Wielkanoc

Wielka Niedziela to najważniejszy dzień w okresie wielkanocnym.

Wielkanoc zajmuje szczególne miejsce wśród świąt chrześcijańskich. Upamiętnia ona śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest świętem ruchomym, przypadającym na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, a więc pomiędzy końcem marca a drugą połową kwietnia. Taki stan rzeczy ustalono ponad 1600 lat temu – w 325 roku na soborze nicejskim.

W polskiej tradycji Wielkanoc kojarzy się przede wszystkim z pisankami, śniadaniem wielkanocnym i czasem spędzonym w gronie rodziny. Jednak na przestrzeni lat w krajach chrześcijańskich wykształciło się wiele ciekawych tradycji związanych z obchodzeniem Wielkanocy. W tym artykule postaramy się przybliżyć niektóre z nich.

Wielki Tydzień, obchody Wielkanocy

Święta wielkanocne pojawiły się w kalendarzu świąt chrześcijańskich właśnie po soborze nicejskim w 325 roku. W tradycji chrześcijańskiej Wielkanoc jest przede wszystkim symbolem przezwyciężenia zła i śmierci oraz triumfu dobra. Tradycyjne potrawy wielkanocne i dekoracje symbolizują odrodzenie oraz życie.

Obchody Wielkanocy trwają przez wiele dni. Na czas od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowej przypada czterdziestodniowy Wielki Post. Po nim następuje Wielki Tydzień, w którym szczególnie ważne są obchody Triduum Paschalnego, rozpoczynające się w czwartek wieczorem, a trwające aż po Niedzielę Wielkanocną. Jej obchody rozciągają się na oktawę, czyli 8 dni mających rangę uroczystości. Czas między Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego a Zesłaniem Ducha Świętego (następującym 50 dni po Wielkanocy) to okres wielkanocny. 40 dni po Niedzieli Wielkanocnej chrześcijanie celebrują Wniebowstąpienie Pańskie.

Na Wielkanoc cała rodzina zasiada wspólnie do uroczystego śniadania.
Na świątecznym stole nie może zabraknąć barszczu białego.
Święconka powinna zawierać figurkę baranka wielkanocnego.

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa upamiętnia przybycie Jezusa Chrystusa do Jerozolimy i witanie Go przez ludzi gałązkami oliwnymi. To ona rozpoczyna bezpośrednie przygotowanie do świąt.

W Polsce Niedzielę Palmową zaczęto obchodzić w średniowieczu. Pojawiające się w Biblii gałązki oliwne zastąpiono wierzbowymi. Obecnie do kościoła przynosi się wielokolorowe palemki, często wykonywane przez dzieci w szkole czy w domu.

Wielki Czwartek

Wielki Czwartek to wspomnienie Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ustanowił 2 sakramenty – Eucharystii i kapłaństwa. Wieczorem sprawowana jest rozpoczynająca Triduum Paschalne Msza Wieczerzy Pańskiej. W trakcie odśpiewywania Chwała na wysokości Bogu słychać organy i wszystkie dzwony, które następnie milkną aż do Wigilii Paschalnej. W tym czasie w zastępstwie dzwonków wykorzystuje się kołatki, śpiew zaś prowadzony jest a cappella.

Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w wielu kościołach ma miejsce obrzęd mandatum – obmycia nóg dwunastu wiernym przez księdza. Odwołuje się on bezpośrednio do wydarzeń z ewangelii odczytywanej podczas liturgii słowa – momentu, gdy podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus obmył uczniom nogi, nakazując im wzajemną miłość (por. J 13, 1-15).

Do liturgii wielkoczwartkowej mszy obrzęd mandatum trafił w VII w., a zostało to ostatecznie utrwalone po soborze trydenckim, w pierwszym mszale rzymskim.

Wielki Piątek

Następnym dniem Wielkiego Tygodnia jest Wielki Piątek. To na ten dzień przypada czas największej zadumy i żałoby, ponieważ upamiętnia on męczeńską śmierć Chrystusa na krzyżu. W Wielki Piątek wiernych między osiemnastym a sześćdziesiątym rokiem życia obowiązuje ścisły post. Oznacza to ograniczenie się do trzech posiłków w ciągu dnia – w tym tylko jednego sytego – oraz rezygnację ze spożywania mięsa.

