Aplikacje do nauki angielskiego

Najlepsze aplikacje – co je łączy

Wielu z nas nie satysfakcjonuje to, jak dobrze znamy język angielski, a jednocześnie nie potrafimy się zmotywować do nauki języków obcych. Zamiast wydzielić sobie czas w ciągu dnia na powtórzenie kilku słówek, łatwiej jest wypełnić wolne chwile korzystaniem z ulubionej aplikacji na smartfon. A co gdyby tak połączyć te dwie rzeczy?

W poniższym tekście przedstawiamy zestawienie najciekawszych i zarazem najlepszych naszym zdaniem aplikacji do nauki języka angielskiego.

Dlaczego warto uczyć się języka z aplikacją?

Aplikacje do nauki angielskiego nie zastąpią kursów językowych z doświadczonym lektorem, ale nie takie jest ich zadanie. Przy ich użyciu można w łatwy i przyjemny sposób poznawać podstawy języka, uczyć się nowych słówek i zwrotów lub utrwalać już posiadane kompetencje językowe. Potrzebujemy tylko smartfona; bardzo wiele aplikacji jest dostępnych za darmo.

Nie trzeba też specjalnie organizować swojego harmonogramu pod naukę języka. Lekcję angielskiego na smartfonie możemy łatwo zrealizować wtedy, kiedy mamy na to czas, a nie według z góry narzuconego grafiku zajęć. To, ile i jak często chcemy się uczyć, możemy ustawić według indywidualnych potrzeb. Aplikacja przypomni nam się też powiadomieniem, gdy zapomnimy do niej zajrzeć. Do zalet mobilnych aplikacji do nauki języków warto też zaliczyć ich atrakcyjną oprawę audiowizualną i prostotę obsługi.

Jakie cechy powinna posiadać dobra aplikacja do nauki angielskiego?

Podstawą dobrej aplikacji do nauki angielskiego jest jej przystępność. Każdy, niezależnie od poziomu swoich umiejętności językowych, powinien móc w niej znaleźć materiały dopasowane do jego potrzeb. Ważne jest też zróżnicowanie ćwiczeń praktycznych tak, aby uwzględniały wszystkie cztery aspekty nauki języka: czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie. Miłymi dodatkami będą też możliwość interakcji z innymi użytkownikami, synchronizacja postępu między wieloma urządzeniami (np. pomiędzy smartfonem i tabletem) i integracja aplikacji z mediami społecznościowymi.

Należy unikać programów, które nieustannie reklamują zakup dodatkowych opcji. Warto wybierać też aplikacje dobrze zoptymalizowane, regularnie aktualizowane i niewielkiego rozmiaru. Dzięki temu nasze urządzenia mobilne nie będą przesadnie obciążane.

Darmowa nauka angielskiego przy pomocy aplikacji mobilnych
Najlepsze aplikacje – co je łączy
Darmowe aplikacje do nauki języków obcych

Jakie aplikacje do nauki angielskiego wybrać – płatne czy darmowe?

Zdecydowana większość aplikacje do nauki angielskiego oferuje dla użytkowników wersję darmową i płatną. Dzięki temu można zapoznać się z oferowanymi funkcjami bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Darmowe wersje aplikacji zazwyczaj zapewniają dostęp do znacznej większości funkcji, a nawet czasami do wszystkich, jak w przypadku czasowo ograniczonych wersji próbnych.

Decydując się na wersję premium, zależnie od aplikacji możemy liczyć na różne korzyści. Przede wszystkim nie uświadczymy już w nich reklam. Możemy też liczyć na dodatkowe funkcje, zniesienie ograniczeń na to, ile zadań możemy wykonać w danym czasie lub ile błędów możemy popełnić. Niektóre aplikacje mobilne zapewniają też dodatkowe treści dostępne wyłącznie dla płacących użytkowników.

Zanim jednak dokonamy zakupu, warto zapoznać się z ofertą darmowych aplikacji, a dopiero kiedy wybierzemy tę najbardziej nam odpowiadającą, rozważyć zakup płatnej wersji. Najczęściej płatne aplikacje do nauki języka opierają się na modelu subskrypcji, którą trzeba regularnie opłacać, aby nie utracić dostępu do rozszerzonej zawartości. Zdarzają się jednak też takie, za które zapłacimy tylko raz.

Prawdopodobnie najpoularniejsza aplikacja do nauki angielskiego – Duolingo
Busuu wyróżnia społeczność użytkowników z całego świata
Nagrania w języku angielskim

Najlepsze aplikacje do nauki angielskiego

Jakie zatem aplikacje do nauki języków są warte Waszego czasu i uwagi? W naszym zestawieniu poniżej omawiamy te najlepsze i najciekawsze według nas.

Duolingo

Duolingo to aplikacja, która stara się połączyć naukę języka z zabawą. Jest zaprojektowana tak, aby przypominała grę. Użytkownicy przechodzą kolejne tematyczne etapy, zdobywają nagrody, osiągnięcia i rywalizują między sobą o najlepsze wyniki. Aplikacja jest przydatna szczególnie do poszerzenia zasobu słownictwa, jednak nie przykłada zbyt dużej wagi do wyjaśniania zasad gramatyki ani nie kładzie nacisku na mówienie. W aplikacji na polski przetłumaczone zostały tylko ćwiczenia z angielskiego, jednak jeżeli dobrze znamy ten język, możemy skorzystać z materiałów obejmujących podstawy aż 32 innych języków.

