w Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego, czyli 40 dni po Niedzieli Wielkanocnej. Jest tam więc świętem ruchomym.

W przeciwieństwie do innych krajów w Niemczech to raczej ojcowie świętują swój dzień. Co ciekawe, w niektórych niemieckich landach dzień ten określany jest również jako Dzień Mężczyzn.

Japonia

W Japonii Dzień Ojca obchodzi się w trzecią niedzielę czerwca. Podobnie jak w Polsce ojcowie dostają z tej okazji drobne upominki i kartki z życzeniami.

W języku japońskim własny tata to 父 (chichi), ale czyjegoś ojca określa się już jako お父さん (otousan), co wyraża szacunek dla rozmówcy.

Trzecia niedziela czerwca to także Dzień Ojca w 76 innych krajach. Jest to najczęściej spotykana data obchodów Dnia Ojca.

W trzecią niedzielę czerwca świętują między innymi:

• Stany Zjednoczone
  • Wielka Brytania
  • Francja
  • Ukraina
  • Holandia

Pozostałe kraje

19 marca Dzień Ojca świętuje południe Europy – Włochy, Hiszpania oraz Portugalia. Jest to także dzień św. Józefa.

W pierwszą niedzielę czerwca święto taty obchodzą Litwini. W Australii Dzień Ojca to druga niedziela czerwca.

Duńczycy z kolei Dniem Ojca ustanowili 5 czerwca. W innych krajach skandynawskich jest to druga niedziela listopada. Podobno przyczyną wyboru tej daty była między innymi chęć ożywienia handlu w spokojnym okresie przedświątecznym.

Pod koniec roku, aż 26 grudnia, Dzień Ojca świętowany jest w Bułgarii.

Po raz pierwszy Dzień Ojca obchodzono w USA. Potem wiele krajów przejęło ten zwyczaj i zaczęło obchodzić Dzień Ojca
W krajach skandynawskich Dzień Ojca przypada na drugą niedzielę listopada
Dzień Taty. Codziennie informujemy o aktualnych wydarzeniach

Dzień Taty w językach świata

Poznaliście już daty Dnia Ojca w różnych krajach, a jaka jest nazwa tego święta w innych językach?

Poniżej znajdziecie niektóre z nich:

• język angielski: Father’s Day
  • język niemiecki: Vatertag
  • język włoski: Festa del papà
  • język francuski: Fête des Pères
  • język hiszpański: Día del Padre
  • język portugalski: Dia dos Pais
  • język szwedzki: Fars dag
  • język duński: Fars dag
  • język norweski: Farsdag
  • język niderlandzki: Vaderdag
  • język węgierski: Apák napja
  • język czeski: Den otců
  • język japoński: 父の日
  • język chiński: 父親節
  • język koreański: 아버지날

Dzień Ojca – podsumowanie

Dzień Ojca to doskonały moment na wyrażenie tacie wdzięczności za troskę i opiekę. Pamiętajcie, że w Polsce data Dnia Ojca to zawsze 23 czerwca, a Dzień Ojca 2022 przypada na czwartek.

A jeżeli wciąż szukacie idealnego prezentu dla Waszego taty, zajrzyjcie do oferty kursów naszej szkoły językowej! Z pewnością znajdziecie tam coś interesującego.