W Wielki Piątek nie sprawuje się Eucharystii. Wierni gromadzą się po południu lub wieczorem na Liturgii Męki Pańskiej, składającej się z liturgii słowa (z uroczyście odśpiewaną lub odczytaną Męką Pańską), adoracji krzyża, komunii świętej z darów konsekrowanych poprzedniego dnia oraz przeniesienia Najświętszego Sakramentu do grobu Pańskiego.

Wielka Sobota

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego poprzedzona jest Wielką Sobotą, która wieńczy również Wielki Tydzień. To właśnie w Wielką Sobotę wierni udają się do kościoła, aby poświęcić przygotowane na świętowanie potrawy wielkanocne.

Co zawiera tradycyjna święconka?

Pokarmy umieszczane w koszyczku mają swoje znaczenie symboliczne. Zazwyczaj składają się na nie jajka, chleb, sól i pieprz, wędlina, chrzan oraz babka wielkanocna i baranek wielkanocny.

To, co najczęściej przychodzi na myśl, gdy wspominamy Wielkanoc, a więc pisanki i nieprzyozdobione jajka, to symbol życia oraz płodności. Chleb jest symbolem ciała Chrystusa, a sól – oczyszczenia. Z kolei kojarzący się z łagodnością baranek symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa oraz triumf dobra nad złem.

Wigilia Paschalna

W sobotę w ciągu dnia również nie sprawuje się Eucharystii. Dopiero wieczorem odprawiana jest Wigilia Paschalna, ale liturgicznie przynależy ona już do Wielkanocy. Obrzędy powinny się rozpocząć po zachodzie słońca. Pierwsza część Wigilii Paschalnej to liturgia światła, podczas której święci się ogień i przygotowuje paschał, który zostaje wprowadzony do kościoła w procesji. Następnie zostaje odśpiewane Orędzie Wielkanocne. Kończy się obrzęd świetlny i rozpoczyna liturgia słowa.

Odczytane zostaje 7 czytań ze Starego Testamentu; po każdym wykonywany jest psalm oraz odmawiana modlitwa. Następnie odśpiewuje się Chwała na wysokości Bogu, kiedy znów brzmią dzwony i instrumenty muzyczne, a po nim lektor odczytuje epistołę (fragment z Listów Apostolskich). Po raz pierwszy od wtorku przed Środą Popielcową śpiewane jest Alleluja, a po nim kapłan odczytuje ewangelię mówiącą o zmartwychwstaniu Chrystusa. Następnie wygłasza on homilię do wiernych.

Odśpiewaniem Litanii do wszystkich świętych i pobłogosławieniem wody rozpoczyna się liturgia chrzcielna, podczas której może nastąpić chrzest dorosłych bądź dzieci. Jeżeli w kościele nie nie ma kandydatów do przyjęcia tego sakramentu, zgromadzeni wierni odnawiają tylko przyrzeczenia chrzcielne. Po tym odmówiona zostaje modlitwa powszechna.

Liturgia eucharystyczna ma taki przebieg, jak podczas każdej mszy świętej. Po niej następuje procesja rezurekcyjna, kończąca się uroczystym odśpiewaniem hymnu Ciebie Boga wysławiamy, lub rozesłanie. W niektórych parafiach procesja ma miejsce w Wielkanoc – Wielką Niedzielę – wczesnym rankiem, czyli na zakończenie mszy o świcie.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Wielka Niedziela jest najważniejszym dniem w całym cyklu paschalnym, a wręcz najistotniejszym świętem w religii chrześcijańskiej. Wieńczy ona Triduum Paschalne i upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Tego dnia w Polsce zasiada się w gronie rodziny do stołu, aby spożyć śniadanie wielkanocne, na którym pojawia się między innymi święconka z dnia poprzedniego. Podczas wielkanocnego śniadania spożywa się między innymi jajka faszerowane, wędliny (wśród których dominują szynka i biała kiełbasa) czy sos tatarski. Do tradycji wielkanocnego śniadania należy również dzielenie się jajkiem i składanie sobie życzeń (np. „Radosnych Świąt Wielkanocnych, smacznego jajka!”). Przy obiedzie przychodzi czas na inne charakterystyczne dania, takie jak barszcz biały, a po nim na desery – m.in. babkę wielkanocną.