Cała zawartość Duolingo jest dostępna za darmo, a wykupienie subskrypcji między innymi eliminuje reklamy i zapewnia drobne udogodnienia w postaci nieskończonej liczby żyć lub spersonalizowanej powtórki wcześniej popełnianych błędów.

Duolingo jest dostępne na urządzeniach zarówno z systemem Android, jak i iOS.

Busuu

Kolejną ciekawą aplikacją do nauki języka jest Busuu. W odróżnieniu od Duolingo opiera się ona bardziej na konwencji platformy społecznościowej niż gry. Kursy są podzielone na przydatne w codziennym życiu tematy, z których każdy zaczyna się od ćwiczenia nowego słownictwa i gramatyki, a kończy testem z mówienia i pisania. Niezależnie od znajomości języka każdy znajdzie tu zadania przystosowane do jego poziomu.

Darmowa wersja aplikacji jest dość mocno ograniczona w porównaniu do płatnej, która pozwala użytkownikom uzyskać pomoc native speakerów. Można prowadzić z nimi konwersacje i sprawdzają oni poprawność wykonywanych zadań pisemnych pod kątem gramatyki i stylistyki. W wersji premium zyskujemy też możliwość uzyskania oficjalnego certyfikatu CEFR (Europejski System Opisu Kształcenia Językowego), maksymalnie na poziomie B2 w 12 językach.

Busuu jest dostępne na urządzeniach zarówno z systemem Android, jak i iOS.

Memrise

Memrise charakteryzuje się natomiast wyjątkowym podejściem do prezentacji nauczanych materiałów. Nowe słówka i zwroty są wprowadzane przy pomocy filmików nagranych przez native speakerów danego języka. Nie uświadczymy tu wyjaśnień zasad gramatycznych i jest to aplikacja raczej skierowana do początkujących, jednak do poszerzania zasobu słownictwa języka obcego sprawdza się doskonale. Polska wersja językowa zapewnia tylko dostęp do kursu angielskiego, natomiast w angielskiej możemy już uczyć się 19 różnych języków.

Jak pozostałe aplikacje do nauki języków w naszym zestawieniu Memrise jest dostępne w wersji darmowej oraz płatnej. Za opłatą zyskujemy dostęp do dodatkowych kursów i szczegółowych statystyk pozwalających śledzić postępy w nauce.

Memrise jest dostępne na urządzeniach zarówno z systemem Android, jak i iOS.

Babbel

Następną popularną aplikacją, która pomoże nauczyć się danego języka, jest Babbel. To jeden z programów z najdłuższą historią, przez co zadania bardziej przypominają to, z czym spotykamy się w podręcznikach. Warto docenić funkcję rozpoznawania mowy pozwalającą ćwiczyć wymowę. Aplikacja stawia też nacisk na naukę słówek i zwrotów przydatnych w życiu codziennym.

Darmowa wersja jest niestety dość mocno ograniczona. Wersja premium oferuje rozszerzoną ofertę lekcji, bardziej urozmaicone ćwiczenia i kursy tematyczne powiązane z kulturą, turystyką i pracą za granicą. W polskiej wersji aplikacji możemy uczyć się angielskiego i niemieckiego.

Babbel jest dostępne na urządzeniach zarówno z systemem Android, jak i iOS.

Livango

ivango została stworzona do nauki angielskiego i nie oferuje kursów żadnych innych języków. Aplikacja skupia się na przekazaniu użytkownikom podstawowej wiedzy z zakresu języka angielskiego. Na pewno trzeba zaznaczyć, że Livango bardzo dobrze wyjaśnia zasady gramatyki. Dla wszystkich słówek można też sprawdzić przykładowe zdania z ich prawidłowym zastosowaniem.

Jako jedyna na naszej liście jest to aplikacja w pełni darmowa. Wspiera się reklamami i nie ma opcji zakupu wersji premium, która by je eliminowała.

Livango jest dostępne na urządzeniach zarówno z systemem Android, jak i iOS.

Nauka języka obcego z Babbel
Całkowicie darmowa aplikacja do nauki angielskiego
Które aplikacje najlepiej wspomagają Twój proces nauki

Inne polecane aplikacje do nauki angielskiego

Powyższe aplikacje do nauki angielskiego to oczywiście nie wszystko, ale te są naszym zdaniem najbardziej godne uwagi. Jeśli nauka słówek stanowi dla Was wyzwanie, można rozważyć jeszcze aplikacje takie jak FunEasyLearn, Quizlet, Wordable albo Fiszkoteka. Za to do nauki gramatyki przydatne mogą okazać się Preposition Master i English Grammar. Natomiast z pomocą aplikacji HelloTalk i Mondly możemy poprawić nasze umiejętności konwersacji.

Warto uczyć się języków

Jaka jest Twoim zdaniem najlepsza aplikacja do nauki języków? A może nie spełniają one Twoich językowych wymagań? Jeżeli zależy Ci na regularnej nauce pod okiem doświadczonego nauczyciela, dużo lepszym rozwiązaniem okażą się kursy językowe.

W naszej ofercie mamy zajęcia ze wszystkich najpopularniejszych języków, nie tylko angielskiego. Prowadzimy szkolenia zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Mogą odbywać się one stacjonarnie lub online. Oferujemy także e-learning przy użyciu specjalnej platformy edukacyjnej. Wszystko dopasowane do Twoich językowych potrzeb. Zapraszamy!

chatsimple