Archibald – co to znaczy?

centrum języków obcych
centrum języków obcych

Archibald to męskie imię pochodzenia germańskiego. W Polsce nie jest zbyt popularne. Przykładowo, w 2015 roku nadano je tylko 5 chłopcom. Archibald obchodzi imieniny 27 marca.

Jeśli, tak jak naszej redakcji, imię Archibald wydało Ci się interesujące, w tym artykule dowiesz się ciekawostek, które pozwolą Ci zabłysnąć na następnym spotkaniu towarzyskim.

Archibald – pochodzenie imienia

Germański Archibald to zbitka dwóch słów erachan (pol. „prawdziwy”, „autentyczny”) i bald („śmiały”). W staroniemieckim imię znane było w różnych formach: Erchambald, Erkanbold, Erkanbald, w staroangielskim również jako Eorcenbald, a w starofrancuskim – Archaunbault.

audyt językowy, szkolenia dla słuchaczy, przeprowadzanie egzaminów
języki zajęć stacjonarnych na stacji metra Świętokrzyska
Centrum języków obcych. Archibald to imię.

Popularność imienia

Choć w Polsce bardzo wąskie grono rodziców zdecydowało się nazwać dziecko Archibald, imię było wyjątkowo popularne wśród szkockiej szlachty w późnym średniowieczu i na początku epoki nowożytnej. Dość często nadawano je również dzieciom w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku. Imię szybko wypadło jednak z mody wraz z początkiem XX wieku. Angielskie zdrobnienia to m.in. Arch, Archy, Archie i Baldie.

Imię Archibald w językach obcych

Wersje imienia Archibald powstały na całym świecie. Zobacz, jak brzmią w innych krajach.

 • أرشيبالد (‘Arshibalid) – arabski
 • Arčybaĺd (Арчыбальд) – białoruski
 • 阿奇博尔德 (Āqíbó’ěrdé) – chiński uproszczony
 • არჩიბალდი (Archibaldi) – gruziński
 • आर्चीबाल्ड (Ārchībālḍ) – hinduski
 • アーチボルド (Āchiborudo) – japoński
 • 아치 볼드 (Achiboldeu) – koreański
 • Archibaldum –łaciński
 • Archibaldas – litewski
 • Arcimboldo – włoski
 • Арчибальд (Archybalʹd) – ukraiński

Patron Archibaldów

Patronem Archibaldów jest święty Erchembod. To francuski biskup, który żył w VIII wieku. Po 10 latach spędzonych w klasztorze Sithiu za zasługi został wybrany jego opatem. Wprowadził tam regułę benedyktyńską. Postawił na niezależność klasztoru i aby ją zapewnić, skupował ziemię. Swoje życie zakończył jako biskup Thérouanne.

hiszpański, niemiecki lub rosyjski – oferty do nauki konwersacji
z członów Ercan
uczyć się z lektorem

Sławne osoby o imieniu Archibald

Czas skierować światła reflektorów na najsłynniejsze postacie noszące imię Archibald. Wśród nich są politycy, prawnicy, geolodzy, poeci, pisarze, a nawet jeden budowniczy statków i jeden seryjny morderca. Dzisiaj przyjrzymy się dwóm postaciom: aktorowi i arystokracie.

Cary Grant

Cary Grant został urodzony w Bristolu w 1904 roku jako Archibald Alexander Leach. W ciągu swojej kariery aktor zdobył serca publiczności po obu stronach Atlantyku. Jest uważany za ikonę Złotej Ery Hollywood. American Film Institute umieścił go na 2. miejscu w rankingu „największych aktorów wszech czasów”.

Jego kariera rozpoczęła się w trupie The Penders, a później przeniosła na wielki ekran. Grał w niezapomnianych przez starsze pokolenia komediach romantycznych, takich jak Naga prawda i Filadelfijska opowieść. Współpraca z Hitchcockiem ujawniła jego mroczniejszą stronę i zaowocowała m.in. dziełami pt. Podejrzenie i Północ, północny zachód.

Po zakończeniu kariery aktorskiej w 1966 roku Grant skupił się na biznesie. Otrzymał Oscara za całokształt twórczości.

Archibald Campbell

Archibald Campbell był 3. księciem szkockiego hrabstwa Argyll, a także arystokratą, politykiem i prawnikiem. W młodości służył w armii i wspierał rodzinę w najważniejszych politycznych momentach epoki.

Za wspieranie brata w sprawach aktu unii z 1707 roku, który jednoczył Królestwo Anglii i Królestwo Szkocji, dostał tytuł hrabiego Ilay. 4 lata później został członkiem Tajnej Rady, dołączając do zaszczytnego grona doradców władcy Zjednoczonego Królestwa. Szybko zaczął być uważany za najpotężniejszą postać w kraju.

Przez większość mieszkańców Wielkiej Brytanii szkocki arystokrata został jednak zapamiętany z innego, bardziej prozaicznego, powodu. Archibald Campbell był jednym z założycieli Royal Bank of Scotland, a jego portret zdobi awers funtów szkockich do dzisiaj.

Archibald był też mecenatem sztuki. Znacznie rozbudował zamku Inveraray, który był posiadłością jego brata. Wprowadził do Szkocji wiele egzotycznych gatunków roślin. Część z nich do dzisiaj zdobi londyńskie Kew Gardens. Choć nigdy nie miał potomstwa, jego dziedzictwo przetrwało do dziś w angielskiej nazwie krzewu – kolcowoja pospolitego (Duke of Argyll’s Tea Tree).

Archibald jako nazwisko

Nazwisko Archibald pochodzi od imienia. Osoby je noszące mieszkają m.in. w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii i innych anglojęzycznych krajach. Znane są również dwie postacie fikcyjne o tym nazwisku: Nate Archibald z serialu Plotkara i Kayneth El-Melloi Archibald, postać z japońskiej light novel Fate/Zero.

chatsimple