Poniedziałek Wielkanocny

W Polsce Poniedziałek Wielkanocny znany jest też jako śmigus-dyngus lub lany poniedziałek. To dzień wolny od pracy. Choć obecnie przynależy do obchodów Świąt Wielkanocnych, ma korzenie w tradycji pogańskiej. Tego dnia w ramach zabawy ludzie polewają się wodą. Śmigus-dyngus jest połączeniem dwóch tradycji w jedną – kiedyś obchodzono je osobno, ale tego samego dnia.

Dyngus przypominał kiedyś bożonarodzeniowe chodzenie „po kolędzie”. W Poniedziałek Wielkanocny mężczyźni robili obchód po domach, podczas którego między innymi składali ich mieszkańcom życzenia. Śmigus z kolei obejmował przede wszystkim znane do dzisiaj wzajemne oblewanie się wodą oraz bicie po nogach gałązkami wierzbowymi.

Do najbardziej charakterystycznych potraw wielkanocnych należą między innymi jajka faszerowane i wielkanocne wypieki.
Wielka Niedziela to najważniejszy dzień w okresie wielkanocnym.
Wielkanoc upamiętnia Zmartwychwstanie Pańskie. Obchodzimy Wielkanoc w gronie rodziny.

Wielkanoc w językach świata

Jako najważniejsze święto chrześcijańskie Wielkanoc obchodzi się w wielu miejscach na świecie, stąd też mnogość tradycji, jak i samych nazw tego święta oraz życzeń wielkanocnych.

Nazwy Wielkanocy

Poniżej możecie zobaczyć, jaką nazwę nosi Wielkanoc w różnych zakątkach świata.

Ciekawe tradycje wielkanocne na świecie

Te same święta mogą być różnie obchodzone na całym świecie. Tak też jest z Wielkanocą. W Polsce przyzwyczailiśmy się do święcenia koszyczka w Wielką Sobotę (co wyróżnia nas na tle innych krajów europejskich) oraz uczty przy wielkanocnym stole następnego dnia. W ostatnich latach z Zachodu przywędrował do nas też zwyczaj poszukiwania jajek wielkanocnych ukrytych w domu czy ogrodzie.

Niektóre kraje mają jedyne w swoim rodzaju i niekiedy naprawdę zaskakujące tradycje, które przybliżymy poniżej.

Wielkanocne czarownice w Finlandii i Szwecji

W Szwecji i Finlandii możemy spotkać się z tradycją przywodzącą na myśl jesienne święto Halloween.

W Wielki Czwartek lub Wielką Sobotę dzieci przebierają się za czarownice, na twarzach domalowują sobie piegi, chodzą od domu do domu i zbierają smakołyki takie jak czekoladowe jajka. Niekiedy składają życzenia wielkanocne lub dają sąsiadom drobne upominki. Jest to związane z dawnymi, ludowym wierzeniami. Według nich w Wielki Czwartek wszystkie czarownice zlatywały się do miejsca o nazwie Blåkulla na spotkanie z diabłem.

Pomlázka w Czechach

Pomlázka to czeska tradycja przypadająca na Poniedziałek Wielkanocny. Ma na celu zapewnienie zdrowia i płodności. W jaki sposób?

Otóż o poranku mężczyźni chodzą od domu do domu i z pomocą pomlázki – gałązki wierzbowej ozdobionej kolorowymi wstążkami – smagają kobiety po nogach. Zwyczaj ten pojawia się także na Słowacji i w niektórych regionach Węgier.

Grecja i gliniane garnki na Korfu

Spędzając Wielkanoc na greckiej wyspie Korfu, należy uważać na gliniane garnki spadające z okien.

