Smakowita pizza, słodkie lody, słoneczna pogoda i bliskość morza sprawiają, że pobyt we Włoszech to prawdziwe dolce vita. Zwłaszcza że Włosi tak właśnie traktują życie – jakby sprawiało im niezwykłą przyjemność. Może czas się tego od nich nauczyć?
Liczba włoskich celów podróży oferowanych przez biura podróży może przytłoczyć. Jak zdecydować, gdzie się wybrać? I co warto wiedzieć przed wyjazdem? Jeśli wybierasz się do Włoch w najbliższym czasie, spieszymy z pomocą!
Spis treści:
Flaga Włoch
Z pewnością już nie raz widziałeś charakterystyczny prostokąt z trzema pionowymi pasami: zielonym, białym i czerwonym, w logo włoskiej restauracji lub marki odzieżowej. To właśnie il Tricolore – flaga państwa położonego na Półwyspie Apenińskim. Swoim wyglądem symbol nawiązuje do rewolucji francuskiej, a kolorami do krajobrazu śródziemnomorskiego, ośnieżonych alpejskich szczytów i krwi walczących za zjednoczenie Włoch.
Języki Włoch
Głównym językiem kraju jest włoski. W niektórych regionach status języka oficjalnego mają również francuski (Dolina Aosty), niemiecki (Trydent-Górna Adyga), słoweński i friulski (Friulia-Wenecja Julijska) oraz sardyński (Sardynia).
Język włoski
Według Ethnologue włoski znajduje się na 21 miejscu pod względem liczby posługujących się nim osób. Szacuje się, że ma on ok. 64 miliony użytkowników natywnych (za: United Language Group). Włochy nie są jedynym krajem, w którym jest językiem urzędowym; takim samym statusem cieszy się również w Szwajcarii, San Marino, Watykanie, a także słoweńskiej i chorwackiej Istrii.
Poszukujesz nowego członka zespołu posługującego się płynnie językiem włoskim? Przed jego zatrudnieniem z pewnością będziesz chciał sprawdzić jego kompetencje językowe. Możesz w tym celu skorzystać z pomocy znajomego native speakera lub profesjonalnego programu Focus Audit tool.
Język sardyński
Język sardyński jest najbardziej rozpowszechniony na Sardynii. Ogółem posługuje się nim prawie półtora miliona ludzi (za: totalsardinia.com). Wśród językoznawców trwa debata dotycząca jego odrębności od języka włoskiego – część z nich uważa go jedynie za dialekt.
Język friulski
To największy pod względem liczby użytkowników język retoromański (ok. 600 tysięcy osób, za: minorityrights.org). Wykazuje on duże podobieństwo do włoskiego. Obecnie jego zasięg ogranicza się do regionu Friuli, kiedyś mówiono nim również w Trieście i Istrii. Niestety, nie ma on rozwiniętej literatury; najbardziej znanym autorem piszącym po friulsku jest Pier Paolo Pasolini.
Święta we Włoszech
W ciągu roku we Włoszech jest 12 świąt wolnych od pracy. Oprócz dat, które celebrujemy również w Polsce, takich jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc, mieszkańcy Italii odpoczywają również w Dzień Wyzwolenia (25 kwietnia), Rocznicę Ustanowienia Republiki (2 czerwca), Ferragosto (15 sierpnia) i Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia). Nie brakuje również mniejszych uroczystości o charakterze regionalnym.
Regiony we Włoszech
Obecny podział administracyjny Włoch obowiązuje od 1948 roku. W jego wyniku powstało 20 regionów, które charakteryzują się pewną niezależnością. Każdy z nich ma własną radę regionalną oraz regionalny komitet wykonawczy, któremu przewodzi prezydent.
- Regionem o największej powierzchni jest Sycylia, a najmniejszej – Dolina Aosty.
- Najludniejszy region to Lombardia, a najmniej ludny – Dolina Aosty.
- Najczęściej odwiedzanym przez turystów regionem jest Wenecja Euganejska (za: Demoskopika).
Miasta we Włoszech
We Włoszech znajdują się 2 miasta o ludności przekraczającej milion osób, 31 – powyżej 100 tysięcy i 923 – powyżej 10 tysięcy. Największe z nich pod względem powierzchni i liczby mieszkańców to Rzym, Mediolan, Neapol, Turyn i Palermo. Do najchętniej odwiedzanych należą zaś Asyż, Bolonia, Florencja, Genua i Mediolan (za: italofile.com).
Góry we Włoszech
Włochy to ojczyzna jednych z najwyższych szczytów na naszym kontynencie, należących nie tylko do Alp, ale również Apeninów. Na terenie tego kraju (i Francji) znajduje się „dach Europy” – Mount Blanc (4807,81 m n.p.m.), a także inne czterotysięczniki (m.in. Piramide Vincent czy Gran Paradiso).