Zgodnie z tą tradycją mieszkańcy wyspy dekorują okna czerwonymi kwiatami i gdy wybija południe w Wielką Sobotę, zrzucają z nich gliniane garnki wypełnione wodą.

Choć pochodzenie obyczaju nie jest jasne, przypuszcza się, że pochodzi on z Wenecji, gdzie z okazji Nowego Roku symbolicznie wyrzucało się stare rzeczy i robiło miejsce na nowe. Grecy zastąpili stare rzeczy glinianymi garnkami i przenieśli zwyczaj na Wielkanoc. Współcześnie widowisko to przyciąga na Korfu wielu turystów.

Na całym świecie świętuje się Zmartwychwstanie Pańskie na różne sposoby.
Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową.
Kiedy wypada Wielkanoc 2022?

Latawce na Bermudach

Święta paschalne mieszkańcy Bermudów celebrują nie tylko przy wielkanocnym stole. Ciekawą tradycją tego regionu jest puszczanie kolorowych latawców mających symbolizować Jezusa Chrystusa wstępującego do nieba.

Są one wykonywane ręcznie przez mieszkańców Bermudów, a w Wielki Piątek na plaży Horseshoe Bay odbywa się festiwal latawców. W jego ramach miejsce ma także konkurs na latawce. Niektóre z kategorii to: najmniejszy i największy latawiec, najdłuższy ogon, najlepszy tradycyjny latawiec czy najlepszy design.

Norweskie kryminały na Wielkanoc

Na sam koniec powrócimy do Skandynawii, a dokładniej Norwegii, gdzie Wielkanoc wiąże się z kolejnym specyficznym obyczajem o nazwie påskekrim. Polega on na świątecznym czytaniu kryminałów.

Połączenie Wielkanocy i jednego z bardziej krwawych gatunków z pewnością zaskakuje. Zwyczaj zapoczątkowano prawie 100 lat temu. W 1923 roku norweski dziennikAftenposten” opublikował artykuł o obrabowaniu pociągu w wigilię Wielkanocy. Niecodzienne wydarzenie przyciągnęło uwagę publiczności.

I o to właśnie chodziło. Choć artykuł sprawiał wrażenie prawdziwego, miał na celu promocję najnowszej książki kryminalnej. Od tego czasu powieści tego gatunku w formie książek, słuchowisk i programów telewizyjnych stały się częścią obchodów Wielkanocy w Norwegii. Trzeba przyznać, że upływ czasu pokazał, jak udana była ta akcja marketingowa.

Wielkanoc – warto ją poznać

Wielkanoc to święta bogate w tradycje religijne i ludowe. Odrębne zwyczaje wiążą się z celebracją tych dni w Kościołach katolickim, prawosławnych i protestanckich. Swoje tradycje ma każdy kraj. Nawet w tym, jak obchodzi się Wielkanoc w poszczególnych domach, istnieją niemal zawsze pewne różnice – chociażby w tym, jakie potrawy spożywa się podczas najważniejszych posiłków tego czasu (śniadanie wielkanocne i świąteczny obiad) i jak się je przyrządza. Każda rodzina ma swoje sprawdzone przepisy, niekiedy od wieków przekazywane z pokolenia na pokolenie. Warto poznawać różne zwyczaje, sięgać do ich korzeni i zyskiwać informacje na temat ich znaczenia, aby świętowanie było jeszcze pełniejsze oraz by stare tradycje nie uległy zapomnieniu, lecz były kontynuowane przez następne pokolenia.

Jeśli jesteście entuzjastami nauki języków obcych, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej szkoły językowej i pogłębienia wiedzy na temat tradycji danego kraju podczas odpowiedniego kursu językowego. Na zajęciach z języka angielskiego dowiesz się z pewnością wielu ciekawych informacji o najbardziej charakterystycznych zwyczajach panujących w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Australii, lekcje z języka hiszpańskiego wyposażą Cię zaś w odpowiednie słownictwo związane ze świętami w Hiszpanii i krajach Ameryki Łacińskiej. Zapraszamy!

chatsimple