Co warto zobaczyć we Włoszech?
60% światowego dziedzictwa UNESCO (58 miejsc) znajduje się właśnie we Włoszech. Nic więc dziwnego, że w 2019 roku kraj ten odwiedziło aż 96 milionów turystów (za: statista.com). Wieczne miasto – Rzym, stolica mody – Mediolan i Wenecja z pewnością są już Ci znane. Odkryjmy zatem wspólnie inne atrakcje Italii!
Cinque Terre
Cinque Terre to pięć niezwykłych miejscowości: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore, umiejscowionych na Riwierze Liguryjskiej. Swoją popularność zawdzięczają malowniczemu położeniu i kolorowym domkom, które wyglądają jak namalowane na stromym wybrzeżu. Kiedyś były one odcięte od świata; odkąd uruchomiono linię kolejową, ich zwiedzanie jest bardzo proste.
Sardynia
Biały piasek, turkusowa woda i możliwość obserwacji stad flamingów sprawiają, że Sardynia wygląda jak raj na ziemi. Na wyspie znajdziemy również majestatyczne fortece i ciekawe miasta. Dzień możemy spędzić zarówno leniwie, odpoczywając na jednej z licznych plaż, jak i aktywnie – oddając się np. trekkingowi czy wspinaczce; wieczorem zaś najlepiej jest udać się do którejś z lokalnych restauracji, aby spróbować miejscowego wina i innych specjalności regionu.
Florencja
O Florencji mówi się „perła renesansu”. To niezwykłe miejsce rozpala wyobraźnię czytelników dzieł Dantego czy bardziej współcześnie – Dana Browna. Również w tym mieście żył i tworzył Leonardo da Vinci na pewnym etapie swojego życia. Czas w stolicy Toskanii można spędzić, zwiedzając muzea, spacerując i pijąc kawę w klimatycznych kawiarenkach.
Wakacje we Włoszech
Do wyjazdu do Włoch potrzebujemy jedynie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Jeżeli przebywamy na terytorium kraju dłużej niż 48 godzin, powinniśmy zgłosić swój pobyt. Obowiązek ten leży po stronie goszczącego nas obywatela Włoch lub obiektu. Pobyt turystyczny może trwać maksymalnie 90 dni, po tym czasie należy zameldować się w urzędzie gminy. Przed wakacyjnym wyjazdem warto zaaplikować o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która pomoże uniknąć płacenia z własnej kieszeni za leczenie w razie nagłego wypadku.
Pojechałeś na wakacje do Włoch i zdecydowałeś, że chciałbyś zamieszkać w tym kraju? Tanti auguri! Zanim jednak zaczniesz czuć się jak prawdziwy obywatel słonecznej Italii, z pewnością będziesz musiał załatwić pewne formalności. Jeśli Twój włoski nie jest jeszcze perfekcyjny, nie błądź – zwróć się po pomoc do profesjonalnego tłumacza.
Ciekawostki o Włoszech
Dla Włochów 13 nie ma tak negatywnego wydźwięku jak dla nas. Pechowa jest za to liczba 17. Dlatego też odwiedzając Italię w piątek siedemnastego, należy zachować szczególną ostrożność.
Włoska wyspa Sardynia jest jednym z pięciu regionów, gdzie ludzie żyją najdłużej na świecie (za: „Time”).
We Włoszech można bezpiecznie pić wodę z kranu, dlatego też nie powinien nas dziwić widok mieszkańców napełniających butelki w fontannach. Jeśli w danym miejscu woda nie jest zdatna do spożycia, ostrzegą nas o tym tabliczki informacyjne.
Najwięcej wina na świecie produkuje się właśnie we Włoszech. W 2020 roku w tym kraju powstało 49.1 milionów hektolitrów tego trunku (za: „Forbes”).
Dawniej pizza była daniem stworzonym przez najbiedniejszych. Szybki, nieskomplikowany przepis i mała ilość ogólnie dostępnych we Włoszech składników sprawiły, że pokochały ją masy.
Rossi, Russo i Ferrari to trzy najpopularniejsze włoskie nazwiska (za: surnam.es)
Włochy są ojczyzną wielu wynalazków: m.in. fortepianu, ekspresu do kawy, termometru, okularów, a także… Nutelli. To również tutaj narodziła się doktryna, która stoi za pozbawieniem życia wielu osób – faszyzm.
Ci vediamo!
Włochy Cię oczarowały? Chciałbyś potrafić zamówić pizzę po włosku i mieć pewność, że na pewno dostaniesz to, na co masz ochotę? A może ten etap jest już dawno za Tobą i teraz zależy Ci na podszkoleniu słownictwa dotyczącego sztuki, muzyki i architektury? W naszej szkole językowej oferujemy kursy dostosowane do każdego poziomu i celu nauki. Skontaktuj się z nami!